Timiş: Sinagoga Cetate se redeschide, după aproape 25 de ani în care nu s-au mai oficiat servicii religioase
Sinagoga Cetate din Timişoara se redeschide, vineri, pentru serviciile religioase ale cultului iudaic, dar şi pentru evenimente culturale, după foarte mulţi ani, în care clădirea s-a deteriorat.
În ultimii trei ani, administraţia locală a intervenit pentru a reda funcţionalitatea sinagogii, mai ales că este pe agenda obiectivelor turistice ale Capitalei Culturale 2023. La edificiu mai sunt lucrări de restaurare în interior şi în exterior, dar cupola şi-a recăpătat deja frumuseţea de odinioară. De asemenea, se caută finanţare pentru refacerea orgii, de o valoare inestimabilă.
Pragul sinagogii a fost trecut de însuşi împăratul Franz Joseph, pe 7 mai 1872.
"Pentru noi, este cel mai important obiectiv, fiind situat în plin centru. Este un vis pe care comunitatea noastră l-a avut demult. În mod nesperat, cu tot ce a fost pandemia şi amânarea Capitalei Culturale, ne ajuta să ajungem în acest an de referinţă cu o sinagogă funcţională. Este o redeschidere, dar nu este una finală. Istoria sinagogii ne vorbeşte despre câteva deschideri. Prima, în anul finalizării construcţiei, în 1864, iar faptul că împăratul Franz Joseph a venit să vadă acest edificiu evreiesc, în 1872, a însemnat a doua deschidere a sinagogii. Acum marcăm un moment special, în amintirea acestui eveniment din urmă cu 150 de ani, iar sinagoga va servi şi pentru diverse evenimente culturale. Pentru două săptămâni va fi vizitabil şi invităm timişorenii să vină să vadă sinagoga", a declarat, marţi, preşedinta Comunităţii Evreilor din Timişoara, Luciana Friedmann.
Comunitatea evreilor a ridicat trei sinagogi în Timişoara, Cetate (1864-1865), Fabric (1899) şi Iosefin (1910), atunci când numărul iudeilor era mai mare. Odată cu trecerea timpului, mulţi dintre ei au plecat în Israel iar din miile de etnici au rămas circa 300 de evrei în vârstă şi alţi circa 400 care fac parte din familiile lor. Reducerea numărului lor a redus posibilităţile financiare de întreţinere a lăcaşurilor lor de rugăciune, acestea s-au deteriorat iar unica sinagogă în care se mai putea intra în ultimii ani a fost cea din Iosefin, în care se mai oficia câte un botez sau se spuneau psalmi cu prilejul puţinelor sărbători de peste an.
Sinagoga Cetate a fost construită folosindu-se planurile arhitectului vienez Ignaz Schumann, cu influenţe maure; faţada are două turnuri şi placaje cu plăci din mozaic de diverse culori, predominând albastrul, oferind o cromatică plăcută. Sinagoga a primit în 1886 şi o orgă.
Ultimele rugăciuni când imensa sală era plină de credincioşi s-au auzit în anii '90, după Revoluţie. Când Filarmonica Banatul a rămas fără sală proprie de spectacole, la începutul anilor 2000, autorităţile locale au semnat un contract de comodat cu Comunitatea Evreilor din Timişoara, care şi-a dat acceptul ca instituţia de cultură să poată susţine concerte în Sinagogă, cu condiţia de a nu se programa, în nicio împrejurare, piese din repertoriul lui Richard Wagner, considerat compozitorul preferat al lui Hitler, potrivit conducerii Filarmonicii din acei ani. Atunci au existat şi primele încercări timide de restaurare a spaţiului, dar cum Filarmonica şi-a recăpătat sala Capitol, sinagoga a rămas din nou pustie, lăcaş pentru porumbeii ce-şi aflau aici adăpost pe timpul iernii. AGERPRES/(AS-Otilia Halunga, editor: Antonia Niţă, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Patriarhul Daniel: Sf. Ioan Botezătorul - ocrotitor al familiilor și ajutor pentru cei care doresc copii
Sfântul Ioan Botezătorul este un păzitor sau ocrotitor al familiilor și un ajutor pentru cei care nu au copii, a subliniat miercuri, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, la sărbătoarea nașterii acestui mare proroc. Potrivit Agenției
Hunedoara: Episcopia organizează Zilele Credinței și Culturii la Deva
Episcopia Devei și Hunedoarei organizează, în perioada 25-29 iunie, o nouă ediție a ciclului de manifestări 'Zilele credinței și culturii la Deva', evenimentele marcând, în paralel, și sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai orașului. Potrivit programului anunțat luni de organizatori,
Vaslui: Rolul familiei în viața persoanelor private de libertate, evidențiat la conferința 'Coeziune socială și comuniune de credință'
Rolul familiei în reintegrarea socială a persoanelor private de libertate a fost evidențiat luni, la Vaslui, în cadrul activității social-filantropice regionale anuale 'Coeziune socială și comuniune de credință'. Proiectul desfășurat sub egida Administrației Naționale a Penitenciarelor și a Patriarhiei Române a reunit
Patriarhul Daniel: Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul' - act de iubire generoasă pentru tineri
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, joi, un mesaj cu prilejul punerii pietrei de temelie la Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul', din orașul Pantelimon, în care apreciază că ridicarea acestui așezământ reprezintă 'un act de speranță, de responsabilitate și mai ales de iubire generoasă
Brăila: Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist, descoperite recent la Agaua
Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist au fost descoperite în urma celei de-a treia etape a săpăturilor arheologice desfășurate în cimitirul din localitatea Agaua, din Insula Mare a Brăilei, în cadrul proiectului de identificare și recuperare a victimelor fostului lagăr de muncă de la Salcia, informează Arhiepiscopia D
Bihor: Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează 249 de ani de la întemeiere
Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează, în 16 iunie, 249 de ani de la întemeierea sa, aproape două secole și jumătate de istorie în care credința, cultura și mărturia au modelat destine și au dat consistență unei comunități care a traversat deopotrivă vremuri de înflorire și perioade de încercare. 'La 1
Patriarhia și MAE sprijină comunitatea vulnerabilă din Gaza cu 50.000 de euro, prin intermediul Samaritan's Purse
Patriarhia Română și Ministerul Afacerilor Externe (MAE) anunță acordarea unui sprijin financiar în valoare de 50.000 de euro pentru comunitatea creștină din Fâșia Gaza, precum și pentru alte persoane și comunități aflate într-o situație umanitară dificilă. Intitulat oficial 'Gaza Christians Aid Package', proiectul se va derula
Patriarhia Română deplânge atacul asupra Lavrei Pecerska din Kiev
Patriarhia Română își exprimă profunda îngrijorare și tristețe în legătură cu atacul care a afectat Lavra Pecerska din Kiev, unul dintre cele mai importante centre ale spiritualității ortodoxe și monument înscris în patrimoniul mondial UNESCO. ''Orice atingere adusă unui lăcaș de cult și unui monumen
Patriarhia îndeamnă la discernământ și apărare a valorilor creștine în contextul paradei Bucharest Pride
Patriarhia Română își exprimă 'îngrijorarea pastorală' față de organizarea, sâmbătă, a paradei Bucharest Pride și reamintește faptul că manifestările publice de acest tip 'pot conduce la accentuarea confuziei valorilor spirituale într-o societate deja afectată de declin demografic și de instabilitate socială'. '
Cluj: Sărbătoare inter-eparhială a familiilor, organizată de Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla
Biserica Greco-Catolică organizează, sâmbătă, 13 iunie, la Cluj-Napoca, o întâlnire inter-eparhială a familiilor, în cadrul căreia vor avea loc mai multe evenimente religioase, iar arhiepiscopul major al Bisericii Române unite cu Roma, Claudiu Pop, va celebra o liturghie arhierească. 'Sub egida Bisericii Greco-Catolice, o Sărb
Patriarhul Daniel participă la evenimentele dedicate onomasticii Patriarhului Ecumenic
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, s-a deplasat miercuri, în insula Imbros (Gokceada) din Turcia, pentru a participa la momentele liturgice dedicate onomasticii și aniversării a 35 de ani de la alegerea în demnitatea de Patriarh Ecumenic al Constantinopolului a Sanctității Sale Bartolomeu I. Potrivit unui comunicat
Patriarhul Daniel: Sfintele Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea - monahii mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, vineri, un mesaj la proclamarea locală a canonizării Sfintelor Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea, în care elogiază viața și activitatea duhovnicească a celor două monahii 'mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni'. 'Mănăstirea Pasărea, vatră d
Alba: PS Claudiu a anunțat convocarea Adunării Arhiepiscopale Majore a Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică
Arhiepiscopul Major al Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică, Claudiu Lucian Pop, a anunțat, joi, la Blaj, intenția de a convoca Adunarea Arhiepiscopală Majoră, el menționând că a primit în acest sens consimțământul Sinodului Episcopilor. 'Astăzi, ne aflăm într-un moment de răscruce. Pe care trebuie s
Pregătiri pentru proclamarea locală: Patriarhul Daniel a sfințit racla cu moaștele Sf. Elisabeta de la Pasărea
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a sfințit joi, la Palatul Patriarhiei, racla cu moaștele Sfintei Cuvioase Elisabeta de la Pasărea și trei icoane relicvar, prilej cu care a subliniat că aceasta 'a dus o viață aspră de nevoință'. Evenimentul a avut loc în ajunul proclamării locale a canonizării sfintei, care va fi oficiată viner
Sfântul Sinod al BOR a aprobat retragerea ÎPS Petru Păduraru din slujirea de Mitropolit al Basarabiei
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat retragerea mitropolitului Petru Păduraru din slujirea de Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, a anunțat, miercuri, Patriarhia. 'În ziua de miercuri, 3 iunie, în Aula Magna 'Teoctist Patriarhul' din Palatul Patriarhiei, sub președinți












