Comunicat de presă - Poliția Capitalei
PERCHEZIȚII ALE POLIȚIȘTILOR CAPITALEI ÎNTR-UN DOSAR PENAL PRIVIND SÃVÂRȘIREA MAI MULTOR INFRACȚIUNI
Astăzi, 8 mai 2025, polițiștii Direcției Generale de Poliție a Municipiului București - Secția 7 Poliție au pus în executare trei mandate de percheziție domiciliară, în municipiul București, în județele Ilfov și Ialomița, într-un dosar penal în care sunt efectuate cercetări privind săvârșirea infracțiunilor de șantaj, influențarea declarațiilor și inducerea în eroare a organelor judiciare.
Din datele și probele administrate a rezultat presupunerea rezonabilă că, în perioada iunie - august 2022, o tânără, în vârstă de 19 ani ar fi fost constrânsă, prin amenințări, de către fostul partener, în vârstă de 21 de ani, că va posta mai multe imagini în care aceasta apare în ipostaze indecente și compromițătoare, în cazul în care nu îi remite anumite sume de bani.
Din cercetări a reieșit și faptul că ulterior, imaginile au ajuns la un alt tânăr, în vârstă de 22 de ani, care, în perioada iunie-octombrie 2024, ar fi constrâns un alt bărbat, în vârstă de 23 de ani, actualul concubin al femeii, să-i remită suma de 9.000 de euro, ca să nu posteze respectivele imagini în spațiul public.
De asemenea, bărbatul în vârstă de 23 de ani, prin exercitarea de presiuni psihice și acte de intimidare, ar fi constrâns-o pe aceasta să nu sesizeze organele de poliție.
Din cercetări, s-a mai stabilit și faptul că, în perioada februarie - martie 2025, în scopul de a o determina pe tânără să nu se despartă de el, bărbatul de 23 de ani ar fi șantajat-o, prin intermediul unor conturi false, inducând astfel în eroare organele judiciare că bărbatul de 22 de ani ar fi autorul acestor ultime acte.
Din investigațiile efectuate, s-a stabilit faptul că bărbatul în vârstă de 22 de ani se află în prezent sub măsura arestării preventive, într-o altă cauză penală.
În acest context, în vederea administrării materialului probator, astăzi, 8 mai 2025, au fost puse în executare trei mandate de percheziție domiciliară, cei doi tineri, în vârstă de 21 și 23 de ani, fiind depistați și conduși la sediul subunității, pentru audieri.
Față de cei în cauză urmează a fi dispuse măsurile legale ce se impun.
Cercetările sunt continuate de către Secția 7 Poliție, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de șantaj, influențarea declarațiilor și inducerea în eroare a persoanelor judiciare.
Facem precizarea că efectuarea percheziției domiciliare este un procedeu în cadrul procesului penal reglementat de Codul de procedură penală, ce are drept scop administrarea probatoriului necesar soluționării cauzei, care nu poate, în nicio situație, să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție.
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].