TM2023/ Timiş: S-a redeschis Domul Romano-Catolic din Piaţa Unirii, după 4 ani de lucrări de restaurare
Domul Romano-Catolic din Piaţa Unirii / Barocă a Timişoarei, construit în urmă cu aproape trei secole, care a trecut în ultimii patru ani printr-un amplu proces de reparaţii şi restaurare, finanţat cu fonduri europene, se redeschide după finalizarea lucrărilor, joi fiind organizat un eveniment de prezentare pentru jurnalişti a întregului ansamblu interior format din sute de opere şi elemente de artă.
"Cea mai grea a fost intervenţia pe sculptură, pentru că lemnul din care sunt făcuţi toţi sfinţii (de tei, n.r.) a fost bine aurit la restaurarea din 1850 şi de aceea l-am conservat ca atare. Dar tot ceea ce înseamnă anatomia, tenul, pielea sfinţilor a fost reaurit atunci prost şi mai ales a fost dat de şapte ori cu pensula cu bronzuri ieftine, de proastă calitate. Acum, am dat jos toate aceste straturi şi am găsit urme de secol XVIII, din prima intervenţie. Toate figurile sunt din lemn de tei sculptat", a explicat prof Darida Ioan, expert restaurator.

Foto: (c) Otilia Halunga/AGERPRES
Pentru episcopul romano-catolic de Timişoara, preot Pal Jozsef-Csaba, cea mai semnificativă diferenţă între felul cum a arătat interiorul catedralei şi aspectul de acum este ansamblul mult mai luminos şi mai atrăgător, în care strălucesc până la detaliu sculpturilor şi pânzele pictate.
"În ianuarie 2019 a fost ultima slujbă care s-a oficiat în acest Dom. Acum, catedrala este mult mai luminoasă, mai caldă, ne ajută să ne deschidem mai mult sufletul către Dumnezeu. Fiecare centimetru a fost renovat. În Catedrala Sfântul Gheorghe s-a lucrat patru luni doar la tabloul patronului sfântului lăcaş, Sfântul Gheorghe din altar. Totul este totul reînnoit şi străluceşte. Nu pot spune că prefer un anume element din catedrală, ci prefer întregul ansamblu. Simţi că eşti îmbrăţişat, că eşti în iubirea largă a Lui Dumnezeu. (...). Prima dată a fost sfinţită această catedrală din 1735 până prin anii 1770. Au trecut peste 250 de ani de atunci", spune episcopul Pal Jozsef-Csaba.

Foto: (c) Otilia Halunga/AGERPRES
Sâmbătă la ora 9,30 va fi prezentată Catedrala celor care vor veni, iar liturghia va fi oficiată cu 20 de episcopi din diverse confesiuni şi va începe la ora 10,00, când vor fi unse şi cele 12 cruci care sunt originale, de la consacrare, simbol al clădirii Bisericii creştine pe cei 12 apostoli.
Pe pereţii interiori ai Domului este nelipsit şi Drumul Crucii cu cele 14 tablouri care arată suferinţele lui Iisus.
Directorul Agenţiei de Dezvoltare Regională (ADR) Vest, Sorin Maxim, care a implementat proiectul, estimează că pragul Domului va fi trecut anual de cel puţin 20 de mii de vizitatori, care vor fi seduşi de frumuseţea monumentului spiritual şi cultural.

Foto: (c) Otilia Halunga/AGERPRES
"Investiţia aceasta este foarte importantă. Ca valoare, am pornit de la 22 milioane de lei şi s-a ajuns la 27 de milioane de lei, diferenţa fiind suportată de beneficiar (Episcopia Romano-Catolică, n.r.). Preţurile au crescut. Când am semnat contractul aveam emoţii, pentru că astfel de proiecte se termină în timp foarte lung şi mă temeam să nu se depăşească termenii programului. Termenul real de lucrare a fost de patru ani. S-a lucrat şi în timpul pandemiei. Emoţii am avut aici legat inclusiv de tehnologiile de manoperă care nu se găseau. (...) După redeschidere, autorităţile locale şi Episcopia Romano-Catolică de Timişoara estimează că peste 20 de mii de pelerini vor trece anual pragul lăcaşului declarat monument istoric categoria A. Edificiul de o valoare nemăsurată pentru comunitate, indiferent de confesiune, este un punct de atracţie turistică, care va completa agenda culturală a oraşului şi a regiunii în anul Capitalei Culturale Europene", a afirmat Sorin Maxim.
***
O suprafaţă totală de aproape 1.500 de metri pătraţi a fost restaurată, iar lucrările au cuprins atât interiorul locaşului de cult, cât şi împrejmuirile, curtea interioară şi aleile de acces.
De asemenea, au fost restaurate şi cripta de sub sanctuarul Domului, precum şi pietrele tombale ale marilor personalităţi care îşi au locul de veci în ea.
Întreg obiectivul va fi introdus în circuitul turistic naţional şi internaţional prin tururi ghidate şi colaborări cu actorii locali, naţionali şi internaţionali, pentru consolidarea activităţilor în domeniul cultural.
Domul este o clădire simbol a Timişoarei, fiind considerat cel mai frumos şi important monument baroc din Banat. Slujbele se ţin în limbile română, maghiară şi germană. Datorită acusticii deosebite a clădirii, aici se organizează şi concerte de orgă sau de muzică religioasă.
Potrivit Muzeului Naţional al Banatului, se presupune că Domul din Piaţa Unirii a fost construit pornind de la planurile renumitului arhitect vienez Josef Emanuel Fischer von Erlach (1693-1742), iar sculptorul vienez Johann Joseph Rossler (1700 - 1772) a creat cele două statui de mari dimensiuni, Sfântul Carol Boromeus şi Sfânta Theresia, dar şi perechea de heruvimi care domină ornamentaţia din partea centrală a altarului. Tabloul altarului principal, Sfântul Gheorghe călare, în luptă cu balaurul, e opera renumitului director al Academiei Artelor Frumoase din Viena, Michael Angelo Unterberger (1695 - 1758).AGERPRES / (A - autor: Otilia Halunga, editor: Marius Frăţilă, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Patriarhul Daniel: Sf. Ioan Botezătorul - ocrotitor al familiilor și ajutor pentru cei care doresc copii
Sfântul Ioan Botezătorul este un păzitor sau ocrotitor al familiilor și un ajutor pentru cei care nu au copii, a subliniat miercuri, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, la sărbătoarea nașterii acestui mare proroc. Potrivit Agenției
Hunedoara: Episcopia organizează Zilele Credinței și Culturii la Deva
Episcopia Devei și Hunedoarei organizează, în perioada 25-29 iunie, o nouă ediție a ciclului de manifestări 'Zilele credinței și culturii la Deva', evenimentele marcând, în paralel, și sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai orașului. Potrivit programului anunțat luni de organizatori,
Vaslui: Rolul familiei în viața persoanelor private de libertate, evidențiat la conferința 'Coeziune socială și comuniune de credință'
Rolul familiei în reintegrarea socială a persoanelor private de libertate a fost evidențiat luni, la Vaslui, în cadrul activității social-filantropice regionale anuale 'Coeziune socială și comuniune de credință'. Proiectul desfășurat sub egida Administrației Naționale a Penitenciarelor și a Patriarhiei Române a reunit
Patriarhul Daniel: Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul' - act de iubire generoasă pentru tineri
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, joi, un mesaj cu prilejul punerii pietrei de temelie la Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul', din orașul Pantelimon, în care apreciază că ridicarea acestui așezământ reprezintă 'un act de speranță, de responsabilitate și mai ales de iubire generoasă
Brăila: Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist, descoperite recent la Agaua
Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist au fost descoperite în urma celei de-a treia etape a săpăturilor arheologice desfășurate în cimitirul din localitatea Agaua, din Insula Mare a Brăilei, în cadrul proiectului de identificare și recuperare a victimelor fostului lagăr de muncă de la Salcia, informează Arhiepiscopia D
Bihor: Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează 249 de ani de la întemeiere
Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează, în 16 iunie, 249 de ani de la întemeierea sa, aproape două secole și jumătate de istorie în care credința, cultura și mărturia au modelat destine și au dat consistență unei comunități care a traversat deopotrivă vremuri de înflorire și perioade de încercare. 'La 1
Patriarhia și MAE sprijină comunitatea vulnerabilă din Gaza cu 50.000 de euro, prin intermediul Samaritan's Purse
Patriarhia Română și Ministerul Afacerilor Externe (MAE) anunță acordarea unui sprijin financiar în valoare de 50.000 de euro pentru comunitatea creștină din Fâșia Gaza, precum și pentru alte persoane și comunități aflate într-o situație umanitară dificilă. Intitulat oficial 'Gaza Christians Aid Package', proiectul se va derula
Patriarhia Română deplânge atacul asupra Lavrei Pecerska din Kiev
Patriarhia Română își exprimă profunda îngrijorare și tristețe în legătură cu atacul care a afectat Lavra Pecerska din Kiev, unul dintre cele mai importante centre ale spiritualității ortodoxe și monument înscris în patrimoniul mondial UNESCO. ''Orice atingere adusă unui lăcaș de cult și unui monumen
Patriarhia îndeamnă la discernământ și apărare a valorilor creștine în contextul paradei Bucharest Pride
Patriarhia Română își exprimă 'îngrijorarea pastorală' față de organizarea, sâmbătă, a paradei Bucharest Pride și reamintește faptul că manifestările publice de acest tip 'pot conduce la accentuarea confuziei valorilor spirituale într-o societate deja afectată de declin demografic și de instabilitate socială'. '
Cluj: Sărbătoare inter-eparhială a familiilor, organizată de Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla
Biserica Greco-Catolică organizează, sâmbătă, 13 iunie, la Cluj-Napoca, o întâlnire inter-eparhială a familiilor, în cadrul căreia vor avea loc mai multe evenimente religioase, iar arhiepiscopul major al Bisericii Române unite cu Roma, Claudiu Pop, va celebra o liturghie arhierească. 'Sub egida Bisericii Greco-Catolice, o Sărb
Patriarhul Daniel participă la evenimentele dedicate onomasticii Patriarhului Ecumenic
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, s-a deplasat miercuri, în insula Imbros (Gokceada) din Turcia, pentru a participa la momentele liturgice dedicate onomasticii și aniversării a 35 de ani de la alegerea în demnitatea de Patriarh Ecumenic al Constantinopolului a Sanctității Sale Bartolomeu I. Potrivit unui comunicat
Patriarhul Daniel: Sfintele Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea - monahii mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, vineri, un mesaj la proclamarea locală a canonizării Sfintelor Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea, în care elogiază viața și activitatea duhovnicească a celor două monahii 'mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni'. 'Mănăstirea Pasărea, vatră d
Alba: PS Claudiu a anunțat convocarea Adunării Arhiepiscopale Majore a Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică
Arhiepiscopul Major al Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică, Claudiu Lucian Pop, a anunțat, joi, la Blaj, intenția de a convoca Adunarea Arhiepiscopală Majoră, el menționând că a primit în acest sens consimțământul Sinodului Episcopilor. 'Astăzi, ne aflăm într-un moment de răscruce. Pe care trebuie s
Pregătiri pentru proclamarea locală: Patriarhul Daniel a sfințit racla cu moaștele Sf. Elisabeta de la Pasărea
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a sfințit joi, la Palatul Patriarhiei, racla cu moaștele Sfintei Cuvioase Elisabeta de la Pasărea și trei icoane relicvar, prilej cu care a subliniat că aceasta 'a dus o viață aspră de nevoință'. Evenimentul a avut loc în ajunul proclamării locale a canonizării sfintei, care va fi oficiată viner
Sfântul Sinod al BOR a aprobat retragerea ÎPS Petru Păduraru din slujirea de Mitropolit al Basarabiei
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat retragerea mitropolitului Petru Păduraru din slujirea de Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, a anunțat, miercuri, Patriarhia. 'În ziua de miercuri, 3 iunie, în Aula Magna 'Teoctist Patriarhul' din Palatul Patriarhiei, sub președinți












