Comunicat de presă - Inspectoratul General al Poliției Române
PERCHEZIȚII EFECTUATE DE POLIȚIȘTII DE INVESTIGARE A CRIMINALITÃȚII ECONOMICE
În cadrul operațiunii Jupiter, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și a Inspectoratului General al Poliției Române, la data de 4 noiembrie 2025, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Botoșani, sub supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Botoșani, au pus în aplicare patru mandate de percheziție domiciliară la locuințele unor persoane bănuite de comiterea infracțiunii de contrabandă, din municipiul Botoșani și comunele Mihai Eminescu și Șendriceni.
În cadrul activităților desfășurate, la locațiile vizate au fost descoperite și ridicate în vederea continuării cercetărilor 2.340 de țigarete, de proveniență Duty-free și Republica Moldova, care nu aveau timbru de acciză România, precum și aproximativ 30 de litri de alcool.
În același context, au fost aplicate trei sancțiuni contravenționale în valoare totală de 80.000 de lei, pentru nerespectarea prevederilor Codului fiscal.
Reamintim că, pe întreg parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.
CENTRUL DE INFORMARE ȘI RELAȚII PUBLICE
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.