logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Comunicat de presă - Asociația ARK Oradea

Primăria Oradea continuă să încalce Constituția.

Marșul Oradea PRIDE va avea loc pe 26 iulie, iar instituția va fi acționată în judecată

Pentru al treilea an consecutiv, Primăria Municipiului Oradea continuă să restrângă în mod abuziv accesul cetățenilor la spațiul public. Marți, pe 22 iulie 2025, Primarul Municipiului Oradea a transmis o dispoziție prin care interzice organizarea Marșului Oradea Pride, programat pentru 26 iulie 2025, invocând lucrări edilitare și alte adunări publice pe fiecare dintre cele 11 trasee propuse de organizatori. Decizia a fost luată fără oferirea unor alternative de traseu pentru desfășurarea evenimentului.

Prin refuzul de a aviza Marșul Oradea PRIDE - o inițiativă civică legitimă, organizată de Asociația ARK Oradea, administrația locală încalcă flagrant drepturi fundamentale, protejate
constituțional, precum libertatea de exprimare și libertatea de întrunire în spațiul public.

Organizatorii anunță că evenimentul programat pe 26 iulie va avea loc, chiar și în aceste condiții, prin notificarea autorităților locale, pe o rută alternativă: Calea Republicii nr. 35 (în
fața viitorului sediu al Consiliului Județean Bihor) - Calea Republicii - Strada Iosif Vulcan - Piața Regele Ferdinand - Podul Sfântul Ladislau - Primăria Oradea.

Răspunsul negativ al Primăriei reprezintă un act de sfidare a legii și marchează un precedent periculos la nivel național. În pofida faptului că organizatorii au respectat toate prevederile
legale și au depus la toate documentele necesare încă din primul minut în care acest lucru a fost posibil, administrația locală a respins cererea invocând, la fel ca în anii anteriori, fie existența unor 'evenimente avizate anterior', fie lucrări de reabilitare desfășurate în oraș. Ca o coincidență, pregătirile pentru lucrările de reabilitare au început chiar în ziua în care Primăria a comunicat răspunsul negativ organizatorilor Oradea PRIDE.

'Refuzul sistematic al Primăriei Oradea de a permite desfășurarea Marșului Oradea Pride nu mai poate fi interpretat ca o simplă coincidență sau o chestiune de logistică. Este un model de excludere a unei părți din comunitatea locală și o strategie deliberată de obstrucționare a vizibilității persoanelor LGBTI în spațiul public. Asemenea acțiuni trimit un mesaj periculos: că
drepturile constituționale pot fi ignorate și încălcate în cazul celor care nu sunt pe placul administrației locale (sau ai altor actori mai mult sau mai puțin politici). Este un precedent inacceptabil într-un stat de drept.'', declară Iulian Dițiu, președintele ARK Oradea.

Asociația ARK Oradea va acționa în judecată Primăria Municipiului Oradea pentru refuzul de a aviza Marșul fără a propune vreo rută alternativă. Dreptul la liberă exprimare și la liberă întrunire sunt fundamentale pentru toți cetățenii României, inclusiv pentru cei din comunitatea LGBTI, iar modul în care administrația locală a acționat reprezintă o încălcare directă a Constituției României, principalul garant al acestora. Drepturile fundamentale nu pot fi anulate prin decizii administrative, iar autoritățile locale au obligația pozitivă de a facilita exercitarea acestora, nu de a le sabota în mod sistematic.

Asociația ARK Oradea atrage atenția asupra faptului că acest refuz nu reprezintă doar o problemă locală, ci un semnal de alarmă privind erodarea principiilor democratice fundamentale în România. Atunci când un oraș poate bloca arbitrar accesul cetățenilor la spațiul public, asistăm la o amenințare reală la adresa statului de drept, cu efecte care depășesc granițele Oradiei și ne privesc pe toți.

'Ce vedem astăzi la Oradea amintește îngrijorător de ceea ce se întâmplă în Ungaria, unde guvernul Orban a transformat comunitatea LGBTI într-un țap ispășitor și a restrâns grav libertățile civile. Este o similaritate care ar trebui să ne alarmeze pe toți: atunci când un partid aflat la conducere, fie că se numește Fidesz la Budapesta sau PNL la Oradea, consideră că poate decide cine are și cine nu are dreptul la spațiul public, vorbim despre o derivă iliberală periculoasă, incompatibilă cu valorile europene.'', adaugă Iulian Dițiu.

Marșul Oradea PRIDE va avea loc, chiar și în aceste condiții, pe data de 26 iulie, de la ora 15:30, sub forma unui protest pașnic, pe traseul Calea Republicii nr. 35 (în fața viitorului sediu al Consiliului Județean Bihor) - Calea Republicii - Strada Iosif Vulcan - Piața Regele Ferdinand - Podul Sfântul Ladislau - Primăria Oradea. Asociația ARK Oradea a notificat în
cursul zilei de marți autoritățile locale cărora le cer, în mod public, să respecte dreptul comunității LGBTI și a aliaților de a participa la o astfel de manifestație, și să asigure buna desfășurare a evenimentului prin garantarea siguranței participanților.

'Fac un apel direct către autoritățile locale: aveți datoria legală și morală să respectați legea și să protejați cetățenii, indiferent de identitatea lor. Oradea nu poate deveni un
exemplu de regres democratic. Comunitatea LGBTI din Oradea nu cere privilegii, ci doar respectarea drepturilor garantate tuturor cetățenilor. Marșul nostru este necesar într-un oraș în care tăcerea a fost prea mult timp norma. Pe 26 iulie vom fi în stradă pentru drepturile noastre, dar și pentru dreptul oricărui cetățean din această țară de a exista liber în spațiul public.'', anunță președintele ARK Oradea, organizatorul evenimentului.

Afisari: 109

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].