logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Comunicat de presă - Inspectoratul de Poliție Județean Sibiu

BULETIN DE PRESÃ

În perioada 27 februarie - 1 martie a.c., polițiștii sibieni au continuat acțiunile pe linia prevenirii și combaterii încălcării normelor rutiere, ocazie cu care au fost constatate 8 infracțiuni la regimul circulației, au fost reținute 59 permise de conducere (din care 4 pentru conducere sub influența alcoolului, iar 16 pentru depășirea vitezei regulamentare cu peste 50 km/h), au fost retrase 62 certificate de înmatriculare și au fost aplicate peste 990 de sancțiuni contravenționale (din care 306 pentru depășirea regimului legal de viteză și 98 pentru lipsa centurii de siguranță), în valoare de peste 244.000 de lei.

Exemple semnificative:

La data de 1 martie a.c., în jurul orei 07:50, în localitatea Tălmaciu, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe DC 61, de către un bărbat în vârstă de 50 de ani, din localitatea Mohu.

În urma testării alcoolscopice a conducătorului auto a rezultat o valoare de 0,73 mg/l alcool pur în aerul expirat, acesta fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

Cercetările sunt continuate la nivelul Poliției Orașului Tălmaciu, în vederea stabilirii situației de fapt pentru aplicarea măsurilor legale în consecință.

*

La data de 1 martie a.c., în jurul orei 16:10, polițiștii din cadrul Secției nr. 1 Poliție Urbană Sibiu au oprit pentru control un moped, condus pe DJ106 A în proximitatea Pădurii Dumbrava din municipiul Sibiu, de către un bărbat în vârstă de 52 de ani, din localitatea Cisnădie.

Din verificările efectuate de către polițiști a rezultat că mopedul nu este înregistrat.

În cauză, la nivelul Secției nr. 1 Poliție Urbană Sibiu, s-a deschis un dosar de cercetare penală care vizează săvârșirea infracțiunii de conducerea pe drumurile publice a unui vehicul neînmatriculat sau neînregistrat.

*

6 bărbați au sustras material lemnos

La data de 28 februarie a.c., în jurul orei 11:30, polițiștii din cadrul Secției nr. 1 Poliție Rurală Șelimbăr au fost sesizați telefonic despre faptul că mai multe persoane au sustras material lemnos, dintr-o pădure situată în extravilanul localității Mohu.

Polițiștii s-au deplasat cu celeritate la fața locului, unde au identificat 6 bărbați cu vârste cuprinse între 21 și 51 de ani, domiciliați în localitatea Cașolț, care au declarat verbal faptul că ar fi găsit mai multe lemne căzute la marginea pădurii, pe care după ce le-au strâns, le-au încărcat într-o remorcă pentru a le transporta la domiciliu.

În urma verificărilor efectuate la fața locului a rezultat că materialul lemnos sustras provine ca urmare a efectelor naturale.
Materialul lemnos în cantitate de 3,53 mc din specia carpen și stejar a fost indisponibilizat și predat reprezentanților Ocolului Silvic Valea Sadului.

În cauză, la nivelul Secției nr. 1 Poliție Rurală Șelimbăr s-a întocmit un dosar de cercetare penală, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt de arbori doborâți sau rupți de fenomene naturale.

COMPARTIMENTUL RELAȚII PUBLICE

Afisari: 102

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.