Mai multe manifestări vor fi organizate pentru a marca împlinirea a 30 de ani de la înfiinţarea Episcopiei Covasnei şi Harghitei
Mai multe manifestări cultural-ştiinţifice şi de spiritualitate ortodoxă vor fi organizate, în perioada 24 septembrie-1 octombrie, pentru a marca împlinirea a 30 de ani de la înfiinţarea Episcopiei Ortodoxe a Covasnei şi Harghitei.
Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, manifestările de sărbătorire a acestui "important eveniment din viaţa comunităţii româneşti şi ortodoxe din Arcul Intracarpatic" vor avea loc la Catedrala Episcopală din Miercurea-Ciuc şi la Catedrala Ortodoxă - Paraclis Episcopal din Sfântu Gheorghe.
Evenimentele vor începe în data de 24 septembrie, când la Catedrala Episcopală din Miercurea-Ciuc va avea loc Liturghia arhierească oficiată de episcopul Covasnei şi Harghitei, Andrei Moldovan, "cu participarea tuturor preoţilor activi şi pensionari din cuprinsul Eparhiei Covasnei şi Harghitei", urmată de o conferinţă cultural-ştiinţifică consacrată evenimentului, cu participarea părintelui Ioan I. Ică Jr., de la Facultatea de Teologie "Sfântul Andrei Şaguna" din Sibiu.
În data de 26 septembrie, la Catedrala Ortodoxă - Paraclis Episcopal din Sfântu Gheorghe, se va desfăşura simpozionul cu tema "Episcopia Ortodoxă a Covasnei şi Harghitei - 30 de ani în slujba culturii româneşti şi credinţei strămoşeşti".
Potrivit comunicatului transmis de Biroul de Presă al Episcopiei Ortodoxe a Covasnei şi Harghitei, în cadrul manifestării vor prezenta comunicări mai mulţi preoţi "despre activităţile culturale, sociale şi spirituale organizate de Protopopiatele Sfântu Gheorghe şi Buzăul Transilvan în cei 30 de ani de la înfiinţarea Episcopiei".
De asemenea, arhiviştii, bibliotecarii şi cercetătorii de la Centrul Ecleziastic de Documentare "Mitropolit Nicolae Colan" şi de la Centrul European de Studii Covasna-Harghita vor susţine intervenţii pe teme precum "Aspecte privind activitatea de cercetare a istoriei locale desfăşurată la Sf. Gheorghe în perioada 1994-2024", "Din activitatea instituţiilor şi asociaţiilor cultural-ştiinţifice româneşti din judeţele Covasna şi Harghita (1990-2024)", "Valoarea documentară a Arhivei şi bibliotecii Centrului Ecleziastic de Documentare 'Mitropolit Nicolae Colan',"Preocuparea editurilor Eurocarpatica şi Grai Românesc pentru editarea lucrărilor monografice şi de istorie locală", "Publicaţii cultural-ştiinţifice şi de spiritualitate ortodoxă din judeţele Covasna şi Harghita apărute la editurile Grai Românesc şi Eurocarpatica", "Biblioteca digitală Eurocarpatica şi Colecţia Profesioniştii noştri din cadrul editurii Eurocarpatica".
În zilele de 27 şi 28 septembrie, la Centrul Ecleziastic de Documentare "Mitropolit Nicolae Colan" şi Hotel Park din Sfântu Gheorghe va avea loc Sesiunea Naţională de comunicări ştiinţifice "Românii din sud-estul Transilvaniei. Istorie. Cultură. Civilizaţie", care a ajuns a ediţia a XXX-a.
"Această prestigioasă manifestare cultural-ştiinţifică este cofinanţată de către Secretariatul General al Guvernului, prin Serviciul Dezvoltare Comunitară. La sesiune vor participa 60 de cercetători (istorici, etnografi, teologi, profesori universitari, sociologi, preoţi, profesori, publicişti) din principalele centre culturale ale ţării. În programul manifestării vor fi lansate 12 cărţi şi publicaţia 'Acta Carpatica' nr. 10, anuarul românilor din sud-estul Transilvaniei, editat de Centrul European de Studii Covasna-Harghita, Centrul Ecleziastic de Documentare 'Mitropolit Nicolae Colan' şi Asociaţia Ştefadina din Bucureşti", se menţionează în comunicat.
Totodată, în cele două zile, vor fi vernisate mai multe expoziţii şi va fi acordat premiul "Vasile Lechinţan" pentru editarea lucrării "Jurnalul meu din comunism", autor Vasile Lechinţan, ediţie îngrijită de Mirela Bara şi editor Gabriel Cojocaru din Cluj Napoca.
"Încheierea lucrărilor sesiunii va fi urmată de publicarea unei sinteze a problemelor dezbătute şi a propunerilor ce urmează a fi transmise administraţiei publice centrale în vederea soluţionării acestora", mai arată sursa citată.
În data de 28 septembrie, în Curtea Catedralei Ortodoxe - Paraclis Episcopal din Sfântu Gheorghe, va avea loc ceremonia de sfinţire a bustului Protopopului Aurel Nistor (1882-1974), monument realizat, cu binecuvântarea episcopului Covasnei şi Harghitei, Andrei Moldovan, de către Asociaţia Naţională Cultul Eroilor "Regina Maria" - Centrul de Cercetări Istorice "Pr. Dumitru Bălaşa", din Râmnicu-Vâlcea.
Manifestările dedicate acestui eveniment vor continua în data de 1 octombrie, la Catedrala Episcopală din Miercurea-Ciuc, unde, cu ocazia hramului lăcaşului de cult "Acoperământul Maicii Domnului", se va oficia Liturghia arhierească de către mai mulţi membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în frunte cu mitropolitul Ardealului şi arhiepiscopul Sibiului, Laurenţiu Streza şi împreună cu un sobor de ierarhi şi preoţi.
"La Centrul Eparhial din Miercurea-Ciuc vor fi prezentate evocări cu ocazia împlinirii a 30 de ani de la înfiinţarea Episcopiei Covasnei şi Harghitei - instituţie divino-umană cu un rol hotărâtor în păstrarea şi afirmarea identităţii culturale şi spirituale a românilor numeric minoritari din judeţele Covasna şi Harghita", se arată în comunicatul transmis de Biroul de presă al Episcopiei Ortodoxe a Covasnei şi Harghitei.
Sursa citată mai precizează că în data de 25 septembrie 2024 se împlinesc 30 de ani de la instalarea în scaunul noii Episcopii a Covasnei şi Harghitei a episcopului Ioan Selejan, care s-a aflat în fruntea Eparhiei până în anul 2014, în prezent acesta fiind Mitropolit al Banatului.
Din anul 2015, episcop al Covasnei şi Harghitei este Andrei Moldovan. AGERPRES/ (AS, autor: Gina Ştefan, editor: Karina Olteanu, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Hunedoara: Episcopia organizează Zilele Credinței și Culturii la Deva
Episcopia Devei și Hunedoarei organizează, în perioada 25-29 iunie, o nouă ediție a ciclului de manifestări 'Zilele credinței și culturii la Deva', evenimentele marcând, în paralel, și sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai orașului. Potrivit programului anunțat luni de organizatori,
Vaslui: Rolul familiei în viața persoanelor private de libertate, evidențiat la conferința 'Coeziune socială și comuniune de credință'
Rolul familiei în reintegrarea socială a persoanelor private de libertate a fost evidențiat luni, la Vaslui, în cadrul activității social-filantropice regionale anuale 'Coeziune socială și comuniune de credință'. Proiectul desfășurat sub egida Administrației Naționale a Penitenciarelor și a Patriarhiei Române a reunit
Patriarhul Daniel: Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul' - act de iubire generoasă pentru tineri
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, joi, un mesaj cu prilejul punerii pietrei de temelie la Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul', din orașul Pantelimon, în care apreciază că ridicarea acestui așezământ reprezintă 'un act de speranță, de responsabilitate și mai ales de iubire generoasă
Brăila: Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist, descoperite recent la Agaua
Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist au fost descoperite în urma celei de-a treia etape a săpăturilor arheologice desfășurate în cimitirul din localitatea Agaua, din Insula Mare a Brăilei, în cadrul proiectului de identificare și recuperare a victimelor fostului lagăr de muncă de la Salcia, informează Arhiepiscopia D
Bihor: Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează 249 de ani de la întemeiere
Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează, în 16 iunie, 249 de ani de la întemeierea sa, aproape două secole și jumătate de istorie în care credința, cultura și mărturia au modelat destine și au dat consistență unei comunități care a traversat deopotrivă vremuri de înflorire și perioade de încercare. 'La 1
Patriarhia și MAE sprijină comunitatea vulnerabilă din Gaza cu 50.000 de euro, prin intermediul Samaritan's Purse
Patriarhia Română și Ministerul Afacerilor Externe (MAE) anunță acordarea unui sprijin financiar în valoare de 50.000 de euro pentru comunitatea creștină din Fâșia Gaza, precum și pentru alte persoane și comunități aflate într-o situație umanitară dificilă. Intitulat oficial 'Gaza Christians Aid Package', proiectul se va derula
Patriarhia Română deplânge atacul asupra Lavrei Pecerska din Kiev
Patriarhia Română își exprimă profunda îngrijorare și tristețe în legătură cu atacul care a afectat Lavra Pecerska din Kiev, unul dintre cele mai importante centre ale spiritualității ortodoxe și monument înscris în patrimoniul mondial UNESCO. ''Orice atingere adusă unui lăcaș de cult și unui monumen
Patriarhia îndeamnă la discernământ și apărare a valorilor creștine în contextul paradei Bucharest Pride
Patriarhia Română își exprimă 'îngrijorarea pastorală' față de organizarea, sâmbătă, a paradei Bucharest Pride și reamintește faptul că manifestările publice de acest tip 'pot conduce la accentuarea confuziei valorilor spirituale într-o societate deja afectată de declin demografic și de instabilitate socială'. '
Cluj: Sărbătoare inter-eparhială a familiilor, organizată de Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla
Biserica Greco-Catolică organizează, sâmbătă, 13 iunie, la Cluj-Napoca, o întâlnire inter-eparhială a familiilor, în cadrul căreia vor avea loc mai multe evenimente religioase, iar arhiepiscopul major al Bisericii Române unite cu Roma, Claudiu Pop, va celebra o liturghie arhierească. 'Sub egida Bisericii Greco-Catolice, o Sărb
Patriarhul Daniel participă la evenimentele dedicate onomasticii Patriarhului Ecumenic
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, s-a deplasat miercuri, în insula Imbros (Gokceada) din Turcia, pentru a participa la momentele liturgice dedicate onomasticii și aniversării a 35 de ani de la alegerea în demnitatea de Patriarh Ecumenic al Constantinopolului a Sanctității Sale Bartolomeu I. Potrivit unui comunicat
Patriarhul Daniel: Sfintele Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea - monahii mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, vineri, un mesaj la proclamarea locală a canonizării Sfintelor Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea, în care elogiază viața și activitatea duhovnicească a celor două monahii 'mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni'. 'Mănăstirea Pasărea, vatră d
Alba: PS Claudiu a anunțat convocarea Adunării Arhiepiscopale Majore a Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică
Arhiepiscopul Major al Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică, Claudiu Lucian Pop, a anunțat, joi, la Blaj, intenția de a convoca Adunarea Arhiepiscopală Majoră, el menționând că a primit în acest sens consimțământul Sinodului Episcopilor. 'Astăzi, ne aflăm într-un moment de răscruce. Pe care trebuie s
Pregătiri pentru proclamarea locală: Patriarhul Daniel a sfințit racla cu moaștele Sf. Elisabeta de la Pasărea
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a sfințit joi, la Palatul Patriarhiei, racla cu moaștele Sfintei Cuvioase Elisabeta de la Pasărea și trei icoane relicvar, prilej cu care a subliniat că aceasta 'a dus o viață aspră de nevoință'. Evenimentul a avut loc în ajunul proclamării locale a canonizării sfintei, care va fi oficiată viner
Sfântul Sinod al BOR a aprobat retragerea ÎPS Petru Păduraru din slujirea de Mitropolit al Basarabiei
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat retragerea mitropolitului Petru Păduraru din slujirea de Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, a anunțat, miercuri, Patriarhia. 'În ziua de miercuri, 3 iunie, în Aula Magna 'Teoctist Patriarhul' din Palatul Patriarhiei, sub președinți
Dâmbovița: Centrul pentru persoane vârstnice de la Ghergani va fi redeschis după ce a fost preluat de Arhiepiscopia Târgoviștei
Centrul rezidențial pentru persoane vârstnice de la Ghergani, din comuna dâmbovițeană Răcari, închis acum doi ani din cauza lipsei fondurilor necesare funcționării, va fi redeschis după ce a fost dat în folosință gratuită Arhiepiscopiei Târgoviștei, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, primarul orașului Răcari, Marius Caravețeanu.












