Comunicat de presă - Inspectoratul General al Poliţiei Române
La data de 21 noiembrie a.c., poliţiştii Serviciului de Investigare a Infracţionalităţii de Mediu, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanţa, au efectuat o percheziţie domiciliară la o locaţie din comună Agigea, aparţinând unei societăţi comerciale despre care existau indicii că ar fi efectuat operaţiuni cu articole pirotehnice fără drept.
În urma activităţilor, poliţiştii au indisponibilizat aproximativ 3,5 tone de articole pirotehnice, din categoriile F1, F2, F3, F4 şi P1 şi T1, în vederea continuării cercetărilor.
La acţiune au participat poliţişti din cadrul Postului de Poliţie Agigea, luptători ai Serviciului pentru Acţiuni Speciale şi inspectori din cadrul Direcţiei Regionale Antifraudă 2 Constanţa.
Poliţia Română recomandă:
- Să cumpăraţi articole pirotehnice doar de la persoane fizice /juridice autorizate!
- La achiziţionarea de articole pirotehnice verificaţi eticheta. Acestea să fie inscripţionate în limba română !
- Să sesizaţi poliţia când constataţi că sunt vândute ilegal articole pirotehnice !
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.