INS: Investiţiile pentru protecţia mediului au totalizat anul trecut 6,14 miliarde lei

Investiţii totale pentru protecţia mediului s-au cifrat anul trecut la 6,144 miliarde lei preţuri curente, în creştere faţă de anul 2022, când au însumat 4,833 miliarde lei, conform datelor centralizate de Institutul Naţional de Statistică.
Potrivit INS, cheltuielile pentru protecţia mediului, pe categorii de producători, sunt constituite din investiţii şi cheltuieli curente. Pentru sectorul public, cheltuielile includ şi transferuri ale administraţiei publice. Investiţiile pentru protecţia mediului reprezentat anul trecut 0,4% din PIB, iar cheltuielile curente interne 0,8% din PIB.
Ponderea cea mai mare în totalul cheltuielilor pentru protecţia mediului la nivel naţional, pentru anul 2023, o deţin producătorii specializaţi cu cheltuieli de 9,031 miliarde lei şi producătorii nespecializaţi cu 6,313 miliarde lei, urmaţi de administraţia publică, cu 4,423 miliarde lei.
În anul 2023, la nivel naţional, investiţiile pentru protecţia mediului au reprezentat aproximativ 31,1% din totalul cheltuielilor pentru protecţia mediului.
Pentru producătorii nespecializaţi, pe sectoare de activitate, cele mai mari cheltuieli pentru protecţia mediului au fost înregistrate în sectorul "Producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze şi apă caldă" cu peste 3,395 miliarde lei, reprezentând 27,4% din totalul cheltuielilor de mediu ale acestei categorii de producători. Sunt urmate de "Captarea, tratarea şi distribuţia apei " cu 2,773 miliarde lei, reprezentând 22,4% din total.
Pentru producătorii specializaţi cele mai mari cheltuieli pentru protecţia mediului au fost înregistrate în sectorul "Colectarea, tratarea şi eliminarea deşeurilor; activităţi de recuperarea
materialelor reciclabile", cu 10,328 miliarde lei, respectiv 89,9% din totalul cheltuielilor de mediu ale acestei categorii de producători. Sunt urmate de "Comerţ cu ridicata al deşeurilor şi resturilor", cu 791,6 milioane lei, respectiv 6,9% din total.
În perioada 2013-2023, în cadrul cheltuielilor pentru protecţia mediului, cea mai mare pondere au avut-o cele ale producătorilor specializaţi cu o medie pe întreaga perioadă analizată de 41,1% din cheltuielile tuturor categoriilor de producători. Este urmată de media administraţiei publice, cu o pondere medie de 30,1% şi de producătorii nespecializaţi cu o pondere medie de 28,8%.
Distribuţia investiţiilor pentru protecţia mediului diferă de la un an la altul în perioada analizată. Ponderea cea mai mare s-a înregistrat la producătorii nespecializaţi cu o medie pe întreaga perioadă analizată de 46,3% din investiţiile tuturor categoriilor de producători. În anul 2023, cele mai mari investiţii au fost realizate de producătorii nespecializaţi (41,9%).
Din totalul cheltuielilor curente interne pentru protecţia mediului, domeniile de mediu pentru care s-au înregistrat cele mai mari cheltuieli curente interne în anul 2023 sunt: gestionarea deşeurilor, cu 75,4%, gestionarea apelor reziduale, cu 9,4% şi protecţia şi asanarea solului şi a apelor subterane şi a apelor de suprafaţă, cu 5,8%.
"Analizând cheltuielile curente interne pentru protecţia mediului, în perioada 2013 - 2023, pe domenii de mediu, se observă că ponderea medie cea mai ridicată s-a înregistrat în domeniul gestionarea deşeurilor cu 70,4%, urmată de gestionarea apelor reziduale cu o medie 11,1% şi de alte domenii de mediu cu o medie de 8,2%", precizează INS.
Din totalul investiţiilor pentru protecţia mediului, domeniile de mediu pentru care s-a investit cel mai mult în anul 2023 au fost: gestionarea apelor reziduale. Referitor la investiţiile pentru protecţia mediului, pentru perioada 2013 - 2023, pe domenii de mediu, ponderea medie cea mai mare a avut-o domeniul gestionarea apelor reziduale cu o medie de 48%, urmată
de gestionarea deşeurilor cu 24,1%.
În anul 2023, pe domenii de mediu, cele mai mari investiţii au fost înregistrate de către producătorii nespecializaţi în domeniul gestionarea apelor reziduale (1,6 miliarde de lei), reprezentând 53,1% din investiţiile pentru protecţia mediului pentru acest domeniu de mediu şi 25,6% din totalul investiţiilor pentru protecţia mediului.
Anul trecut, pe regiuni de dezvoltare, cele mai mari investiţii pentru protecţia mediului au fost efectuate în regiunea Nord - Vest (29,3% din totalul investiţiilor), urmată de regiunea Centru (14,3% din totalul investiţiilor) şi de Sud - Muntenia (14,1%).
Cheltuielile curente interne pentru protecţia mediului cele mai însemnate au fost înregistrate în regiunea Sud-Muntenia şi au reprezentat 23,5% din totalul acestora, urmată de regiunea Vest (15,3%) şi de regiunea Bucureşti-Ilfov (14,8%).
În regiunea de dezvoltare Bucureşti-Ilfov au fost înregistrate cele mai mari cheltuieli pentru protecţia mediului în domeniul gestionarea deşeurilor (3,1 miliarde lei preţuri curente),
urmate de cheltuielile regiunii de dezvoltare Sud-Muntenia, tot în domeniul gestionarea deşeurilor (3 miliarde lei preţuri curente).
Potrivit INS, ivestiţiile includ cheltuielile efectuate pentru lucrări de construcţii, de instalaţii şi de montaj, pentru achiziţionarea de utilaje, mijloace de transport, alte cheltuieli destinate creării de noi mijloace fixe pentru dezvoltarea, modernizarea, reconstrucţia celor existente, cu scopul de protecţie a mediului. Ele includ, de asemenea, valoarea serviciilor legate de transferul de proprietăţi al mijloacelor fixe existente şi al terenurilor (taxe, materiale, comisioane, cheltuieli de transport, de încărcare - descărcare).
Cheltuielile curente interne însumează cheltuielile efectuate pentru operarea, repararea şi întreţinerea instalaţiilor şi utilajelor pentru protecţia mediului de către personalul întreprinderii. Ele includ salariile şi impozitele aferente şi cheltuielile materiale (materii prime, materiale, combustibili, energie, apă etc). AGERPRES/(AS-autor: Nicoleta Gherasi, editor: George Bănciulea, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Vremea va fi închisă şi va ploua însemnat cantitativ în Bucureşti, de Crăciun
Vremea va fi închisă şi va ploua însemnat cantitativ în Bucureşti, în următoarele două zile, iar vântul va avea intensificări cu rafale în general de 55...60 km/h. Potrivit Prognozei speciale pentru Capitală, în intervalul 24 decembrie, ora 10:00 - 25 decembrie, ora 10:00, vremea va fi închisă şi va ploua î
Program de guvernare/Ministerul Mediului propune eficientizarea Sistemului de Garanţie-Returnare
Eficientizarea Sistemului de Garanţie-Returnare şi lansarea din 2025 a unui Program naţional de finanţare pentru RVM-uri (automatele de preluare a ambalajelor, n.r.), cu scopul de a crea o mie de puncte noi de colectare pe an, reprezintă una dintre măsurile cuprinse de Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor (MMAP) în programul de guvernare propus de coaliţia
Prognoză ANM: Vreme închisă în Bucureşti, cu ploi şi vânt până de Crăciun
Vremea va fi închisă în Bucureşti în următoarele zile, temporar va ploua şi vor fi intensificări ale vântului, în timp ce maximele termice nu vor depăşi 9 grade Celsius, informează Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM), în prognoza publicată luni, valabilă până în ziua de Crăciun. Astfel,
Oltenia şi cea mai mare parte a Munteniei, sub Cod galben de ploi abundente, de marţi până de Crăciun
Zona Olteniei şi cea mai mare parte a Munteniei se vor afla sub o atenţionare Cod galben de precipitaţii însemnate cantitativ, predominant sub formă de ploaie, până în dimineaţa primei zile de Crăciun. Conform avertizării emise luni de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM), în perioada 24 decembrie, ora 2:00 - 25 decembrie, ora
ANM: Cod portocaliu şi Cod galben de ninsori şi viscol în aproape jumătate din ţară, până miercuri dimineaţa
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, luni, o serie de avertizări Cod portocaliu şi Cod galben de ninsori abundente, viscol şi vânt puternic în mai mult de jumătate din ţară, inclusiv în zonele montane, valabile până miercuri dimineaţa. Conform prognozei de specialitate, în perioada 23 decembrie, o
Tulcea: Munţii Măcinului vor fi monitorizaţi video, printr-un proiect ce vizează creşterea eficacităţii gestionării incendiilor
Parcul Naţional Munţii Măcinului (PNMM) va fi monitorizat video începând de anul viitor, în cadrul unui proiect finanţat de Uniunea Europeană care vizează creşterea eficacităţii gestionării incendiilor pe fondul schimbărilor climatice şi care reuneşte expertiza a 47 de entităţi, organizaţii şi instituţii, din 13 ţări europene şi Taiwan. Parte
Cod galben de ceaţă densă, chiciură şi gheţuş în 13 judeţe, inclusiv în Capitală, luni dimineaţa
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis luni dimineaţa mai multe atenţionări nowcasting Cod galben de ceaţă densă, chiciură şi gheţuş în zone şi localităţi din 13 judeţe, inclusiv în municipiul Bucureşti. Potrivit meteorologilor, până la ora 9:00, în localităţi din judeţele Tulcea, Botoşani şi Neamţ, se va semnala ceaţă, ca
Seceta pedologică moderată se va menţine local în sudul şi estul Olteniei (agrometeo)
Conţinutul de apă în sol va înregistra valori scăzute doar local în sudul şi estul Olteniei, în cursul săptămânii viitoare, iar ritmurile vegetative ale culturilor de toamnă se vor desfăşura lent în majoritatea regiunilor agricole, potrivit prognozei agrometeorologice emisă de Administraţia Naţională d
Cod galben de ninsori viscolite şi polei pentru judeţele Tulcea, Constanţa, Ialomiţa şi Călăraşi, de sâmbătă seara
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis o atenţionare meteo Cod galben de ninsori viscolite şi polei pentru judeţele Tulcea şi Constanţa, precum şi jumătatea estică a judeţelor Ialomiţa şi Călăraşi, valabilă până duminică dimineaţa. Potrivit meteorologilor, în intervalul 21 decembrie, ora
Opt judeţe intră sub atenţionare meteo de vânt puternic; precipitaţii în cea mai mare parte a ţării
Opt judeţe situate în sudul Moldovei, jumătatea estică a Munteniei şi în Dobrogea vor intra în noaptea de vineri spre sâmbătă sub atenţionare meteo Cod galben de vânt puternic, potrivit unei atenţionări emisă de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM). Potrivit specialiştilor ANM, în intervalul 21 dece
Cod galben de ceaţă densă, chiciură şi gheţuş în peste jumătate din ţară, vineri dimineaţa
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis vineri dimineaţa atenţionări nowcasting Cod galben de ceaţă densă, chiciură şi gheţuş în zone şi localităţi din 30 de judeţe, valabile în următoarele ore. Potrivit meteorologilor, până la ora 9:00, în localităţi din judeţele Olt, Dolj, Caraş-Severin, Arad, Timiş, Hune
Cod galben de ceaţă densă şi depuneri de chiciură în localităţi din 16 judeţe, joi dimineaţa
Mai multe localităţi din 16 judeţe sunt vizate joi dimineaţa de atenţionări nowcasting Cod galben de ceaţă şi depuneri de chiciură, valabile în următoarele ore, conform Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM). Astfel, până la ora ora 9:00, în zeci de localităţi din judeţel
Adoptarea Codului silvic, salutată de ONG-urile de mediu: Măsuri cu impact sistemic pozitiv în viaţa a milioane de oameni
Adoptarea în Parlament a Codului silvic a fost salutată, miercuri, de mai multe ONG-uri de mediu, care au evidenţiat prevederile privind centurile verzi, accesul nerestricţionat în păd
Tulcea: Proiect de refacere a suprafeţei de apă din minidelta Zagăn
Societatea Ornitologică Română (SOR) şi Primăria municipiului Tulcea doresc refacerea luciului de apă din minidelta de la marginea oraşului cunoscută sub numele Zaghen, renaturarea zonei fiind inclusă în proiectul Restoriver, demarat la începutul acestui an. Proiectul derulat de 15 parteneri din şapte state din Europa are ca obiective princip
Romsilva a atras 180 de milioane de lei din PNRR pentru corectarea torenţilor, modernizarea pepinierelor şi reîmpăduriri
Regia Naţională a Pădurilor - Romsilva a atras în 2024 peste 180 de milioane de lei din Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), pentru investiţii în lucrări de corectare a torenţilor, modernizarea pepinierelor şi reîmpădurirea suprafeţelor de fond forestier afectate de calamităţi. "Ca şi în alţi ani,