logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

contact@agerpres.ro

Comunicat de presă - IGPR

DOI BĂRBAŢI, CERCETAŢI PENTRU CONTRABANDĂ CALIFICATĂ, TRAFIC DE PRODUSE TOXICE ŞI ALTE INFRACŢIUNI, DEPISTAŢI ÎN FLAGRANT DELICT

La data de 26 septembrie a.c., poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bihor, în cadrul unui dosar penal instrumentat sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea, au organizat o acţiune de prindere în flagrant delict.

Activitatea a fost desfăşurată faţă de persoane cercetate pentru săvârşirea infracţiunilor de contrabandă calificată, trafic de produse sau substanţe toxice şi punerea în circulaţie a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice sau similare.

Astfel, în jurul orei 18.00, pe D.N.19, în localitatea Biharia, judeţul Bihor, poliţiştii de investigare a criminalităţii economice au depistat în trafic o autoutilitară, condusă de un bărbat, de 50 de ani, cetăţean ucrainean, avându-l ca pasager pe un alt bărbat, de 45 de ani, tot cetăţean ucrainean, cu care ar fi transportat 1.000 de litri de pesticide, posibil contrafăcute, fabricate în afara spaţiului Uniunii Europene, în valoare totală de aproximativ 3.000.000 de lei.

Cele două persoane au fost conduse la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bihor, în vederea audierii, iar în urma administrării probatoriului, a fost dispusă reţinerea acestora, pentru 24 de ore, în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă.

În cursul zilei de astăzi, 27 septembrie, acestea vor fi prezentate la Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea, în vederea dispunerii de măsuri legale.

Totodată, au fost indisponibilizate, în vederea cercetărilor, autoutilitara cu care s-a efectuat transportul, cei 1.000 de litri de pesticide, precum şi 5 terminale mobile.

Poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bihor continuă cercetările sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea, pentru documentarea întregii eventuale activităţi infracţionale.

Suportul de specialitate a fost asigurat de Direcţia Operaţiuni Speciale din Poliţia Română.

Activitatea a fost desfăşurată sub coordonarea Direcţiei de Investigare a Criminalităţii Economice Bucureşti şi a beneficiat de sprijin de specialitate din partea Oficiul European de Luptă Antifraudă.

Tototdată, s-a beneficiat de sprijinul poliţiştilor Serviciului Rutier Bihor şi al Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Oradea.

Facem precizarea că, pe întreg parcursul procesului penal, persoanele bănuite beneficiază de drepturile şi garanţiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum şi de prezumţia de nevinovăţie.
Afisari: 20

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.