Timiș: Moaștele noului sfânt canonizat, Calistrat de la Vasiova și Timișeni, aduse la hramul Mănăstirii Șag
Calendarului sfinților rugători ai Banatului i s-a alăturat, în anul 2024, care a precedat împlinirea Centenarului Patriarhiei Române, Sfântul Cuvios Calistrat de la Vasiova și Timișeni-Șag, ale cărui moaște au fost aduse, vineri, la Mănăstirea Timișeni-Șag, cu prilejul hramului sfântului lăcaș (Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul), pentru ca mii de pelerini să li se poată închina.
Joi seara a avut loc vecernia cu litia și privegherea toată noaptea, iar vineri au fost aduse moaștele Sfântului Cuvios Calistrat de la Timișeni și Vasiova. Au urmat liturghia arhierească și prezentarea Tomosului de canonizare și a icoanei Sfântului Cuvios Calistrat.

Foto: (c) Otilia Halunga/AGERPRES
Calistrat Bobu, născut la Burdujeni (Suceava), în anul 1900, cu metania din Mănăstirea Sihăstria, a fost trimis în anul 1942 ca preot misionar în Banat, unde a întemeiat Mănăstirea Timișeni și a înnoit viața monastică de la Mănăstirile Săraca, Partoș și Vasiova. A trecut la cele veșnice pe 10 mai 1975, în ziua de Paști, și a fost înmormântat în spatele altarului bisericii de la Vasiova.
Sfântul Cuvios Calistrat a fost canonizat anul trecut, de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, fiind înscris în calendar cu data de pomenire în 10 mai.
'Unul dintre monahii care au venit din pravoslavnica Moldovă și care au slujit foarte mulți ani pe Antimisul Banatului a fost și Sfântul Cuvios Calistrat care a viețuit în cele patru mănăstiri ale Mitropoliei Banatului. Dintre toți (monahii, n.r.) știuți și mai puțin știuți, el a viețuit cel mai mult, în vremuri foarte grele pentru biserica noastră, în timpul regimului comunist, ateu, total potrivnic credinței, bisericii, tradiției noastre ziditoare creștinești. El a viețuit în Banat între anii 1943 - 1975. Timp de 33 de ani, părintele Calistrat a fost o făclie mereu aprinsă pentru călugării și credincioșii din Banat. Pentru smerenia și blândețea inimii lui, a primit de la Dumnezeu darul vindecării și al izgonirii duhurilor necurate dintre oameni. El a fost trimis în Banat în anul 1943, ca preot misionar, când România era deja implicată activ în cel de-Al Doilea Război Mondial, într-o perioadă nesigură, în care oamenii erau speriați, mulți dintre ei fiind afectați de moartea rudelor de pe front sau de alte lipsuri provocate de război. Părintele Calistrat avea să-i întărească în credință și în nădejde pe credincioșii bănățeni atât de greu încercați', a relatat, pentru AGERPRES, părintele vicar eparhial al Arhiepiscopiei Timișoara, preot Ionel Popescu.
În anul 1945, cu binecuvântarea Episcopului Vasile Lăzărescu al Timișoarei, părintele Calistrat Bobu a reușit să pună bazele unei noi așezări monahale la Schitul de maici Timișeni-Șag, care aparținea de Mănăstirea Partoș. Atunci a fost hirotesit duhovnic, spre a putea spovedi maicile mănăstirii și credincioșii din zonă. Pentru activitatea sa duhovnicească deosebită, la 15 iunie 1948, Mitropolitul Vasile Lăzărescu al Banatului îl hirotesea protosinghel, prin aceasta recunoscându-i-se contribuția pe care a avut-o la organizarea vieții monahale din Arhiepiscopia Timișoarei, potrivit părintelui Ionel Popescu.

Foto: (c) Otilia Halunga/AGERPRES
După desființarea Episcopiei Caransebeșului, în anul 1949, și alipirea ei la Arhiepiscopia Timișoarei, protosinghelul Calistrat Bobu a fost transferat (la 26 mai 1949), la Mănăstirea Sfântul Ilie de la Izvor - Bocșa Vasiova.
Spre sfârșitul vieții, Calistrat Bobu a fost bolnav și la insistențele obștii a fost internat în spital, operat, rănile de la picioare i s-au mai închis, dar a avut o criză de inimă.
'În același timp a avut și o oarecare descoperire, pe care n-a arătat-o celorlalți, dar a cerut să fie dus îndată la mănăstire, spunând că are o presimțire și că dacă se va face bine, va veni înapoi. Pe 10 mai 1975, în sâmbăta Săptămânii Luminate, părintele a fost adus cu ambulanța la Mănăstirea Vasiova de doctorul care îl îngrijea. Acesta din urmă, profund marcat de cuvintele și viața părintelui pe care îl cunoscuse în spital, se hotărâse să se facă monah. Dobândise o foarte mare evlavie față de părintele și mai târziu avea să spună: 'Am îngrijit un sfânt'. (...). Revenit în chilia sa, părintele Calistrat a chemat preotul slujitor să-i facă o dezlegare. Când acesta a venit și a început să-i citească o rugăciune pentru sănătate, părintele Calistrat l-a întrerupt, zicând: 'Nu, citește dezlegarea!'. Și în timp ce preotul citea, părintele Calistrat s-a așezat cu fața spre răsărit, a răsuflat de trei ori și s-a stins ușor ca o lumânare, trecând din praznic în praznic. (...). Protosinghelul Calistrat Bobu nu a făcut parte din nicio mișcare sau grupare politică. El și-a închinat întreaga viață slujirii lui Dumnezeu și oamenilor. Părintele Calistrat a fost un monah de vocație care și-a împlinit atât menirea monahală, cât și cea misionară. Pentru activitatea sa pastorală desfășurată pe meleagurile Banatului, la 15 iunie 1948, a fost ridicat în rang, de către Mitropolitul Vasile Lăzărescu al Banatului, la treapta de protosinghel, astfel fiindu-i recunoscută lucrarea sa duhovnicească de revigorare a vieții monahale din Banat și de întărire în credință a ortodocșilor bănățeni', arată preotul Ionel Popescu.

Foto: (c) Otilia Halunga/AGERPRES
Timp de 33 de ani, părintele Calistrat a fost o făclie mereu aprinsă pentru călugării și credincioșii din Banat, un adevărat păstor, duhovnic și părinte pentru toți. AGERPRES/(AS - redactor: Otilia Halunga, editor: Karina Olteanu, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Hunedoara: Episcopia organizează Zilele Credinței și Culturii la Deva
Episcopia Devei și Hunedoarei organizează, în perioada 25-29 iunie, o nouă ediție a ciclului de manifestări 'Zilele credinței și culturii la Deva', evenimentele marcând, în paralel, și sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai orașului. Potrivit programului anunțat luni de organizatori,
Vaslui: Rolul familiei în viața persoanelor private de libertate, evidențiat la conferința 'Coeziune socială și comuniune de credință'
Rolul familiei în reintegrarea socială a persoanelor private de libertate a fost evidențiat luni, la Vaslui, în cadrul activității social-filantropice regionale anuale 'Coeziune socială și comuniune de credință'. Proiectul desfășurat sub egida Administrației Naționale a Penitenciarelor și a Patriarhiei Române a reunit
Patriarhul Daniel: Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul' - act de iubire generoasă pentru tineri
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, joi, un mesaj cu prilejul punerii pietrei de temelie la Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul', din orașul Pantelimon, în care apreciază că ridicarea acestui așezământ reprezintă 'un act de speranță, de responsabilitate și mai ales de iubire generoasă
Brăila: Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist, descoperite recent la Agaua
Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist au fost descoperite în urma celei de-a treia etape a săpăturilor arheologice desfășurate în cimitirul din localitatea Agaua, din Insula Mare a Brăilei, în cadrul proiectului de identificare și recuperare a victimelor fostului lagăr de muncă de la Salcia, informează Arhiepiscopia D
Bihor: Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează 249 de ani de la întemeiere
Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează, în 16 iunie, 249 de ani de la întemeierea sa, aproape două secole și jumătate de istorie în care credința, cultura și mărturia au modelat destine și au dat consistență unei comunități care a traversat deopotrivă vremuri de înflorire și perioade de încercare. 'La 1
Patriarhia și MAE sprijină comunitatea vulnerabilă din Gaza cu 50.000 de euro, prin intermediul Samaritan's Purse
Patriarhia Română și Ministerul Afacerilor Externe (MAE) anunță acordarea unui sprijin financiar în valoare de 50.000 de euro pentru comunitatea creștină din Fâșia Gaza, precum și pentru alte persoane și comunități aflate într-o situație umanitară dificilă. Intitulat oficial 'Gaza Christians Aid Package', proiectul se va derula
Patriarhia Română deplânge atacul asupra Lavrei Pecerska din Kiev
Patriarhia Română își exprimă profunda îngrijorare și tristețe în legătură cu atacul care a afectat Lavra Pecerska din Kiev, unul dintre cele mai importante centre ale spiritualității ortodoxe și monument înscris în patrimoniul mondial UNESCO. ''Orice atingere adusă unui lăcaș de cult și unui monumen
Patriarhia îndeamnă la discernământ și apărare a valorilor creștine în contextul paradei Bucharest Pride
Patriarhia Română își exprimă 'îngrijorarea pastorală' față de organizarea, sâmbătă, a paradei Bucharest Pride și reamintește faptul că manifestările publice de acest tip 'pot conduce la accentuarea confuziei valorilor spirituale într-o societate deja afectată de declin demografic și de instabilitate socială'. '
Cluj: Sărbătoare inter-eparhială a familiilor, organizată de Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla
Biserica Greco-Catolică organizează, sâmbătă, 13 iunie, la Cluj-Napoca, o întâlnire inter-eparhială a familiilor, în cadrul căreia vor avea loc mai multe evenimente religioase, iar arhiepiscopul major al Bisericii Române unite cu Roma, Claudiu Pop, va celebra o liturghie arhierească. 'Sub egida Bisericii Greco-Catolice, o Sărb
Patriarhul Daniel participă la evenimentele dedicate onomasticii Patriarhului Ecumenic
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, s-a deplasat miercuri, în insula Imbros (Gokceada) din Turcia, pentru a participa la momentele liturgice dedicate onomasticii și aniversării a 35 de ani de la alegerea în demnitatea de Patriarh Ecumenic al Constantinopolului a Sanctității Sale Bartolomeu I. Potrivit unui comunicat
Patriarhul Daniel: Sfintele Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea - monahii mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, vineri, un mesaj la proclamarea locală a canonizării Sfintelor Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea, în care elogiază viața și activitatea duhovnicească a celor două monahii 'mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni'. 'Mănăstirea Pasărea, vatră d
Alba: PS Claudiu a anunțat convocarea Adunării Arhiepiscopale Majore a Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică
Arhiepiscopul Major al Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică, Claudiu Lucian Pop, a anunțat, joi, la Blaj, intenția de a convoca Adunarea Arhiepiscopală Majoră, el menționând că a primit în acest sens consimțământul Sinodului Episcopilor. 'Astăzi, ne aflăm într-un moment de răscruce. Pe care trebuie s
Pregătiri pentru proclamarea locală: Patriarhul Daniel a sfințit racla cu moaștele Sf. Elisabeta de la Pasărea
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a sfințit joi, la Palatul Patriarhiei, racla cu moaștele Sfintei Cuvioase Elisabeta de la Pasărea și trei icoane relicvar, prilej cu care a subliniat că aceasta 'a dus o viață aspră de nevoință'. Evenimentul a avut loc în ajunul proclamării locale a canonizării sfintei, care va fi oficiată viner
Sfântul Sinod al BOR a aprobat retragerea ÎPS Petru Păduraru din slujirea de Mitropolit al Basarabiei
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat retragerea mitropolitului Petru Păduraru din slujirea de Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, a anunțat, miercuri, Patriarhia. 'În ziua de miercuri, 3 iunie, în Aula Magna 'Teoctist Patriarhul' din Palatul Patriarhiei, sub președinți
Dâmbovița: Centrul pentru persoane vârstnice de la Ghergani va fi redeschis după ce a fost preluat de Arhiepiscopia Târgoviștei
Centrul rezidențial pentru persoane vârstnice de la Ghergani, din comuna dâmbovițeană Răcari, închis acum doi ani din cauza lipsei fondurilor necesare funcționării, va fi redeschis după ce a fost dat în folosință gratuită Arhiepiscopiei Târgoviștei, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, primarul orașului Răcari, Marius Caravețeanu.












