logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Comunicat de presă - Inspectoratul General pentru Imigrări

PESTE 10.000 DE PERMISE DE ȘEDERE ELIBERATE DE POLIȚIȘTII DE IMIGRÃRI, ÎN LUNA SEPTEMBRIE

Polițiștii de imigrări au continuat și în luna septembrie activitățile dedicate gestionării regimului de ședere al cetățenilor străini în România.

În total, la nivel național, au fost emise 10.088 de permise de ședere, confirmând ritmul constant al cererilor și implicarea polițiștilor de imigrări în domeniul reglementării șederii.

Din totalul documentelor eliberate, 6.753 au fost permise de ședere temporară și pe termen lung, acordate străinilor care au îndeplinit condițiile prevăzute de lege.

Totodată, 7.317 cetățeni străini au depus cereri de prelungire a dreptului de ședere, potrivit prevederilor Ordonanței de Urgență nr. 194/2002 privind regimul străinilor în România, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

În același timp, în contextul aplicării Directivei 2001/55/CE a Consiliului Uniunii Europene, au fost emise 3.335 de permise de ședere pentru beneficiarii protecției temporare, măsură ce sprijină persoanele strămutate din cauza conflictelor armate și contribuie la menținerea echilibrului între eforturile statelor membre.

Dincolo de cifre, activitatea polițiștilor de imigrări înseamnă implicare, răbdare și dorința de a oferi soluții corecte celor care doresc să-și construiască un drum în țara noastră.

***

Permisul de ședere

Dacă sunteți cetățean al unui stat din afară Uniunii Europene și a Spațiului Economic European, intrat în România în baza unei vize de lungă ședere și doriți să rămâneți pe teritoriul României pentru o perioadă mai mare de timp, este necesar să obțineți un permis de ședere.

Acesta atestă dreptul dumneavoastră de ședere pe teritoriul României și se obține de la formațiunile teritoriale ale Inspectoratului General pentru Imigrări din județul în care locuiți.

Pentru obținerea permisului de ședere vă veți crea un profil pe PortalIGI, cu cel puțin 30 de zile înainte de expirarea vizei de lungă ședere și veți selecta data din calendar când doriți să vă programați pentru a vă prezenta fizic în vederea depunerii documentelor.

Mai multe informații privind condițiile pe care trebuie să le îndepliniți, precum și documentele necesare pentru a vă prelungi șederea pe teritoriul României, în funcție de scopul ales, puteți găsi accesând link-ul https://igi.mai.gov.ro/.

BIROUL INFORMARE ȘI RELAȚII PUBLICE

Afisari: 205

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.