Comunicat de presă - Parchetul de pe lângă Tribunalul Arad
La nivelul Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad se efectuează cercetări faţă de 1 inculpat cu privire la săvârşirea infracţiunii de omor.
În data de 21.10.2024, în jurul orei 13,30, inculpatul P.A.I.S., aflat în executarea unei pedepse privative de libertate în cadrul Penitenciarului de maximă siguranţă Arad, pe fondul unui conflict spontan, l-a înjunghiat cu o bucată de ciob de sticlă provenită din spargerea unui geam al celulei, pe colegul său de celulă, deţinutul C.C., provocându-i o plagă înjunghiată în zona gâtului, leziune care a cauzat decesul acestuia, la scurt timp.
Urmărirea penală continuă.
Facem precizarea că punerea în mişcare a acţiunii penale nu înfrânge principiul prezumţiei de nevinovăţie.
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].