logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Comunicat de presă - Alianța pentru Unirea Românilor

Georgiana Teodorescu, europarlamentar AUR: 'Declarațiile făcute de Nicușor Dan cu privire la implicarea serviciilor secrete în marile dosare de evaziune fiscală reprezintă un semnal de alarmă grav pentru democrația românească'

'Auzim din nou, după ani de tăcere, ecoul periculos al unei epoci în care drepturile fundamentale erau călcate în picioare: epoca dosarelor politice, a protocoalelor secrete, a statului paralel și a abuzurilor comise de binomul SRI-DNA, cu binecuvântarea lui Traian Băsescu și executarea rece a Codruței Kovesi.

Astăzi, la doar câteva săptămâni de la preluarea mandatului, Nicușor Dan anunță cu nonșalanță că vrea să reactiveze exact acest mecanism de forță, politic, represiv.

Este inadmisibil ca un președinte al României, garant constituțional al independenței justiției, să propună în mod public o imixtiune a serviciilor secrete în actul de justiție. CSAT-ul nu este parchet, iar serviciile nu au ce căuta în dosarele penale ale Parchetului General. Am mai văzut ce înseamnă aceste 'colaborări' instituționale: arestări televizate, anchete la comandă, tăvălug mediatic și eliminarea adversarilor politici sub pretextul combaterii evaziunii.

Ce vedem astăzi nu este doar o continuare a regimului Iohannis, ci o revenire agresivă la modelul Băsescu - o Românie a austerității, a stagnării economice și a fricii. Nimeni nu este în siguranță într-o țară în care serviciile secrete scriu rechizitorii, iar Parchetul execută ordine politice.

Românii nu vor să se întoarcă în trecut. Nu vrem să retrăim scenariul sumbru în care o mână de oameni controla totul din umbră și își lichida opozanții prin dosare fabricate. Vrem o Românie liberă, dreaptă și demnă, în care justiția să fie cu adevărat independentă și statul să nu se transforme într-un instrument de răzbunare politică.

Guvernanții actuali nu știu să genereze venituri prin dezvoltare economică, reducerea risipei și sprijinirea producătorilor români. În schimb, preferă să transforme lupta împotriva evaziunii într-un instrument de teroare și control politic. Pentru ei, bugetul statului nu trebuie consolidat prin investiții, ci prin anchete, dosare și frică. Este dovada supremă a incompetenței și a cinismului.

Domnule Nicușor Dan, nu este acesta mandatul pe care vi l-au dat românii. Nu cu această agendă ați venit în fața poporului. Dacă aceasta este direcția în care vreți să mergeți, atunci trebuie să știți că vom lupta cu toate mijloacele democratice pentru a apăra libertatea, suveranitatea și demnitatea acestui popor', a declarat Georgiana Teodorescu, europarlamentar AUR.

Departamentul de comunicare al Alianței pentru Unirea Românilor

Afisari: 85

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].