REPORTAJ/Mitropolitul Ardealului a slujit la Catedrala Episcopală din Miercurea-Ciuc, la 30 ani de la înfiinţarea Episcopiei Ortodoxe a Covasnei şi Harghitei
Numeroşi români din Harghita şi Covasna au participat, marţi, la Catedrala Episcopală din Miercurea-Ciuc, la liturghia arhierească oficiată cu ocazia hramului lăcaşului de cult "Acoperământul Maicii Domnului", moment care a încheiat seria de evenimente organizate pentru a marca împlinirea a 30 de ani de la înfiinţarea Episcopiei Ortodoxe a Covasnei şi Harghitei.
Liturghia a fost oficiată de un sobor de ierarhi şi preoţi, în frunte cu mitropolitul Ardealului şi arhiepiscopul Sibiului, Laurenţiu Streza, la eveniment fiind prezenţi şi reprezentanţi ai autorităţilor locale, şefi de instituţii, dar şi reprezentanţi ai comunităţii româneşti din cele două judeţe.

Foto: (c) Gina Ştefan/AGERPRES
Mitropolitul Ardealului, Laurenţiu Streza, a evocat, în cuvântul său, momentul înfiinţării Episcopiei Ortodoxe a Covasnei şi Harghitei din urmă cu 30 ani, pe care l-a numit a fi "un act minunat" şi pe cel al înscăunării episcopului Ioan Selejan, "un călugăr, care a studiat peste tot", dar care era şi inginer şi care avea să pună temelia unei instituţii care să dăinuiască.
"Iată că a rânduit Dumnezeu şi (...) a pus temelie unei statornicii. Atunci când vine apa şi am văzut, când vin ploile şi există pericolul de a mătura, de a duce, de a împrăştia, se face câte un zăgaz, să face câte un punct de oprire, un stâlp puternic. Ei, stâlpul acesta puternic a fost tocmai Episcopia Covasnei şi Harghitei. Şi de atunci şi până acum şi cu atât mai mult acum în mod sporit, grija noastră este îndreptată spre dumneavoastră, nu numai cu responsabilitate, dar şi cu multă aplecare, cu multă dragoste, ştiind că ajutăm pe cineva, ajutăm o populaţie, ajutăm o comunitate, ajutăm o episcopie care ţine românismul, care ţine credinţa cu forţa aici, în locurile binecuvântate de Dumnezeu ale ţării noastre", a spus mitropolitul Laurenţiu Streza.

Foto: (c) Gina Ştefan/AGERPRES
Acesta a făcut apel la unitate şi le-a cerut credincioşilor din cele două judeţe să stea cu toţii , împreună, în faţa "vânturilor neprielnice".
Ulterior, mitropolitul Laurenţiu Streza a vorbit presei despre importanţa acestei zone şi despre grija pe care Mitropolia Ardealului o are faţă de comunităţile mai îndepărtate de centru.
"Suntem aici într-un loc foarte important pentru noi. Nu e numai sensibil, ci e şi foarte important. Important pentru fiinţa românească, pentru credinţa ortodoxă, pentru cultura şi valorile spirituale şi patrimoniale care sunt semne ale istoriei, ale dăinuirii noastre în aceste locuri. De aceea, înaintaşul meu şi înaintaşii mei de la Mitropolia Ardealului, toţi au avut o grijă specială, o grijă deosebită faţă de comunităţile credincioşilor mai îndepărtate de centru", a afirmat ierarhul.
La rândul său, episcopul Covasnei şi Harghitei, Andrei Moldovan, a ţinut să reamintească faptul că începutul funcţionării Episcopiei a fost unul foarte greu, în contextul în care unele biserici erau în paragină.

Foto: (c) Gina Ştefan/AGERPRES
"Foarte frumos s-a vorbit la împlinirea celor treizeci de ani de la înfiinţarea Episcopiei Covasnei şi Harghitei. S-a vorbit frumos, dar a fost foarte greu. Cei care sunteţi mai înaintaţi în vârstă ştiţi cât de greu a fost în anii 1995, 1996, 1997 şi 1998, când cele 80 de biserici, până la înfiinţarea Episcopiei, plângeau. Înaltpreasfinţia Voastră, în vreo câteva parohii, în loc de preot la sfânta masă erau crescute mure şi copaci. Nu dau acum nume, ca să nu greşesc pomelnicul. Doar atât trebuie să ştim: Înaltpreasfinţitul Părinte Ioan, actualmente mitropolit al Banatului (Ioan Selejan, primul episcop al Covasnei şi Harghitei-nred), îl putem socoti un martir pe picioare. De ce? N-a fost uşor cu construcţiile, dar n-a fost uşor nici cu zidirea sufletelor celor care erau destul de împrăştiaţi. Aşa cum frumos spune, într-o poezie, sfântul Ioan Iacob Hozevitul: 'Fii pribegi ai ţării mele,/ Rătăciţi printre străini,/ Nu uitaţi menirea voastră/ De creştini şi de români'", a spus episcopul Andrei.
Acesta a arătat că Episcopia ajuns să fie acum "fruntaşă din toate punctele de vedere" şi a mulţumit preoţilor şi credincioşilor, dar şi mitropolitului Ardealului, Laurenţiu Streza, "pentru purtarea de grijă" şi patriarhului Daniel pentru "dragostea părintească pe care o poartă Eparhiei".
La rândul său, părintele Eugen Teodor Bijec, vicar administrativ la Centrul Eparhial al Episcopiei Covasnei şi Harghitei, le-a vorbit celor prezenţi despre evoluţia în timp a Episcopiei. Acesta a amintit faptul că în primul an de la venirea în fruntea Eparhiei a episcopului Ioan Selejan a fost o perioadă "de trudă", s-au deschis aproape 90 de şantiere, la biserici şi case parohiale şi au fost hirotoniţi numeroşi preoţi.
Părintele Bijec a punctat faptul că dacă la începutul Episcopiei erau 99 de eparhii, deservite de 61 de preoţi, în acest moment sunt 124 de parohii, cu 112 preoţi care le deservesc. De asemenea, a fost revigorată şi viaţa monahală, de la trei mănăstiri şi un schit, câte erau la începuturile Eparhiei, acum sunt zece mănăstiri, trei schituri şi cinci metocuri episcopale.
Acesta a vorbit şi de înfiinţarea celor două centre culturale ale Episcopiei, de la Miercurea-Ciuc şi Sfântu Gheorghe, de cele 45 de noi biserici şi 50 de case parohiale construite în cei 30 ani de la înfiinţare, dar şi despre activitatea socială derulată de Eparhie.

Foto: (c) Gina Ştefan/AGERPRES
Prezent la eveniment, subprefectul Harghitei, Marius Ţepeluş, a declarat presei că este vorba de un moment istoric.
"În zi de hram, suntem încrezători, Sus avem inimile, cu credinţa că mica, dar inimoasa şi luptătoarea comunitate românească din interiorul arcului carpatic va dăinui aici în veşnicie, în pace şi prosperitate. Cu atât mai mult cu cât sărbătorim o aniversare istorică, 30 de ani de la înfiinţarea Episcopiei Ortodoxă a Covasnei şi Harghitei, răstimp în care, pot spune că Bunul Dumnezeu ne-a binecuvântat cu ierarhi vrednici şi jertfelnici, care au sfinţit acest pământ, ridicând şi reabilitând mănăstiri şi biserici sfinte. Mă gândesc la toţi cei care au contribuit la ridicarea Episcopiei noastre, cler şi popor, că bun lucru au înfăptuit. Este instituţia divino-umană cea mai importantă pentru comunitatea românească, care iată, ne aşează şi ne ocroteşte mereu sub Acoperământul ei sfânt", a declarat subprefectul Marius Ţepeluş.
La rândul său, dr. Ioan Lăcătuşu, directorul onorific Centrul European de Studii Covasna-Harghita, unul dintre cei care au participat la toate etapele înfiinţării Episcopiei, a declarat că aceasta este cea mai mare "izbândă" a comunităţii româneşti din cele două judeţe.
"Eu am afirmat-o şi cu alte ocazii, înfiinţarea Episcopiei Ortodoxe a Covasnei şi Harghitei este cea mai mare izbândă a comunităţii româneşti din cele două judeţe. Aşa cum s-a spus aici, pe lângă rosturile binecuvântate ale fiecărei episcopii, Episcopia noastră a avut o misiune specială, izvorâtă din realităţile celor două judeţe, din condiţia românilor numeric minoritari, într-un mediu multietnic şi pluriconfesional, retractar la alteritate, ca să vorbesc frumos. Pentru că, după cum ştiţi, Episcopia nu a fost primită cu foarte mare entuziasm, deşi s-a dovedit că ea a devenit ceea ce şi-a propus de la început: un factor de înţelegere, de armonie", a declarat dr. Ioan Lăcătuşu.
Dr. Ioan Lăcătuşu a ţinut să puncteze faptul că, deşi este un moment aniversar, trebuie subliniat că sunt încă multe lucruri de realizat în această zonă şi a reiterat nevoia unei strategii de dezvoltare economică şi socială pentru cele două judeţe.
"Populaţia celor două judeţe, populaţia românească, în cei 30 de ani, a scăzut de la 100.000 la 70.000. Tinerii noştri n-au locuri de muncă. Este o diferenţă între ceea ce face statul maghiar şi ceea ce nu face statul român, privind această zonă de importanţă geostrategică deosebită. Noi ne înţelegem deosebit cu concetăţenii maghiari de rând. Şi sunt oameni minunaţi, harnici, gospodari, generoşi. În schimb, elita maghiară şi cei care hotărăsc rosturile noastre de aici, aţi văzut că nu totdeauna doresc linişte, armonie şi încă se mai visează la enclave, la autonomii etc. Statul român trebuie să fie atent. Alaltăieri (duminică-nred), la Sfântul Gheorghe, am sfinţit şi dezvelit bustul Protopopului Aurel Nistor. Aurel Nistor spunea aşa: 'Problema românilor din secuime nu este doar problema lor, este problema ţării. Dacă aici nu este linişte, nici în ţară nu va fi linişte'. Sperăm că aceste adevăruri să fie cunoscute şi înţelese pe deplin şi aşteptăm demult, de foarte mult, o strategie de dezvoltare economică, socială, armonioasă a acestei părţi de ţară, în care este loc şi pentru români şi pentru maghiari. Nimănui nu-i este de folos enclave şi alte experimente, vedem ce se întâmplă în lume", a mai spus preşedintele onorific al Centrului European de Studii Covasna-Harghita din Sfântu Gheorghe.
La finalul slujbei, mitropolitul Laurenţiu Streza a oferit mai multor preoţi din cele două judeţe "Crucea Şaguniană", cea mai importantă distincţie a Mitropoliei Ardealului.

Foto: (c) Gina Ştefan/AGERPRES
Liturghia arhierească de la catedrala Episcopală de la Miercurea-Ciuc a încheiat seria manifestărilor organizate, timp de mai multe zile, în cele două judeţe, pentru a marca împlinirea a 30 de ani de la înfiinţarea Episcopiei Ortodoxe a Covasnei şi Harghitei. AGERPRES / (A - AS - autor: Gina Ştefan, editor: Marius Frăţilă, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Hunedoara: Episcopia organizează Zilele Credinței și Culturii la Deva
Episcopia Devei și Hunedoarei organizează, în perioada 25-29 iunie, o nouă ediție a ciclului de manifestări 'Zilele credinței și culturii la Deva', evenimentele marcând, în paralel, și sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai orașului. Potrivit programului anunțat luni de organizatori,
Vaslui: Rolul familiei în viața persoanelor private de libertate, evidențiat la conferința 'Coeziune socială și comuniune de credință'
Rolul familiei în reintegrarea socială a persoanelor private de libertate a fost evidențiat luni, la Vaslui, în cadrul activității social-filantropice regionale anuale 'Coeziune socială și comuniune de credință'. Proiectul desfășurat sub egida Administrației Naționale a Penitenciarelor și a Patriarhiei Române a reunit
Patriarhul Daniel: Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul' - act de iubire generoasă pentru tineri
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, joi, un mesaj cu prilejul punerii pietrei de temelie la Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul', din orașul Pantelimon, în care apreciază că ridicarea acestui așezământ reprezintă 'un act de speranță, de responsabilitate și mai ales de iubire generoasă
Brăila: Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist, descoperite recent la Agaua
Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist au fost descoperite în urma celei de-a treia etape a săpăturilor arheologice desfășurate în cimitirul din localitatea Agaua, din Insula Mare a Brăilei, în cadrul proiectului de identificare și recuperare a victimelor fostului lagăr de muncă de la Salcia, informează Arhiepiscopia D
Bihor: Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează 249 de ani de la întemeiere
Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează, în 16 iunie, 249 de ani de la întemeierea sa, aproape două secole și jumătate de istorie în care credința, cultura și mărturia au modelat destine și au dat consistență unei comunități care a traversat deopotrivă vremuri de înflorire și perioade de încercare. 'La 1
Patriarhia și MAE sprijină comunitatea vulnerabilă din Gaza cu 50.000 de euro, prin intermediul Samaritan's Purse
Patriarhia Română și Ministerul Afacerilor Externe (MAE) anunță acordarea unui sprijin financiar în valoare de 50.000 de euro pentru comunitatea creștină din Fâșia Gaza, precum și pentru alte persoane și comunități aflate într-o situație umanitară dificilă. Intitulat oficial 'Gaza Christians Aid Package', proiectul se va derula
Patriarhia Română deplânge atacul asupra Lavrei Pecerska din Kiev
Patriarhia Română își exprimă profunda îngrijorare și tristețe în legătură cu atacul care a afectat Lavra Pecerska din Kiev, unul dintre cele mai importante centre ale spiritualității ortodoxe și monument înscris în patrimoniul mondial UNESCO. ''Orice atingere adusă unui lăcaș de cult și unui monumen
Patriarhia îndeamnă la discernământ și apărare a valorilor creștine în contextul paradei Bucharest Pride
Patriarhia Română își exprimă 'îngrijorarea pastorală' față de organizarea, sâmbătă, a paradei Bucharest Pride și reamintește faptul că manifestările publice de acest tip 'pot conduce la accentuarea confuziei valorilor spirituale într-o societate deja afectată de declin demografic și de instabilitate socială'. '
Cluj: Sărbătoare inter-eparhială a familiilor, organizată de Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla
Biserica Greco-Catolică organizează, sâmbătă, 13 iunie, la Cluj-Napoca, o întâlnire inter-eparhială a familiilor, în cadrul căreia vor avea loc mai multe evenimente religioase, iar arhiepiscopul major al Bisericii Române unite cu Roma, Claudiu Pop, va celebra o liturghie arhierească. 'Sub egida Bisericii Greco-Catolice, o Sărb
Patriarhul Daniel participă la evenimentele dedicate onomasticii Patriarhului Ecumenic
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, s-a deplasat miercuri, în insula Imbros (Gokceada) din Turcia, pentru a participa la momentele liturgice dedicate onomasticii și aniversării a 35 de ani de la alegerea în demnitatea de Patriarh Ecumenic al Constantinopolului a Sanctității Sale Bartolomeu I. Potrivit unui comunicat
Patriarhul Daniel: Sfintele Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea - monahii mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, vineri, un mesaj la proclamarea locală a canonizării Sfintelor Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea, în care elogiază viața și activitatea duhovnicească a celor două monahii 'mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni'. 'Mănăstirea Pasărea, vatră d
Alba: PS Claudiu a anunțat convocarea Adunării Arhiepiscopale Majore a Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică
Arhiepiscopul Major al Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică, Claudiu Lucian Pop, a anunțat, joi, la Blaj, intenția de a convoca Adunarea Arhiepiscopală Majoră, el menționând că a primit în acest sens consimțământul Sinodului Episcopilor. 'Astăzi, ne aflăm într-un moment de răscruce. Pe care trebuie s
Pregătiri pentru proclamarea locală: Patriarhul Daniel a sfințit racla cu moaștele Sf. Elisabeta de la Pasărea
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a sfințit joi, la Palatul Patriarhiei, racla cu moaștele Sfintei Cuvioase Elisabeta de la Pasărea și trei icoane relicvar, prilej cu care a subliniat că aceasta 'a dus o viață aspră de nevoință'. Evenimentul a avut loc în ajunul proclamării locale a canonizării sfintei, care va fi oficiată viner
Sfântul Sinod al BOR a aprobat retragerea ÎPS Petru Păduraru din slujirea de Mitropolit al Basarabiei
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat retragerea mitropolitului Petru Păduraru din slujirea de Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, a anunțat, miercuri, Patriarhia. 'În ziua de miercuri, 3 iunie, în Aula Magna 'Teoctist Patriarhul' din Palatul Patriarhiei, sub președinți
Dâmbovița: Centrul pentru persoane vârstnice de la Ghergani va fi redeschis după ce a fost preluat de Arhiepiscopia Târgoviștei
Centrul rezidențial pentru persoane vârstnice de la Ghergani, din comuna dâmbovițeană Răcari, închis acum doi ani din cauza lipsei fondurilor necesare funcționării, va fi redeschis după ce a fost dat în folosință gratuită Arhiepiscopiei Târgoviștei, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, primarul orașului Răcari, Marius Caravețeanu.












