Comunicat de presă - Federaţia Sindicatelor Libere din Invăţământ
Dragi români,
Ziua Naţională a României, sărbătorită astăzi, 1 Decembrie, este momentul de glorie al istoriei noastre şi ar trebui să fie momentul nostru de mândrie şi de cinstire a acestei ţări, a valorilor ei şi a oamenilor capabili din istoria ei, care au slujit cu mult curaj interesele acestui popor.
Sărbătoarea din acest an are loc într-un context aparte. Trăim momente unice, de-a dreptul surprinzătoare, prin care sunt schimbate multe paradigme, prin care suntem obligaţi să devenim mult mai ancoraţi în realitate şi mult mai vigilenţi la ce se întâmplă în jurul nostru. Nu trebuie să mai dăm dovadă de nepăsare sau de lipsă de implicare, pentru că fiecare dintre noi are o contribuţie prin ceea ce face sau nu face la construcţia şi menţinerea democraţiei statului român, precum şi la dezvoltarea întregii societăţi.
România este scindată în două, din cauza întregii clase politice. Românii au fost etichetaţi şi împărţiţi în buni şi răi, în bogaţi şi săraci, în deştepţi şi proşti, în cei care folosesc reţele sociale şi cei care nu o fac, în cei care au diplome şi cei lipsiţi de calificări, în cei care au iniţiative şi cei care au renunţat, în cei care locuiesc în interiorul ţării şi cei care trăiesc peste graniţe. Este greşit, domnilor politicieni ! Români suntem cu toţii şi România este a noastră, a tuturor !
Decontăm în acest moment un preţ prea mare al lipsei investiţiilor în sistemul de educaţie al acestei ţări, pentru că, în mod real, politicienii nu vor o ţară educată ! În campaniile electorale au mimat interesul pentru acest segment care ar trebui să fie strategic pentru o ţară care vrea mai mult decât calificativul mediocru în ceea ce priveşte standardul de viaţă !
Avem nevoie crucială să investim în tot ceea ce înseamnă calitatea educaţiei, pentru că doar aşa vom avea elite, pentru că doar aşa începem să gândim critic şi să facem alegeri argumentate, nu sub influenţa manipulărilor, pentru că doar aşa devenim o ţară modernă şi puternică din punct de vedere economic, pentru că doar aşa ne vom păzi tinerii de pericolul drogurilor şi al violenţei, pentru că doar aşa vom avea o naţie sănătoasă.
Din cauza subfinanţării învăţământului, şcolile din România nu au suficient personal calificat, nu au dotări iar reformele trâmbiţate nu au coerenţă !
Ce lecţie a prezentului le oferim astăzi, 1 decembrie 2024, copiilor noştri ? Ce punţi către un viitor sigur putem realiza, când suntem lipsiţi de resurse de orice natură ?
Românii îşi aleg parcursul următorilor patru - cinci ani, iar apelul nostru către clasa politică este unul singur: renunţaţi la făţărnicie, la interse proprii şi respectaţi-vă ţara, respectaţi-vă poporul şi educaţia acestuia ! Aveţi datoria sacră să faceţi acest lucru pentru România, în fiecare zi, nu doar de Ziua Naţională !
La mulţi ani, români !
La mulţi ani, România !
Preşedinte FSLI, Simion Hancescu
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.