logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Comunicat de presă - Ministerul Educației și Cercetării

Daniel David, ministrul Educației și Cercetării: 'Este nevoie de o strategie pentru sănătatea familiei și natalitate (pentru prevenirea îmbătrânirii populației), bazată pe educație și cunoaștere științifică'

Ministerul Educației și Cercetării a luat act cu îngrijorare de comunicatele Organizației Națiunilor Unite, care menționează și România ca țară aflată în situație de risc prin prisma îmbătrânirii populației (sănătății familiei și natalității). Acest fenomen se va accentua în anii următori, pe fondul scăderii segmentului de populație de vârstă fertilă și ca urmare a scăderii natalității.

Prin politicile educaționale (formale și nonformale și prin educația pe tot parcursul vieții) și cele de cercetare-dezvoltare-inovare, Ministerul are rolul-cheie în a înțelege, preveni și corecta această problemă socială a țării. În acest sens, Ministerul a solicitat o Strategie națională, bazată pe educație și cunoaștere științifică, actorilor principali implicați deja în astfel de analize, în primul rând pornind de la proiectul național pluridisciplinar 'Sănătatea familiei și natalitate' (coordonat de domnul Grigore Iuga), desfășurat prin Academia de Științe Medicale, sub auspiciile Academiei Române, în colaborare cu o serie de universități reprezentative ale țării.

În acest context, ministrul Educației și Cercetării, prof. Univ. Dr. psih. Daniel David, declară:

'De modul în care vom rezolva situația sănătății familiei și a natalității (îmbătrânirii populației) depind în viitor chiar existența națiunii noastre și bunăstarea acesteia. Primul și cel mai important plan (planul A) este cel legat direct de îmbunătățirea sănătății familiei și creșterea natalității. Există deja idei bune, derivate din cercetarea științifică, astfel încât cred că suntem în faza în care putem propune o nouă Strategie națională în acest sens, inclusiv cu implicarea autorităților relevante în domeniile de profil.

Ca demers secundar, pornind și de la observațiile 'Raportului Draghi' cred că ne trebuie și un plan B, derulat în paralel cu planul principal (planul A) sau ca plan de siguranță, dacă planul A nu funcționează cu efecte rapide, și anume să compensăm o vreme natalitatea scăzută cu dezvoltări inovativ-competitive care să ne asigure, totuși, și bunăstarea socială. Ca ministru al Educației și Cercetării voi susține astfel de demersuri atât pe linia cercetării-dezvoltării-inovării, cât și în privința educării populației în acest sens.'

BIROUL DE PRESÃ

Afisari: 125

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].