Comunicat de presă - Poliţia Capitalei
De la începerea votării au fost primite şase sesizări privind posibile incidente, una dintre acestea a fost trimisă spre soluţionare Biroului Electoral Sector 2.
De asemenea, poliţiştii Capitalei au aplicat trei amenzi în valoare de 13.500 de lei, pentru contravenţii legate de procesul electoral, precum fotografierea buletinului de vot, iar jandarmii din cadrul Direcţiei Generale de Jandarmi a Municipiului Bucureşti au aplicat amenzi în valoare de 5.200 de lei, dintre acestea o amendă pentru contraveţii legate de procesul electoral, şi două amenzi, privind încălcarea prevederilor Legii 61/1991 rep.
Reamintim faptul că Direcţia Generală pentru Evidenţa Persoanelor are program cu publicul până la ora 21, pentru a veni în sprijinul cetăţenilor care nu au documente de identitate, dar vor să voteze.
De asemenea, reamintim faptul că aproximativ 4.100 de poliţişti, jandarmi, pompieri, poliţişti de frontieră şi personal din alte structuri ale Ministerului Afacerilor Interne au fost mobilizaţi astăzi pentru asigurarea climatului de siguranţă la nivel naţional, protecţia secţiilor de vot şi cercetarea sesizărilor cu privire la incidentele electorale.
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.