logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Comunicat de presă - Spitalul Clinic de Psihiatrie Sibiu

'România va fi cu adevărat civilizată atunci când și oamenii cu dizabilități vor fi parte a comunității' - Raluca Turcan, la expoziția 'Mulțumesc, Sibiu!' din FITS

Sibiu, 28 iunie 2025 - Vicepreședinta Camerei Deputaților, Raluca Turcan, și managerul Bibliotecii Județene ASTRA, Răzvan Pop, au vizitat expoziția multimedia 'Mulțumesc, Sibiu! O comunitate pentru sănătatea mintală', un proiect emoționant realizat de Spitalul Clinic de Psihiatrie 'Dr. Gheorghe Preda' Sibiu.

'Este o expoziție care emoționează foarte tare, care arată o altă față a unei lumi care de multe ori este considerată tabu - lumea de dincolo de porțile unui spital de psihiatrie. Vedem sensibilitatea oamenilor care lucrează acolo, latura umană extraordinar de dezvoltată a medicilor și asistenților, dar și suflete care sunt sprijinite să se simtă parte a comunității. România va fi cu adevărat civilizată atunci când și oamenii cu diferite tipuri de dizabilități vor fi parte a comunității, oriunde ei pășesc', a declarat Raluca Turcan, în cadrul vizitei.

Aceasta a felicitat inițiatorii și a apreciat implicarea managerului Răzvan Pop în deschiderea Bibliotecii Județene ASTRA către toate categoriile sociale: 'Subiectul spitalelor de psihiatrie rămâne în continuare tabu, iar o instituție de cultură are datoria de a se transforma într-un spațiu integrator. Felicit echipa Bibliotecii Județene ASTRA pentru această deschidere.'

La rândul său, Răzvan Pop, managerul Bibliotecii ASTRA, a subliniat: 'O bibliotecă trebuie să-și deschidă porțile pentru toate grupurile și micro-comunitățile, inclusiv pentru persoanele cu dizabilități, orfani, nevăzători. Cultura este despre oameni, despre dialog și incluziune, iar pentru noi a fost un gest firesc să găzduim această expoziție.'

Expoziția 'Mulțumesc, Sibiu!' este parte a unei campanii mai ample de conștientizare și combatere a stigmei asociate cu bolile mintale, aducând în prim-plan chipuri, povești și emoții care umanizează actul medical și apropie comunitatea de realitățile vieții dintr-un spital de psihiatrie. Amplasată la American Corner, la ultimul etaj al Bibliotecii Județene ASTRA, expoziția poate fi vizitată și în acest weekend. Ea a fost lansată în cadrul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), în semn de recunoștință față de comunitate și de eforturile echipelor medicale în sprijinul sănătății mintale. 'Mulțumesc, Sibiu!' spune poveștile unor pacienți care au trecut prin suferință, dar care și-au regăsit speranța datorită sprijinului primit în cadrul Spitalului de Psihiatrie. Proiectul include fotografii realizate de Florin Neag (managerul spitalului), Claudia Micu (medic psihiatru) și Isabela Paulescu (purtător de cuvânt al instituției).

Afisari: 192

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.