Comunicat de presă - Primăria Municipiului Constanţa
Mai mult sau mai puţin emoţionaţi, preşcolarii şi elevii s-au întors în bănci, pregătiţi pentru un nou an şcolar.
Prezent la festivitatea de deschidere a noului an la Liceul Teoretic Traian, una dintre instituţiile de învăţământ la care lucrările de reabilitare şi modernizare au fost finalizate, primarul municipiului Constanţa, domnul domnul Vergil Chiţac, a transmis tuturor elevilor constănţeni mult succes în noul an şcolar şi multe realizări.
Vergil Chiţac, primarul municipiului Constanţa: 'Reîntoarcerea la scoală, în fiecare toamnă, este un moment de mare bucurie şi de emoţii puternice pentru noi toţi. Ştiu că sfârşitul vacanţei aduce unora dintre voi şi mici tristeţi, însă prima zi de scoală rămâne o zi a bucuriei, pentru că, indiferent de vârstă, această zi reprezintă un nou început pentru noi toţi, elevi, părinţi şi dascăli.
Educaţia reprezintă unul dintre principalii piloni pe care este gândită dezvoltarea municipiului Constanţa pe termen lung. Educaţia este garanţia unei dezvoltări sustenabile şi coerente a oricărei societăţi, ca atare, municipiul Constanţa nu poate face rabat de la această regulă nescrisă care asigură evoluţia.
De aceea, în ultimii patru ani, am îmbinat măsurile concrete de întreţinere, consolidare, modernizare şi dotare a unităţilor de învăţământ din oraş, cu cele de stimulare a elevilor şi a profesorilor pregătitori, precum şi cu cele de susţinere a prezenţei şi a participării elevilor la procesul educaţional propriu-zis.
Vă asigur că investim cu adevărat în scoală, considerând că este cea mai profitabilă investiţie pentru viitorul comunităţii şi oraşului nostru. Iar cifrele vorbesc de la sine: în ultimii patru ani, am refăcut 16 unităţi de învăţământ, alte 39 de şcoli şi grădiniţe din oraş se află în diverse faze de execuţie, cert este că, pe parcursul anului şcolar 2024-2025, 22 de grădiniţe, şcoli şi licee vor intra în proces de reabilitare.
În paralel, facilităm accesul la scoală al copiilor. Continuăm şi încercăm să dezvoltăm proiectul traseelor autobuzelor şcolare.
De asemenea, prin Direcţia Generală Poliţia Locală, am luat măsuri să se asigure protecţia unităţilor de învăţământ, precum şi intervenţii privind acţiunile de prevenire şi combatere a faptelor antisociale şi a delincvenţei juvenile.
Totodată, continuăm să asigurăm şi în acest an accesul la educaţie în limba maternă pentru sute de copii ai refugiaţilor ucraineni care au găsit în municipiul nostru o a doua şansă la scoală şi o a doua şansă la viaţă.
Aceste date sumare pe care vi le-am prezentat reflectă doar parţial efortul şi angajamentul nostru pentru o scoală de calitate în municipiul Constanţa. Este nevoie însă de efortul tuturor pentru ca această scoală de calitate să se producă şi să se multiplice în oraşul nostru: autorităţi locale, profesori şi părinţi.'
Anul şcolar 2024-2025 se va întinde pe durata a 36 de săptămâni de cursuri şi este organizat în 5 module de învăţare, fiecare despărţit de câte o vacanţă, la fel ca în anii anteriori.
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.