Comunicat de presă - Ministerul Afacerilor Interne
Constatăm că singura preocupare a domnului Andreica este aceea de a contesta actele normative menite să crească siguranţa rutieră.
De asemenea, constatăm tendinţa reprezentantului sindicatului EUROPOL de a aduce în atenţia publică informaţii neadevărate.
Astfel, domnul Andreica a susţinut astăzi, 16 iulie 2024, la un post de televiziune că 'la acest moment, colegii poliţişti rutieri din ţară nu au primit indicaţii de la nivelul Poliţiei Române. Nu se ştie exact cine va prelua probele, cine va comunica rezultatul'.
Toţi poliţiştii, mai puţin domnul Andreica, ştiu că nu se pune problema de 'cine va prelua probele', pentru că probele biologice nu sunt prelevate de poliţist pe marginea străzii, ci sunt prelevate la unităţile medicale. De asemenea, rezultatul poate fi comunicat doar de către o singură instituţie, respectiv structura de medicină legală care analizează probele biologice, către structura de poliţie care a solicitat analiza.
O altă afirmaţie a domnului respectiv, care este neadevărată şi de natură să dezinformeze, este următoarea:
'Va trebui să creăm o structură de sine stătătoare, dacă vreţi, care să funcţioneze, 24 din 24, pentru a putea complini această obligaţie legală, ca în situaţia în care conducătorul auto solicită ca permisul de conducere să-i fie retras şi depozitat de către serviciul rutier emitent, să poată să ridice acest permis de conducere la expirarea celor 72 de ore, moment care poate fi chiar sâmbătă noaptea la ora 02:00.'
Domnul Andreica, care are calitatea de poliţist suspendat din funcţie, fiind lider de sindicat, ar trebui să ştie că suspendarea dreptului de a conduce, în urma retragerii administrative a permisului, este operată în sistemul informatic al poliţiei, iar la expirarea termenului de 72 de ore interdicţia de a conduce se ridică în sistem automat, chiar dacă ora de expirare este 02.00.
În plus, orice şofer poate opta pentru transmiterea permisului de conducere prin poştă sau să-l ridice, la ce oră doreşte el, în timpul programului de lucru, de la orice structură de poliţie doreşte, inclusiv de la structurile de poliţie cu program de permanenţă. Aşadar, nu este nevoie să fie creată o altă structură, cum afirmă panicard şi fals domnul Andreica.
'În continuare nu avem aceste răspunsuri şi sperăm ca cei de la Poliţia Română să vină cât mai repede, pentru că vorbim de aproximativ 5.000 de poliţişti rutieri la nivel naţional, care au nevoie de aceste informaţii şi de aceste proceduri în mod clar, pentru a nu ajunge în situaţia de a încălca aceste obligaţii pe care şi le-a asumat ministerul', este o altă afirmaţie a domnului Andreica de natură să creeze panică, lăsând impresia greşită că Ministerul Afacerilor Interne nu şi-a îndeplinit anumite obligaţii.
În Ordonanţa de Urgenţă adoptată, art.2, alin. 1, sunt prevederi clare prin care se instituie un termen de 5 zile de la intrarea în vigoare a Ordonanţei de Urgenţă pentru realizarea normelor de aplicare, aprobate prin Hotărâre de Guvern. Astfel, Hotărârea de Guvern va fi transmisă spre adoptare în termenul prevăzut de actul normativ.
O altă afirmaţie de acelaşi gen, menită să lase impresia că poliţia urmăreşte să acţioneze împotriva unor şoferi care nu încalcă regulile de circulaţie, este următoarea: 'Deci, practic, noi avem în momentul de faţă un instrument care depistează substanţe care, din punct de vedere legal şi operativ, pentru Poliţia Română nu sunt relevante, dar, cu toate acestea, sunt de natură să genereze efecte, efecte care sunt reprezentate de retragerea permisului de conducere pentru 72 de ore'.
Referitor la această informaţie pe care dânsul şi-o asumă, nefiind specialist în medicină, reluăm punctul de vedere al unui specialist în domeniu, făcut public inclusiv în cadrul intervenţiilor în studiouri de televiziune, doamna dr. Ioana Stăncel:
'Fiecare medicament are indicaţii şi contraindicaţii.
Din cauza efectelor secundare negative per se ale unor substanţe din medicamente, acestea pot fi contraindicate unor anumite persoane, iar aceste substanţe pot avea efecte negative asupra persoanei sau comportamentului său.
Unele dintre aceste substanţe din compoziţia medicamentelor se regăsesc pe liste de substanţe cu regimuri speciale (dopaj, droguri de risc, ori de mare risc etc).
Aceste substanţe sunt periculoase de exemplu prin efecte negative adverse la doze uzuale mici, pot da reacţii paradoxale, pot avea risc de supradozare, au risc mare de adicţie, au riscuri la combinaţii cu alte medicamente şi s-a stabilit ca acestea să fie eliberate pe bază de prescripţie.
Dar legitimitatea pentru un scop medical, nu înlătură efectele adverse de exemplu asupra sportivilor sau a celor care necesită atenţie şi, de aceea, pentru preocupările şi activităţile personale, efectele adverse pot fi periculoase sau de nedorit.
Poate exista prezenţa unor substanţe cu efect psihoactiv în compoziţia unor medicamente eliberate fără prescripţie, în cazul utilizării limitate cu dozele recomandate.
În acest caz, metabolismul normal al unei persoane ar putea metaboliza cantitatea de substanţă.
Substanţele care au efecte psihoactive, de exemplu la tratamentele psihiatrice (precum Alprazolam, care e substanţă activă din Xanax ca denumire comercială), pot avea efecte psihotrope.
Sunt substanţe care se recomandă şi se administrează pentru alte scopuri intenţionale.
De exemplu substanţa epinefrină sau pseudoepinefrină din compoziţia unor medicamente pentru răceală cu scop decongestionant nazal, poate avea ca efecte adverse neuro psihoactive, care se pot manifesta prin deficit de atenţie, tulburări neuromotorii, imprecizie motorie. De aceea, are atenţionări şi cu privire la conducerea vehiculelor.
La fel codeina, substanţa din clasa opioidelor, regăsită de exemplu în medicaţie împotriva durerilor sau antitusivă, poate avea efecte adverse negative psihotrope.
Deci, chiar dacă medicamentul conţinând astfel de substanţe este administrat legitim şi legal, acest caracter nu înlătură efectele secundare adverse din sfera neuropsihică, adică acele efecte ce pot afecta comportamentul individual în sens riscant ca participant la trafic rutier, în calitate de conducător auto.
Chiar dacă medicamentul este legal şi legitim administrat în scop medical, această legalitate şi legitimitate nu înlătură potenţialul de risc pentru un conducător auto în trafic.
Toate aceste efecte psihotrope sunt cele care intervin pe mecanisme care pot afecta siguranţa rutieră, prin reducerea capacităţilor de percepţie, analiză/răspuns a conducătorilor auto în trafic, indiferent dacă sunt legitim folosite în scop medical sau ilegal în scop recreaţional.
Aceste medicamente pot afecta percepţia distanţelor, a vitezelor, unghiurilor sau capacitatea de răspuns acţional (accelerare, frânare, oprire, semnalizare, virare, asigurare etc.)
Unele substanţe din compoziţia medicamentelor se pot regăsi pe liste cu substanţe care au diverse regimuri juridice.
Astfel, ca în situaţia alcoolului, toleranţa este zero şi ar trebui să funcţioneze responsabilitatea individuală de a se abţine să conducă, să lucreze la înălţime, cu obiecte tăietoare sau alte riscuri.'
DIRECŢIA INFORMARE ŞI RELAŢII PUBLICE
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].