logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Declarație de presă - Deputat Andreea Petronela Cîmpianu (S.O.S. România)

Europa se află la o răscruce: est sau vest?

Conflictul care se desfășoară acum în Orientul Mijlociu a stopat transporturi de petrol care au ridicat prețurile și pun în pericol destule economii. În acest moment, Europa se afla prinsă în necesitatea de a lua o decizie care, indiferent în care parte a emisferelor privește, va trebui să se bazeze pe calcule politice și economice strategice.

Izolată, cu necesități petroliere, de gaze și alte materii prime, Europa nu își poate acoperi total nevoile doar din resursele proprii, așa încât, indiferent că își dorește sau nu, va trebui să caute alte parteneriate. Este clar că mișcarea americanilor a avut ca efect de recul, punerea europenilor într-o situație de inferioritate față de SUA și Rusia sau mai exact spus, împingerea acestora să accepte fie reluarea relațiilor economice cu Rusia, fie a condițiilor americanilor și renunțarea la politicile aberante și cenzură.

Este vădită aceasta intenție prin întâlnirile dintre Germania, Franța cu președintele Trump sau prin intenția cancelarului Merz de a deschide culoare de negociere cu Rusia. Jocul este foarte complex și are efecte mult mai profunde decât putem vedea noi la prima vedere. O Europă care importa din țările Orientului Mijlociu petrol și gaze, țări care în acest moment sunt afectate de conflictul dintre SUA-Israel-Iran, trebuie să găsească soluții rapide pentru a nu-și dezechilibra economia. Se pare că planul sistării totale a importului de gaze dinspre Federația Rusă, va trebui amânat, deși prevăd că, există un substrat în acțiunile americanilor și anume, acela de a împinge Europa încă o dată spre Rusia.

Trebuie sa recunoaștem că ne aflăm în această situație din cauza unor strategii total lipsite de predictibilitate, a unor politici de decarbonizare care au frizat absurdul, iar acum Bruxelles trebuie să-și recunoască incapacitatea de a dezvolta politici europene de dezvoltare economică.

Însă este foarte important pentru noi ca România să-și păstreze o direcție neutră pentru că așa cum s-a afirmat de fiecare dată, românii sunt un popor pașnic și niciodată nu au acceptat pierderile inutile de vieți omenești.

Deputat S.O.S. ROMÂNIA Circumscripția nr.43
Andreea Petronela Cîmpianu

06.03.2026

Afisari: 151

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.