logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Comunicat de presă - Serviciul Regional de Prognoză a Vremii Sibiu

Buletin nivometeorologic pentru perioada 14.03.2025 ora 20 - 17.03.2025 ora 20

EVOLUȚIA VREMII DIN ULTIMELE 2 ZILE
Vremea a fost caldă pentru această perioadă, îndeosebi la altitudini joase. Cerul a prezentat înnorări
Temporar accentuate. S-au semnalat ploi, ce au avut mai ales caracter de aversă, iar în zona crestelor pe
Alocuri lapoviță sau măzăriche.

Cantitățile de apă au depășit pe alocuri 20 l/ mp în zona Carpaților Meridionali.

Vântul a prezentat intensificări din sector sud-vestic, cu rafale de 80-100 km/ h, izolat de 120-140 km/ h pe creste. Local s-a semnalat ceață. Stratul de zăpadă din aria platformelor meteorologice a scăzut în toate masivele, cu până la 15 cm; doar în Bucegi, pe creste, unde precipitațiile au fost mixte a crescut ușor. Au fost semnalate curgeri și avalanșe de dimensiuni mici.

În data de 14.03.2025, la ora 14, stratul de zăpadă din platforma stațiilor meteorologice măsura:
Carpații Meridionali: 80 cm la Vf. Omu, 49 cm la Bâlea-Lac, 25 cm la Păltiniș, 4 cm la Predeal, petice la Fundata, Sinaia, Vf. Țarcu
Carpații Orientali: 74 cm la Vf. Călimani, 63 cm la Ceahlău-Toaca, 60 cm la Vf. Lăcăuți, 35 cm la Iezer, 24 cm la Penteleu, 11 cm la Bucin
Carpații Occidentali: petice la toate stațiile

PROGNOZA VREMII PENTRU INTERVALUL 14.03.2025 ora 20 - 17.03.2025 ora 20

Vremea se va menține mai caldă decât cea normală pentru această perioadă sâmbătă, apoi se va răci
Treptat. Cerul va avea înnorări temporar accentuate. Pe arii relativ extinse se vor semnala precipitații sub
Formă de aversă, ploaie până duminică, apoi vor deveni mixte, predominant ninsoare din noaptea de
Duminică spre luni. Pe alocuri aversele vor fi însoțite de descărcări electrice. Local, în intervale scurte de timp sau prin acumulare, vor fi cantități de apă de 15...25 l/ mp și izolat de 30-40 l/ mp. Izolat vor fi condiții de grindină sau măzăriche. Vântul va prezenta intensificări în întreaga arie montană, care vor atinge la rafale 60-80 km/ h în toate masivele, iar în zonele înalte 90-120 km/h.

În zonele înalte temporar va fi ceață.

Temperaturi prognozate în intervalul 14.03.2025 ora 20 - 17.03.2025 ora 20:

Peste 1800 m:
Temperaturi minime: -1 3 grade primele două nopți; -6-3 grade duminică /luni
Temperaturi maxime: 5 11 grade sâmbătă; 24 grade duminică; -6-3 grade luni

Sub 1800 m:
Temperaturi minime: 3 7 grade primele două nopți; -3 0 grade duminică /luni
Temperaturi maxime: 11 16 grade sâmbătă; 58 grade duminică; -30 grade luni

Vânt la peste 2000 m: intensificări de 100-120 km/ h din sector sud-vestic până în cursul zilei de duminică, apoi vestic și nord-vestic în cursul zilei de luni

Izoterma de 0 grade: în urcare, de la circa 2300 la 2800 m sâmbătă, apoi coboară spre 1500 m până
Duminică seara și spre sol în cursul zilei de luni.

Meteorolog: Narcisa Milian

Afisari: 75

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].