Comunicat de presă - Consiliul Județean Argeș
Ședință de lucru pe tema gestionării situației câinilor fără stăpân
Astăzi, la Consiliul Județean, vicepreședintele Adrian Dumitru Bughiu, a avut o ședință de lucru pe tema soluțiilor care vor fi implementate, într-un sistem integrat la nivel județean, pentru gestionarea situației câinilor fără stăpân. Se estimează că în județul Argeș există aproximativ 185.000 de câini, dintre care doar în jur de 100.000 au stăpân.
'La întâlnirea de astăzi au participat și reprezentanți ai Federației Germane de Protecție a Animalelor, cărora le-am prezentat stadiul acestui proiect inițiat împreună cu Asociația Tierhilfe Hoffnung de la Smeura și primăriile din județul Argeș.
Este evident că eforturile pe cont propriu ale primăriilor nu au avut succes, astfel că, în luna februarie, în colaborare cu DSVSA Argeș, medicii veterinari, Poliția Animalelor, primarii din localitățile argeșene și Asociația Tierhilfe Hoffnung, am demarat acest proiect-pilot, care are toate premisele să devină, ulterior, un program național. Am mai avut întâlniri de lucru între timp și cred că vom reuși în perioada următoare să începem punerea acestei strategii în aplicare.
Obiectivul principal al proiectului este ca, în următorii cinci ani, toți câinii din județ să fie cipați, vaccinați și înregistrați în Registrul de Evidență al Câinilor cu Stăpân (RECS). Câinii fără stăpân vor intra în grija autorităților locale, conform legislației în vigoare.
Sterilizarea câinilor va fi gratuită' - Adrian Dumitru Bughiu, vicepreședinte Consiliul Județean Argeș
Sterilizarea și înregistrarea tuturor câinilor reprezintă, conform specialiștilor, cea mai eficientă și umană soluție pentru rezolvarea problemei câinilor fără stăpân - atât pentru oameni, cât și pentru animale.
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].