Comunicat de presă - Coaliţia Organizaţiilor Pacienţilor cu Afecţiuni Cronice
Pacienţii au nevoie de medicina moderna, de medici şi de acces la tratamentele care îi menţin într-o stare normală şi în multe cazuri le prelungesc semnificativ viaţa.
Coaliţia Organizaţiilor Pacienţilor cu Afecţiuni Cronice din România susţine prevenţia şi viaţa sănătoasă, dar asta nu înseamnă niciun moment renunţarea la diagnosticare sau tratament. Vehicularea unor astfel de mesaje că virusurile nu se văd, deci nu există, că nu a existat COVID-ul sunt extrem de periculoase la adresa sanatatii populaţiei.
Ca ONG care există şi lucrează cu populaţia, ştim din experienţă că nivelul cunoştinţelor legate de sănătate ale oamenilor sunt scăzute, ceea ce fac şi mai periculoase astfel de mesaje.
Din păcate, am întâlnit cazuri în care pacienţi au murit pentru că nu au crezut şi au ajuns prea târziu la spital.
Nu vrem să ne reîntoarcem în niciun moment la ignoranţă care să ducă inevitabil la suferinţă şi moarte. Considerăm că în ultimii 10 ani s-au făcut progrese importante în ceea ce priveşte accesul pacienţilor la tratamente noi şi performante, chiar dacă sistemul de sănătate continuă să se confrunte cu probleme mari legate în special lipsa personalului medical şi finanţare insuficientă.
În plus, vrem să accentuăm faptul că mii de oameni, în special copii au primit o şansă la viaţă datorită operaţiilor şi tratamentelor primite în alte ţări europene. Nu ne dorim că aceste modele de bună practică să se încheie datorită izolării României în viitor.
COPAC îndeamnă toată populaţia să se informeze, să îşi aleagă surse de încredere susţine în continuare dreptul pacienţilor la acces la diagnosticare şi tratament într-un sistem liber.
Coaliţia Organizaţiilor Pacienţilor cu Afecţiuni Cronice - COPAC
Asociaţia pentru Dermatită Atopică
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.