Comunicat de presă - SCM Timişoara
Lotul echipei noastre de rugby s-a completat cu un jucător din linia de treisferturi. Mijlocaşul Luka Archvadze a devenit jucătorul SCM USV Timişoara, cu care va lupta pe două fronturi, în următoarele săptămâni: Liga de Rugby şi Cupa României.
Născut la 29 octombrie 2002, la Tbilisi, Archvadze vine de la echipa georgiană Lelo Saracens. El poate evolua atât pe postul de mijlocaş la grămadă, cât şi pe cel de mijlocaş la deschidere. Luka a fost component al echipei naţionale U20 a Georgiei şi este legitimat în premieră în afara ţării natale. Rugbistul georgian a semnat un contract valabil până la 31 decembrie 2026.
Luka Archvadze nu va face deplasarea pentru meciul de sâmbătă, 24 august, ora 11.00, cu Rapid Bucureşti, din ultima etapă a sezonului regular. Alb-violeţii joacă sâmbătă pentru a păstra prima poziţie din clasament şi a-şi asigura semifinala pe teren propriu.
Meciul cu Rapid va avea loc la stadionul Olimpia şi va putea fi urmărit la TVR Sport şi Rugby TV.
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].