Episcopul Iosif Păuleţ, în scrisoarea pastorală: Să fim misionari ai speranţei în casele noastre, în lumea noastră
Episcopul Diecezei Romano-Catolice Iaşi, Iosif Păuleţ, a transmis, cu ocazia sărbătorii Naşterii Domnului o scrisoare pastorală, în care aminteşte că "odată cu acest Crăciun, intrăm, aşadar, într-un an al speranţei".
"La Naşterea Domnului, îngerii au adus un mesaj plin de speranţă, şi anume acela că Dumnezeu a venit la noi, Dumnezeu rămâne cu noi. El este Emanuel, Dumnezeu cu noi. Isus Cristos venit în lume este primul pelerin al speranţei. El este pelerinul Tatălui. Isus confirmă fundamentul speranţei creştinilor din toată lumea şi din toate timpurile. Acest fundament al speranţei este credinţa într-un Dumnezeu care îşi împlineşte promisiunile. Dumnezeu a promis un Mântuitor, şi iată că promisiunea lui se face trup în pruncuşorul Isus născut la Betleem", a transmis episcopul de Iaşi, Iosif Păuleţ.
În scrisoarea pastorală, episcopul de Iaşi ne aminteşte că "Sărbătoarea Naşterii Domnului ne invită ca, din multitudinea de voci şi zgomote care se aud în jurul nostru, să ascultăm cu atenţie glasul îngerilor care ne sfătuiesc să mergem şi noi la ieslea lui Isus pentru a experimenta personal întâlnirea transformatoare cu Fiul lui Dumnezeu".
"Am putea spune că îngerii sunt primii mesageri ai speranţei. Îngerii ne cheamă şi pe noi, ca în acest An jubiliar să le imităm exemplul şi să fim misionari ai speranţei în casele noastre, în lumea noastră. Lumea are nevoie de pace, de speranţă, de mai multă iubire. Lumea are nevoie de duioşia pruncului Isus. Lumea are nevoie de creştini care să poarte şi să trăiască mesajul său de iubire şi speranţă", transmite episcopul Iosif Păuleţ.
În continuare, episcopul Diecezei de Iaşi ne-a invitat "să fim misionari ai speranţei în casele noastre, în lumea noastră", pentru că "lumea are nevoie de creştini care să poarte şi să trăiască mesajul său de iubire şi speranţă".
"Vom repeta această invitaţie în acest an pastoral intitulat "Discipoli misionari ai lui Cristos", al treilea an din planul pastoral ce are drept temă generală: "Uniţi în familia lui Dumnezeu, trăim bucuria evangheliei". Chemarea la a fi discipoli misionari ai lui Cristos nu este un privilegiu al clerului sau al unei categorii restrânse de persoane. În virtutea Botezului primit, toţi avem această nobilă misiune de a-l purta pe Isus celorlalţi, prin exemplul nostru personal de bunătate şi prin cuvintele noastre. Putem fi purtători de Cristos în casele noastre, rugându-ne în familie, mergând în fiecare duminică sau în fiecare zi la biserică, iertând, facând fapte bune, răspândind bucurie. Suntem discipoli misionari atunci când primim cu dragoste copiii pe care Dumnezeu îi trimite în lume şi îi educăm să îl iubească pe Isus Cristos în aproapele. Suntem discipoli misionari atunci când căutam să ştim mai multe despre Dumnezeu, despre Biblie, despre sfintele sacramente. Suntem discipoli misionari când ne rugăm pentru familiile noastre şi pentru acei oameni care au mai mare nevoie de rugăciune şi încurajare. Suntem discipoli misionari atunci când suntem cetăţeni buni şi corecţi, săvârşind fapte de solidaritate şi dreptate. Astfel, devenim mesagerii acelei civilizaţii a iubirii pe care Pruncul Isus a venit să o aducă în lume", a transmis PS Iosif Păuleţ în scrisoarea pastorală.
La finalul scrisorii, episcopul Iosif Păuleţ a transmis un mesaj de speranţă şi urările călduroase de bine
"Vă urăm un An jubiliar binecuvântat şi rodnic, în care Sfânta Fecioară Maria, Maica speranţei, să mijlocească darul păcii în toate ţările, familiile şi inimile. Crăciun binecuvântat şi La Mulţi Ani!", a transmis PS Iosif la finalul scrisorii sale pastorale. AGERPRES/(AS - autor: Daniela Malache, editor: Karina Olteanu, editor online: Adrian Dãdârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Hunedoara: Episcopia organizează Zilele Credinței și Culturii la Deva
Episcopia Devei și Hunedoarei organizează, în perioada 25-29 iunie, o nouă ediție a ciclului de manifestări 'Zilele credinței și culturii la Deva', evenimentele marcând, în paralel, și sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai orașului. Potrivit programului anunțat luni de organizatori,
Vaslui: Rolul familiei în viața persoanelor private de libertate, evidențiat la conferința 'Coeziune socială și comuniune de credință'
Rolul familiei în reintegrarea socială a persoanelor private de libertate a fost evidențiat luni, la Vaslui, în cadrul activității social-filantropice regionale anuale 'Coeziune socială și comuniune de credință'. Proiectul desfășurat sub egida Administrației Naționale a Penitenciarelor și a Patriarhiei Române a reunit
Patriarhul Daniel: Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul' - act de iubire generoasă pentru tineri
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, joi, un mesaj cu prilejul punerii pietrei de temelie la Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul', din orașul Pantelimon, în care apreciază că ridicarea acestui așezământ reprezintă 'un act de speranță, de responsabilitate și mai ales de iubire generoasă
Brăila: Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist, descoperite recent la Agaua
Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist au fost descoperite în urma celei de-a treia etape a săpăturilor arheologice desfășurate în cimitirul din localitatea Agaua, din Insula Mare a Brăilei, în cadrul proiectului de identificare și recuperare a victimelor fostului lagăr de muncă de la Salcia, informează Arhiepiscopia D
Bihor: Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează 249 de ani de la întemeiere
Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează, în 16 iunie, 249 de ani de la întemeierea sa, aproape două secole și jumătate de istorie în care credința, cultura și mărturia au modelat destine și au dat consistență unei comunități care a traversat deopotrivă vremuri de înflorire și perioade de încercare. 'La 1
Patriarhia și MAE sprijină comunitatea vulnerabilă din Gaza cu 50.000 de euro, prin intermediul Samaritan's Purse
Patriarhia Română și Ministerul Afacerilor Externe (MAE) anunță acordarea unui sprijin financiar în valoare de 50.000 de euro pentru comunitatea creștină din Fâșia Gaza, precum și pentru alte persoane și comunități aflate într-o situație umanitară dificilă. Intitulat oficial 'Gaza Christians Aid Package', proiectul se va derula
Patriarhia Română deplânge atacul asupra Lavrei Pecerska din Kiev
Patriarhia Română își exprimă profunda îngrijorare și tristețe în legătură cu atacul care a afectat Lavra Pecerska din Kiev, unul dintre cele mai importante centre ale spiritualității ortodoxe și monument înscris în patrimoniul mondial UNESCO. ''Orice atingere adusă unui lăcaș de cult și unui monumen
Patriarhia îndeamnă la discernământ și apărare a valorilor creștine în contextul paradei Bucharest Pride
Patriarhia Română își exprimă 'îngrijorarea pastorală' față de organizarea, sâmbătă, a paradei Bucharest Pride și reamintește faptul că manifestările publice de acest tip 'pot conduce la accentuarea confuziei valorilor spirituale într-o societate deja afectată de declin demografic și de instabilitate socială'. '
Cluj: Sărbătoare inter-eparhială a familiilor, organizată de Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla
Biserica Greco-Catolică organizează, sâmbătă, 13 iunie, la Cluj-Napoca, o întâlnire inter-eparhială a familiilor, în cadrul căreia vor avea loc mai multe evenimente religioase, iar arhiepiscopul major al Bisericii Române unite cu Roma, Claudiu Pop, va celebra o liturghie arhierească. 'Sub egida Bisericii Greco-Catolice, o Sărb
Patriarhul Daniel participă la evenimentele dedicate onomasticii Patriarhului Ecumenic
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, s-a deplasat miercuri, în insula Imbros (Gokceada) din Turcia, pentru a participa la momentele liturgice dedicate onomasticii și aniversării a 35 de ani de la alegerea în demnitatea de Patriarh Ecumenic al Constantinopolului a Sanctității Sale Bartolomeu I. Potrivit unui comunicat
Patriarhul Daniel: Sfintele Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea - monahii mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, vineri, un mesaj la proclamarea locală a canonizării Sfintelor Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea, în care elogiază viața și activitatea duhovnicească a celor două monahii 'mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni'. 'Mănăstirea Pasărea, vatră d
Alba: PS Claudiu a anunțat convocarea Adunării Arhiepiscopale Majore a Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică
Arhiepiscopul Major al Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică, Claudiu Lucian Pop, a anunțat, joi, la Blaj, intenția de a convoca Adunarea Arhiepiscopală Majoră, el menționând că a primit în acest sens consimțământul Sinodului Episcopilor. 'Astăzi, ne aflăm într-un moment de răscruce. Pe care trebuie s
Pregătiri pentru proclamarea locală: Patriarhul Daniel a sfințit racla cu moaștele Sf. Elisabeta de la Pasărea
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a sfințit joi, la Palatul Patriarhiei, racla cu moaștele Sfintei Cuvioase Elisabeta de la Pasărea și trei icoane relicvar, prilej cu care a subliniat că aceasta 'a dus o viață aspră de nevoință'. Evenimentul a avut loc în ajunul proclamării locale a canonizării sfintei, care va fi oficiată viner
Sfântul Sinod al BOR a aprobat retragerea ÎPS Petru Păduraru din slujirea de Mitropolit al Basarabiei
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat retragerea mitropolitului Petru Păduraru din slujirea de Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, a anunțat, miercuri, Patriarhia. 'În ziua de miercuri, 3 iunie, în Aula Magna 'Teoctist Patriarhul' din Palatul Patriarhiei, sub președinți
Dâmbovița: Centrul pentru persoane vârstnice de la Ghergani va fi redeschis după ce a fost preluat de Arhiepiscopia Târgoviștei
Centrul rezidențial pentru persoane vârstnice de la Ghergani, din comuna dâmbovițeană Răcari, închis acum doi ani din cauza lipsei fondurilor necesare funcționării, va fi redeschis după ce a fost dat în folosință gratuită Arhiepiscopiei Târgoviștei, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, primarul orașului Răcari, Marius Caravețeanu.












