logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Comunicat de presă - Alianţa pentru Unirea Românilor

Georgiana Teodorescu (AUR): 'Curtea de Conturi confirmă jaful din energie făcut de guvernele liberale sub bagheta lui Virgil Popescu!'

'AUR a contestat constant activitatea lui Virgil Popescu încă din perioada când acesta era ministru, aducând argumente solide cu privire la deciziile sale catastrofale care au contribuit la distrugerea sistemului energetic naţional. Nu este o surpriză pentru noi că acum Curtea de Conturi a scos la iveală acest tun financiar din banii românilor.

Virgil Popescu, în loc să protejeze interesele naţionale, a alimentat sistemul cu 'băieţi deştepţi' în energie, deciziile luate de acesta contribuind la transformarea ţării noastre în cea mai scumpă piaţă de energie din Europa.

Pus în faţa faptului împlinit, acesta încearcă acum să paseze responsabilitatea, dând vina pe alte instituţii, dar realitatea este clară: sub conducerea lui, miliarde de lei au fost risipite într-un moment în care ţara noastră abia îşi putea acoperi cheltuielile.

Curtea de Conturi este obligată să sesizeze organele de urmărire penală, pentru a investiga modul în care fonduri publice au fost folosite ilegal, adâncind şi mai mult criza financiară şi energetică în care se află România.

Este esenţial ca românii să înţeleagă gravitatea acestor fapte. Sub Virgil Popescu, nu doar că România a pierdut miliarde, dar economia naţională şi vieţile a milioane de români au fost afectate grav. Inflaţia galopantă, preţurile explozive la energie şi pierderea competitivităţii economice sunt doar câteva dintre consecinţele directe ale acţiunilor fostului ministru.

Aceste dezvăluiri vor păta şi mai mult imaginea ţării noastre. Este absolut inacceptabil ca un fost ministru al Energiei, acum europarlamentar, să fie implicat într-un asemenea scandal de corupţie, până la urmă.

Tocmai de aceea PNL ar trebui să îi solicite demisia din funcţia de europarlamentar dacă va începe urmărirea penală, pentru nu lăsa ca imaginea României să fie afectată de un asemenea scandal.

AUR va continua să lupte împotriva acestor practici care distrug ţara noastră şi vom cere o investigaţie transparentă şi rapidă pentru a aduce în faţa justiţiei pe cei care au contribuit la această crimă economică.

Nu putem permite ca România să fie condusă de indivizi care au adus-o în pragul colapsului!', a spus europarlamentarul AUR, Georgiana Teodorescu.

Departamentul de comunicare al Alianţei pentru Unirea Românilor
Afisari: 42

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.