logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Comunicat de presă - Inspectoratul General al Poliţiei Române

PESTE 3.200 DE INTERVENŢII, ÎN SPRIJINUL CETĂŢENILOR

În ultimele 24 de ore, poliţiştii au intervenit la peste 3.200 de solicitări ale cetăţenilor, au fost constatate peste 8.000 de fapte contravenţionale şi 587 de permise de conducere au fost reţinute.

La data de 2 august a.c., poliţiştii au acţionat, la nivel naţional, pentru a preveni faptele antisociale, organizând 419 acţiuni şi au intervenit la 3.237 de evenimente, dintre care 2.805 au fost sesizate de cetăţeni prin 112.

De asemenea, au fost depistate 9 persoane urmărite naţional sau internaţional, faţă de care au fost dispuse măsurile legale, iar în cauzele instrumentate au fost dispuse 57 de măsuri preventive.

Pentru alte nereguli constatate, poliţiştii au aplicat 8.064 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 3.475.874 de lei.

Poliţiştii rutieri au acţionat pentru creşterea siguranţei în trafic, fiind constatate 119 infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice. Au fost reţinute 587 de permise de conducere, dintre care 179 pentru viteză, 60 pentru alcool şi 15 pentru droguri.

De asemenea, au fost retrase 303 certificate de înmatriculare.

Tot ieri, în cadrul acţiunii BLOCADA, organizată din dispoziţia conducerii Ministerului Afacerilor Interne, pentru prevenirea/combaterea unor situaţii de risc şi menţinerea unui climat optim de ordine şi siguranţă publică, dispozitivele curente au fost suplimentate.

Astfel, la nivel naţional, peste 3.700 de poliţişti şi jandarmi au acţionat, în sistem integrat, pentru asigurarea unui climat de ordine publică, prevenirea faptelor cu violenţă, prevenirea traficului şi consumului de droguri, precum şi pentru creşterea gradului de siguranţă rutieră.

Au fost organizate 441 de filtre, în cadrul activităţilor desfăşurate, fiind verificate 6.152 de autovehicule şi legitimate 10.177 de persoane.

Acţiunile pentru prevenirea accidentelor de circulaţie şi creşterea siguranţei în trafic au continuat, fiind efectuate 2.984 de testări cu dispozitive etilotest/alcooltest şi 165 cu aparatul din dotare, pentru depistarea conducătorilor aflaţi sub influenţa substanţelor psihoactive.

În cadrul acţiunii Blocada, poliţiştii au constatat 26 de infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice. Au fost reţinute 279 de permise de conducere, dintre care 28 pentru alcool şi 103 pentru viteză. Totodată, au fost retrase 147 de certificate de înmatriculare.

Siguranţa cetăţenilor este o prioritate! În acest sens, structurile Ministerului Afacerilor Interne acţionează permanent pentru prevenirea şi combaterea oricăror evenimente care pot afecta liniştea comunităţii, fiind pregătite să intervină atunci când situaţia o impune.

Acţiunile poliţiştilor şi jandarmilor pentru menţinerea unui climat optim de ordine şi siguranţă publică vor continua şi în perioada următoare.
Afisari: 9

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].