Comunicat de presă - Inspectoratul de Jandarmi Județean Constanța
BULETIN INFORMATIV
Constanța, 05.03.2025
Prins de jandarmi în timp ce bracona cu o plasă monofilament de tip 'parașută'
Azi, în jurul orei 12:30, jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Constanța, au desfășurat o acțiune de combatere a braconajului piscicol în orașul Ovidiu. Cu această ocazie au descoperit un bărbat care pescuia folosind o plasă monofilament atașată la o undiță.
Bărbatul a fost sancționat conform legii, jandarmii întocmind acte de constatare a ilegalității.
Precizăm că, în conformitate cu noile prevederi ale Legii 176/2024 privind pescuitul și protecția resursei acvatice vii, orice activitate de 'deținere, utilizare sau/ și comercializare' a plaselor de tip 'monofilament' este considerată infracțiune.
Uneltele folosite au fost reținute în vederea confiscării, urmând a fi trimise, împreună cu actele de constatare către organele de poliție în vederea continuării cercetărilor.
COMPARTIMENTUL INFORMARE, RELAȚII PUBLICE ȘI CU PUBLICUL
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.