Comunicat de presă - Ministerul Culturii
Bilanțul primelor șase luni de mandat și sesiune de întrebări și răspunsuri cu Ministrul Culturii
La șase luni de la preluarea mandatului, ministrul Culturii, Andras Istvan Demeter, a prezentat, într-o întâlnire online, bilanțul primelor șase luni de activitate. Ministrul a început discursul mulțumind atât foștilor miniștri, care, prin mandatele lor, au făcut posibilă obținerea rezultatelor de azi, cât și echipei - însemnând echipa din minister, dar și echipa extinsă din instituțiile subordonate.
Între realizările de după 24 iunie se numără:
Înscrierea în patrimoniul cultural imaterial al umanității a elementului 'Cobza - cunoștințe, tehnici și muzici tradiționale', elaborat împreună cu Republica Moldova (una dintre prioritățile viitorului în acest domeniu fiind construirea unui dosar multinațional pentru înscrierea dansului fecioresc).
Lansarea proiectului ePatrimoniu (24 milioane euro) și continuarea proiectului eMonumente (20 milioane euro).
România a avut statut de țară invitată de onoare la Târgul internațional de carte de la Budapesta - 2025 - participare de succes.
Pregătirea participării României ca țară invitată de onoare la Târgul internațional de carte de la Cairo - ianuarie 2026.
Încununarea demersurilor privind participarea la Târgul de Carte de la Frankfurt - România a fost selectată ca țară invitată de onoare în 2028. Am primit înștiințarea oficială, ceea ce înseamnă intrarea într-o nouă etapă, cea de negociere a contractului.
Cea de-a 27-a ediție a Festivalului Internațional George Enescu, unul dintre cele mai importante festivaluri de muzică clasică din lume, care a avut loc în perioada 24 august - 21 septembrie 2025. Sub direcția artistică a dirijorului Cristian Măcelaru, această ediție a inclus premiere internaționale și interpretări de referință, reunind peste 4.000 de artiști din 28 de țări - orchestre, dirijori și soliști de renume mondial.
Reducerea semnificativă, începând cu acest an, a numărului invitațiilor rezervate protocolului instituțional la evenimentele culturale organizate sau finanțate din fonduri publice. Locurile de protocol au fost transformate în bilete pentru public, puse în vânzare cu o reducere de 50% și dedicate elevilor, studenților și pensionarilor.
Încheierea cu succes a Sezonului Cultural România-Polonia prin organizarea mai multor evenimente, inclusiv două concerte susținute de Filarmonica Națională George Enescu la Cracovia și Varșovia.
Lansarea, de Ziua Națională a României, a Sezonului Cultural România-Italia prin două concerte extraordinare la Roma și Milano.
Demararea acțiunilor necesare în vederea recuperării manuscriselor lui Eminescu aflate în posesia unei familii din Statele Unite.
Două reușite marca INCFC: Lansarea Barometrului Cultural și ratificarea aderării României la Convenția de la Faro, un demers realizat cu sprijinul Ministerului Culturii și al INP, amânat de aproximativ zece ani (care intră într-o nouă etapă, cea de implementare, care va începe cu consultări ale autorităților publice locale).
În parteneriat cu Departamentul pentru Dezvoltare Durabilă și Comisia Națională a României pentru UNESCO, Ministerul Culturii, a organizat, la Opera Națională București conferința 'Convenția UNESCO 2005 - după 20 de ani. Cultura, motor al dezvoltării durabile post-2030'
Reluarea parteneriatului cu Romfilatelia prin lansarea emisiunii aniversare de mărci poștale intitulată Teatrul Național de Operetă și Musical 'Ion Dacian', 75 de ani.
Finanțarea renovării a 14 obiective importante, printre care și Vila Regală de la Mamaia, care a aparținut Reginei Maria: Programul Temelii Culturale.
Asigurarea participării teatrelor din România la Reuniunea Teatrelor Naționale de la Chișinău.
Contribuția, prin participarea instituțiilor noastre de cultură, la succesul României la Expo Osaka 2025 (Madrigal, Opera Națională București).
Semnarea Programului de cooperare culturală între Ministerul Culturii din România și Ministerul Afacerilor Culturale al Republicii Tunisiene pentru perioada 2024 - 2029.
Pregătirea pentru semnare a memorandumului de cooperare culturală între Ministerul Culturii din România și Ministerul omolog din Ungaria.
Participarea Ministerului Culturii, în calitate de Partener, la organizarea ediției de toamnă a Bucharest Fashion Week.
Semnarea Memorandumului de Înțelegere privind cooperarea pentru elaborarea și promovarea dosarului comun de nominalizare a Complexului Cultural Precucuteni-Ariusd-Cucuteni-Trypillia pentru înscrierea pe Lista Patrimoniului Mondial UNESCO, cu Republica Moldova și Ucraina
Organizarea, prin ARTEXIM, a unor concerte în Germania și Franța pentru marcarea a 145 de ani de relații diplomatice bilaterale.
Participarea cu succes la Expoziția Internațională de Arhitectură de la Biennale di Venezia și inițierea demersurilor de semnare a unui protocol de colaborare între Ministerul Culturii, Ministerul Afacerilor Externe, Institutul Cultural Român și banca UniCredit România. Banca va asigura finanțarea necesară echipei câștigătoare pentru a iniția proiectul. De asemenea, banca va asigura o sponsorizare în vederea efectuării lucrărilor necesare bunei funcționări a Pavilionului României de la Veneția.
Parteneriate cu UAP și cu Sectorul 3 pentru transformarea spațiilor exterioare și interioare ale ministerului în locuri de întâlnire cu artă: am început prin deschiderea spațiilor din minister pentru tinerii artiști (în prezent expune Iulian Bisericaru, urmând ca din semestrul I al anului viitor să expună Ioana Cârlig). Printre proiectele de aducere a administrației mai aproape de cetățeni se numără și refuncționalizarea sălii Auditorium.
Demersuri administrativ-legislative:
Punerea în consultare publică a proiectului Legii managementului cultural.
Deblocarea situației financiare generate de Ordonanța nr. 52 asupra domeniului culturii publice.
Începerea consultărilor pe subiectul Legii Culturii și al codificării legislației incidente: Codul Patrimoniului, Codul Creației Contemporane, EMFA și Codul Presei.
Demararea concursurilor la instituțiile subordonate, în mod transparent și fără compromisuri (comisii anunțate public și publicarea lucrărilor participante): în această perioadă au fost organizate concursuri la 10 instituții subordonate Ministerului Culturii, dintre care două au fost în regim închis. Au fost desemnați manageri la patru instituții (Muzeul Național Bran, Muzeul Național de Artă, Artexim, Opera Maghiară Cluj), iar în cazul Muzeului Brukenthal concursul este în derulare, urmând desemnarea unei noi comisii.
Semnarea unui parteneriat strategic cu STS, menit să întărească și să modernizeze infrastructura de comunicații în domeniul cultural.
Lansarea unui nou site și lărgirea ariei de comunicare, precum și creșterea numărului de urmăritori pe rețelele de socializare.
Elaborarea unui proiect de act normativ pentru modificarea și completarea Legii nr. 8/ 1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe. Mai multe detalii pot fi consultate la următorul link: https://www.cultura.ro/ministrul-culturii-andras-demeter-dialog-deschis-privind-bilantul-primelor-6-luni-de-mandat/
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.