logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

[email protected]

Comunicat de presă - Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc

Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc condamnă ferm poziția Europarlamentarului Diana Iovanovici Șoșoacă, fondator al Partidului SOS, referitoare la Adrian Păunescu, pe care îl numește 'un simbol al rezistenței culturale românești'.

Europarlamentarul afirmă că 'în fiecare vers al său se regăsește un strop de sânge din acest neam, o lacrimă, o rugăciune, o chemare la trezire'. Declarațiile sunt inacceptabile și reprezintă o glorificare a unei persoane asociate cu regimul comunist, ceea ce contravine eforturilor de a construi o memorie istorică onestă și responsabilă.

Președintele Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc, Prof.univ.dr. Florin Daniel Șandru, a declarat: 'Cenaclul Flacăra a avut drept scop îndoctrinarea comunistă a tinerei generații și susținerea cultului personalității lui Nicolae Ceaușescu, obiectivul acestei diversiuni ideologice nu a fost acela de a crea cultură, ci de a transforma cultura în propagandă.'

IICCMER reafirmă angajamentul său moral de a informa corect cetățenii, indiferent dacă sunt tineri sau veterani ai memoriei colective, cu privire la adevărul istoric al evenimentelor care au marcat perioada comunistă.

Reabilitarea lui Adrian Păunescu în afara contextului adevărului istoric, ca un simbol al unui fenomen cultural, în încercarea de a minimaliza sau de a disimula rolul său în consolidarea regimului comunist, reprezintă o insultă profundă la adresa victimelor represiunii și a celor care și-au pierdut viețile în lupta pentru libertate. Astfel de interpretări sunt o formă de falsificare a memoriei naționale și un afront adus eforturilor de a păstra vie conștiința istorică a României.

Este important să subliniem că, în perioada 'Cenaclului Flacăra', deși au fost interpretate și poezie și muzică sincere, scopul principal al acestei inițiative nu a fost promovarea culturii autentice, ci utilizarea acesteia ca instrument de propagandă. Sarcina impusă de Partidul Comunist Român organizatorilor a fost aceea de a transforma creațiile artistice ale tinerilor în ode aduse lui Nicolae Ceaușescu, indiferent de valoarea lor artistică. În acest context, Adrian Păunescu a devenit un simbol al celor care și-au făcut din susținerea regimului totalitar o vocație și o profesie de credință, contribuind astfel la perpetuarea unui sistem opresiv și la manipularea opiniei publice.

Reamintim faptul că IICCMER a depus un denunț penal la adresa europarlamentarei Diana Iovanovici Șoșoacă pentru promovarea cultului dictatorului comunist Nicolae Ceaușescu, condamnat pentru genocid. De asemenea, în prezent, Parchetul General a solicitat Parlamentului European ridicarea imunității europarlamentarului, iar procedura este în curs de desfășurare.

Afisari: 1219

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].