logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Comunicat de presă - Inspectoratul de Poliție Județean Olt

Peste 180 de articole pirotehnice deținute și comercializate ilegal, identificate și ridicate de jandarmii olteni

În data de 30 decembrie 2025, efective ale Inspectoratului de Jandarmi Județean Olt au acționat în municipiile Slatina și Caracal, unde au depistat două persoane care dețineau și, respectiv, ofereau spre comercializare articole pirotehnice fără a deține autorizațiile prevăzute de lege, fiind ridicate în vederea confiscării peste 180 de astfel de articole și întocmite actele de sesizare a organelor abilitate pentru continuarea cercetărilor.

În jurul orei 14:45, pe strada Drăgănești din municipiul Slatina, jandarmii au depistat un tânăr de 19 ani, din comună Milcov, care avea asupra sa articole pe bază de amestecuri pirotehnice.

Ulterior, în jurul orei 15:00, în zona Pieței Agroalimentare din municipiul Caracal, un jandarm din cadrul Detașamentului 6 Jandarmi Corabia a identificat un bărbat de 47 de ani, din municipiul Caracal care oferea spre comercializare articole pirotehnice.

În cele două situații au fost identificate și ridicate, în vederea confiscării, peste 180 de articole pirotehnice, constând în principal în emițătoare și articole cu efecte de sunet și lumină, precum și mai multe baterii de artificii din categoria F2. Persoanele implicate nu dețineau documente legale ori autorizații care să le permită deținerea sau comercializarea acestora.

Pentru prevenirea unor evenimente nedorite, reamintim cetățenilor că articolele pirotehnice din categoria F1, cu risc scăzut și nivel redus de zgomot, pot fi utilizate de persoane fizice numai în condiții de siguranță și fără a pune în pericol persoane, animale sau bunuri.

Articolele din categoriile F2, F3, F4, T1, T2, P1 și P2 - precum baterii de artificii, petarde și alte articole cu efect puternic ori destinate uzului profesional - nu pot fi deținute, comercializate sau utilizate de persoane neautorizate, acestea fiind permise exclusiv operatorilor economici specializați și personalului instruit.

Utilizarea necorespunzătoare a articolelor pirotehnice poate provoca răniri grave, incendii și pagube materiale, afectând totodată animalele și mediul înconjurător, mai ales în această perioadă a sărbătorilor de iarnă.

Jandarmeria Olt încurajează cetățenii să manifeste responsabilitate și să respecte prevederile legale privind regimul articolelor pirotehnice, pentru ca trecerea în noul an să fie una sigură, fără incidente. În situația în care observați persoane care comercializează sau folosesc articole pirotehnice în mod ilegal, sesizați autoritățile prin apel la numărul unic de urgență 112 sau prin intermediul patrulelor aflate în teren.

Siguranța comunității începe cu fiecare dintre noi.

Compartimentul Informare, Relații Publice și cu Publicul

Afisari: 261

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.