logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Îngrijorare la Bruxelles şi Varşovia în privinţa zvonurilor despre vizita lui Viktor Orban la Moscova

Imagine din galeria Agerpres

Preşedintele Consiliului European, Charles Michel, şi premierul polonez, Donald Tusk, şi-au exprimat îngrijorarea cu privire la informaţiile de presă evocând o vizită vineri la Moscova a prim-ministrului ungar, Viktor Orban, care tocmai a preluat preşedinţia UE, notează AFP.

"Preşedinţia prin rotaţie a UE nu are mandat pentru a se angaja în dialog cu Rusia în numele UE", a scris Charles Michel joi pe X. "Poziţia Consiliului European este clară: Rusia este agresorul, Ucraina este victima. Nicio discuţie nu poate avea loc fără Ucraina", a adăugat el.

Donald Tusk a reacţionat şi el: "Viktor Orban, zvonurile despre vizita dumneavoastră la Moscova nu pot fi adevărate, nu-i aşa?", a scris el pe aceeaşi reţea socială.

Potrivit site-ului de investigaţii online VSquare, specialist în Europa Centrală, precum şi RFE/RL, bazându-se pe surse anonime, Viktor Orban este aşteptat vineri în capitala Rusiei, la trei zile după o vizită neaşteptată la Kiev.

Un oficial al UE de la Bruxelles a declarat pentru AFP că "numerele încercări" pentru a confirma rapoartele privind vizita lui Orban "au fost fără succes".

Orban "nu a informat despre o călătorie la Moscova", a declarat oficialul, adăugând că, dacă prim-ministrul ungar ar fi pus întrebarea, "preşedintele Michel l-ar fi sfătuit cu fermitate împotriva unei asemenea vizite".

Dacă acest lucru se va confirma, va fi prima vizită a unui lider european la Moscova după cea a cancelarului austriac Karl Nehammer, în aprilie 2022.

Întrebat de AFP în cursul dimineţii, guvernul maghiar a refuzat orice comentariu, dar, la începutul săptămânii, premierul ungar a avertizat în privinţa unor "noutăţi surprinzătoare care vin din locuri surprinzătoare".

Rămas apropiat Kremlinului, liderul naţionalist a cerut marţi Ucrainei o "încetare a focului", mergând împotriva poziţiilor europene şi a lui Volodimir Zelenski care i-a sugerat în schimb să se alinieze la eforturile de pace ucrainene.

Orban i-a mulţumit preşedintelui ucrainean pentru "sinceritatea" conversaţiei şi a promis că va "raporta" conţinutul acestor discuţii Consiliului Uniunii Europene "pentru ca să fie luate deciziile europene necesare".

În pofida războiului, Ungaria şi-a întărit legăturile politice şi economice cu Kremlinul. Viktor Orban s-a întâlnit, de altfel, cu Vladimir Putin la Beijing în octombrie 2023, pentru a discuta despre cooperarea energetică.

El dezaprobă sancţiunile adoptate împotriva Rusiei şi se remarcă şi prin opoziţia faţă de orice ajutor militar acordat Kievului, blocând în mod regulat eforturile europene în acest domeniu.

Acest responsabil eurosceptic, aflat la putere fără întrerupere din 2010, s-a mai opus cu înverşunare oricăror discuţii privind aderarea Ucrainei la UE, considerând că această ţară nu este pregătită.

El a acceptat în cele din urmă să părăsească masa summitului celor 27 în decembrie, astfel încât ceilalţi 26 de lideri să decidă deschiderea negocierilor. AGERPRES/(AS - editor: Alic Mîrza, editor online: Alexandru Cojocaru)

Afisari: 13

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 25-03-2025 19:50

Vladimir Putin acuză armata ucraineană că distruge totul în retragerea sa din regiunea rusă Kursk

Președintele rus Vladimir Putin a denunțat marți faptul că armata ucraineană distruge totul în retragerea sa din regiunea de graniță Kursk, inclusiv biserici și alte instituții care aparțin patrimoniului național, transmite EFE. 'Din păcate, după ce trupele noastre, băieții noștri, alungă inamicul din localități, aceștia distrug obie

Politic Ex 25-03-2025 19:38

Armistițiul parțial ruso-ucrainean se va aplica după ridicarea restricțiilor asupra exporturilor ruse de cereale și îngrășăminte (Kremlinul)

Acordurile anunțate marți de SUA cu privire la un armistițiu ruso-ucrainean în Marea Neagră și asupra infrastructurilor energetice va intra în vigoare numai după ce vor fi ridicate restricțiile occidentale ce limitează exporturile ruse de cereale și îngrășăminte, a transmis Kremlinul, potrivit agențiilor AFP și EFE. Statele U

Politic Ex 25-03-2025 19:26

China este principala amenințare militară și cibernetică pentru SUA, potrivit serviciilor de informații americane

China rămâne principala amenințare militară și cibernetică la adresa Statelor Unite, potrivit unui raport al agențiilor de informații americane publicat marți, în care se afirmă că Beijingul face progrese 'constante, dar inegale' în ceea ce privește capabilitățile pe care le-ar putea folosi pentru a captura Taiwanul, informează marți Reuters

Politic Ex 25-03-2025 19:15

Combaterea manipulării și a ingerințelor străine în procesul electoral, discutate în Consilul Suprem de Securitate al R. Moldova

Consiliul Suprem de Securitate al Republicii Moldova (CSS), convocat marți de președinta Maia Sandu, a analizat măsurile luate de instituțiile statului în vederea asigurării unui proces electoral sigur, liber și corect pe teritoriul țării, informează Radio Moldova. Un alt punct pe agenda Consiliului Suprem de Securitate de la Chișinău a

Politic Ex 25-03-2025 18:50

#Ucraina va considera o încălcare a armistițiului în Marea Neagră intrarea navelor de război ruse în largul coastelor sale

Ucraina a confirmat marți aprobarea unui armistițiu maritim acceptat, de asemenea, de Rusia în cadrul negocierilor cu SUA în Arabia Saudită și a avertizat că va considera intrarea oricărei nave militare ruse în apele sale teritoriale drept o încălcare a acestei încetări parțiale a focului, relatează EFE. 'Impo

Politic Ex 25-03-2025 18:36

O imagine cu Zelenski în fața Kremlinului în flăcări, publicată de revista Time; Moscova protestează

O fotografie cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski pozând în fața unei picturi ce arată Kremlinul în flăcări și publicată luni de revista Time a indignat Moscova, relatează agenția DPA. 'Aceasta ilustrează probabil cel mai bine nivelul de dezvoltare intelectuală și starea interioară a celui care pozează pentru imagini ca ac

Politic Ex 25-03-2025 17:43

Turcia: Mișcarea de protest continuă; autoritățile au arestat aproape 1.200 de persoane

Protestele continuă marți în Turcia, unde aproape 1.200 de persoane au fost arestate de la începutul unei revolte de amploare, în urmă cu șase zile, declanșată de arestarea primarului Istanbulului, Ekrem Imamoglu, principalul rival al președintelui Recep Tayyip Erdogan, informează AFP. Autoritățile au anunțat marți dimineață

Politic Ex 25-03-2025 17:21

#Ucraina și Rusia au acceptat armistițiul în Marea Neagră și cel privind infrastructurile energetice, anunță Casa Albă

Statele Unite au anunțat marți că au încheiat acorduri separate cu Ucraina și Rusia pentru garantarea siguranței navigației în Marea Neagră și un armistițiu parțial prin care cele două țări opresc reciproc atacurile asupra infrastructurilor energetice, transmit agențiile AFP și Reuters. De asemenea, Statele Unite vor contribui la r

Politic Ex 25-03-2025 16:12

Planuri americane divulgate: Nicio informație clasificată nu a fost comunicată, susține Casa Albă

Casa Albă a dat asigurări marți că nicio informație confidențială nu a fost dezvăluită atunci când, dintr-o eroare, a fost comunicat un plan de lovituri împotriva rebelilor houthi din Yemen unui jurnalist american, o breșă de securitate spectaculoasă despre care s-a aflat luni, relatează AFP. 'Nu s-a discutat despre niciun fel de 'p

Politic Ex 25-03-2025 15:55

#Ucraina: Reuniunea ruso-americană, încheiată fără un acord; Moscova cere Washingtonului să îi dea 'ordin' lui Zelenski să respecte o înțelegere

Consultările între reprezentați ai Rusiei și SUA desfășurate în capitala saudită Riad asupra războiului din Ucraina s-au încheiat fără niciun acord privind un armistițiu parțial, în timp ce Moscova a condiționat orice înțelegere asupra securității navigației în Marea Neagră de relaxarea restricțiilor impuse exporturilor ruse de cer

Politic Ex 25-03-2025 14:40

FBI creează un grup de lucru pentru a investiga atacurile asupra vehiculelor Tesla

Biroul Federal de Investigații al SUA (FBI) a creat un grup special responsabil cu urmărirea atacurilor împotriva vehiculelor electrice marca Tesla și a concesionarilor care le vând, informează EFE. Directorul adjunct pentru afaceri publice al FBI, Ben Williamson, a confirmat pe contul său de pe platforma X că acest grup special a

Politic Ex 25-03-2025 14:39

Aleksandr Lukașenko a fost învestit pentru al șaptelea mandat de președinte al Belarusului

Președintele Belarusului, Aleksandr Lukașenko, a depus marți jurământul, fiind astfel învestit pentru cel de-al șaptelea mandat neîntrerupt la conducerea țării, după alegerile prezidențiale desfășurate pe 26 ianuarie, transmite EFE. 'Președintele vostru nu v-a abandonat niciodată și nici nu vă va abandona, nu vă va trăda

Politic Ex 25-03-2025 13:52

Grecia, condamnată de CEDO după decesul unui migrant minor împușcat de garda de coastă

Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a condamnat marți Grecia după moartea unui minor irakian care a fost împușcat de garda de coastă în timpul unei operațiuni de interceptare a unei ambarcațiuni cu migranți în 2015, relatează France Presse. La 29 august 2015, băiatul se afla pe un iaht sub pavilion turcesc ce transpo

Politic Ex 25-03-2025 13:50

Serghei Lavrov susține că un acord privind transportul de cereale în Marea Neagră este posibil, cu anumite condiții

Ministrul rus de externe Serghei Lavrov a declarat marți că discuțiile dintre oficiali americani și ruși din Arabia Saudită de luni s-au axat pe siguranța navigației în Marea Neagră și a afirmat că un nou acord în domeniu este posibil, relatează Reuters. Lavrov a precizat însă că orice nou acord va trebui să aibă atașate cond

Politic Ex 25-03-2025 13:36

O forță de menținere a păcii sub egida ONU în #Ucraina, 'foarte ipotetică' (secretar general adjunct)

O misiune de menținere a păcii în Ucraina sub egida ONU este 'foarte ipotetică' în acest stadiu, a afirmat marți secretarul general adjunct al ONU care răspunde de operațiunile de pace, Jean-Pierre Lacroix, relatează AFP. 'Cred că este corect să spun că este foarte, foarte ipotetică', a declarat Lacroix, diplomat fr