Comunicat de presă - Parchetul de pe lângă Tribunalul Arad
Prin ordonanţa organelor de cercetare penală din data de 21.06.2023, s-a dispus începerea urmăririi penale sub aspectul săvârşirii infracţiunii de 'punere în circulaţie a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată', faptă prev. de art. 102 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 84/1998 republicată. S-a reţinut faptul că, o societate comecială cu sediul în judeţul Arad oferă spre comercializare, prin intermediul platformei de socializare Facebook, produse purtătoare de marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată, susceptibile a fi contrafăcute.
Miercuri, 23 octombrie 2024, lucrătorii de poliţie din cadrul I.P.J. Arad - Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice, sub supravegherea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad, au pus în executare 3 mandate de percheziţie domiciliară, la 3 locaţii diferite, în judeţul Arad, fiind astfel descoperite 134 de produse purtătoare de marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată, susceptibile a fi contrafăcute, în valoare de aproximativ 40.000 lei.
Aceste percheziţii fac parte din operaţiunea 'Jupiter', sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi a Inspectoratului General al Poliţiei Române.
Facem precizarea că începerea urmăririi penale este o etapă a procesului penal reglementată de Codul de procedură penală având ca scop crearea cadrului procesual de administrare a probatoriului, activitate care nu poate, în nici o situaţie, să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie.
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].