logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Sector 1: Contractul Romprest cu autoritatea locală se termină pe 30 iunie, după ce firma a pierdut în instanță

Imagine din galeria Agerpres

Contractul Romprest cu autoritatea locală se termină pe 30 iunie, după ce prima încercare a companiei de a muta finalul contractului s-a oprit în instanță.

Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 1 transmis marți, Tribunalul București a respins cererea Romprest privind actul adițional nr. 6, documentul în baza căruia contractul încheiat cu autoritatea locală ajunge la termen la sfârșitul lunii iunie. Prin contestarea acestuia, operatorul de salubrizare încerca să susțină că actualul contract nu se termină în 2026, ci poate continua până în 2033.

Tribunalul București a respins cererea depusă de Romprest în dosarul 5556/3/2026, prin decizia luată pe 8 mai. În dosar, Romprest a cerut instanței să constate că actul adițional nr. 6 nu ar produce efecte juridice.

Actul adițional nr. 6, semnat în 2012 de ambele părți, este documentul ce a modificat durata contractului de salubrizare încheiat în 2008 între Consiliul Local al Sectorului 1 și Romprest. Acesta a permis continuarea contractului de la momentul semnării, fără a fi reziliat așa cum a cerut, la vremea respectivă, Consiliul Concurenței.

Contractul inițial avea o durată de 25 de ani. Prin semnarea actul adițional nr. 6, durata contractului a fost redusă la 18 ani, pentru că nu a fost construită și operată o stație de sortare a deșeurilor în beneficiul Sectorului 1. Termenul rezultat în urma aplicării acestor impuneri legale și contractuale este 30 iunie.

'Decizia judecătorilor confirmă că suntem pe drumul legal. Nici Primăria și nici Consiliul Local nu lucrează cu improvizații și nu luăm decizii după presiunile făcute prin diminuarea frecvențelor de curățenie stradală. Reconstruirea sistemului de salubrizare merge mai departe. Sectorul 1 va avea un serviciu de salubrizare organizat mai eficient și mai aproape de nevoile oamenilor. Curățenia stradală și deszăpezirea trebuie să fie servicii făcute la timp și verificate permanent', a declarat Iulian Hatmanu, viceprimar al Sectorului 1.

În 2025 și anul acesta, Primăria Sectorului 1 a sancționat Romprest pentru 'multiple deficiențe' constatate în serviciul de salubrizare. În 2025, operatorul a primit amenzi de 3.267.700 de lei, iar pentru 2026 valoarea acestora este, până în prezent, de 375.500 de lei.

Cele mai multe sancțiuni de anul trecut au vizat 'curățenia stradală defectuoasă'. Pentru aceste deficiențe au fost aplicate 763 de amenzi, în valoare totală de 2.452.000 de lei. Alte 19 amenzi, în valoare de 780.000 de lei, au fost aplicate pentru 'deficiențe în colectarea separată a deșeurilor de la populație'. Pentru deszăpezire, în 2025 au fost aplicate zece amenzi, în valoare totală de 31.000 de lei. Au mai fost sancționate 'depozitarea neglijentă a deșeurilor și deteriorarea infrastructurii de colectare'.

Anul acesta, cele mai multe sancțiuni au vizat neîndeplinirea la termen a operațiunilor de deszăpezire. Pentru aceste abateri au fost aplicate 55 de amenzi, în valoare totală de 165.000 de lei. Cea mai mare valoare a sancțiunilor de anul acesta a fost însă pentru deficiențe în colectarea separată a deșeurilor: patru amenzi, în valoare totală de 175.000 de lei.

Au mai fost sancționate utilaje de colectare cu scurgeri, colectarea incompletă, colectarea cu mașină neconformă, deșeurile abandonate pe domeniul public, nerespectarea programelor de salubrizare stradală, întârzierea transmiterii jurnalului de activitate pe timp de iarnă și starea tehnică a utilajelor de deszăpezire.

La aceste sancțiuni se adaugă penalități pentru neefectuarea corespunzătoare a serviciului de deszăpezire în valoare de 3,3 milioane de lei.

'Până în ultima zi a acestui contract, Primăria Sectorului 1 va monitoriza întreaga activitate de salubrizare. Vom verifica modul în care operatorul își respectă obligațiile și vom sancționa orice abatere constatată. Serviciul de curățenie trebuie prestat până la capăt, iar noi ne vom asigura că acest lucru se va întâmpla', a spus viceprimarul Iulian Hatmanu.

După 30 iunie, Primăria Sectorului 1 va prelua etapizat curățenia stradală și deszăpezirea prin Urbanzor SRL, societatea cu capital integral public înființată de Consiliul Local. Compania va gestiona măturatul, spălatul, stropitul, întreținerea căilor publice și intervențiile de iarnă. Colectarea deșeurilor menajere nu va intra în atribuțiile Urbanzor, ci va fi delegată separat, prin licitație, unui operator specializat. AGERPRES/(AS - redactor: Iulia Carciog, editor: Florin Marin, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 681

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 12-06-2026 18:39

Tulcea: La Somova a început festivalul Dichis'n'Blues

Câteva sute de persoane sunt așteptate, începând de vineri după-amiază, la Somova, județul Tulcea, la o nouă ediție a festivalului Dichis'n'Blues, un eveniment care își dorește atât promovarea comunei din apropierea municipiului reședință de județ, cât și a muzicii de calitate. Festivalul s-a deschis

Administratie 12-06-2026 17:52

Primăria Sectorului 1: Tribunalul București a decis că relația contractuală cu Romprest încetează la termen

Tribunalul București a respins cererea Romprest de suspendare a efectelor actului prin care operatorul este informat că relația contractuală cu Primăria Sectorului 1 încetează la termen, pe 30 iunie. ''În dosarul nr. 21166/3/2026, Tribunalul București a respins cererea Romprest de suspendare a efectelor actului prin care op

Administratie 12-06-2026 17:44

Mureș: Inițiatorii referendumului din Sânger acuză prejudicii publice; primarul respinge acuzațiile

Inițiatorii referendumului local pentru încetarea mandatului primarului comunei Sânger, Vasile Grec, programat duminică, 14 iunie, îi impută acestuia o serie de prejudicii aduse interesului public și un impact negativ asupra dezvoltării comunității, în timp ce edilul contrazice fiecare dintre motivele invocate, printr-o scrisoare deschisă adre

Administratie 12-06-2026 14:10

Guvern: Memorandum pentru creșterea salariilor și a personalului la 36 de operatori economici subordonați administrațiilor locale

Guvernul a aprobat vineri un memorandum privind majorarea cheltuielilor de natură salarială și ocuparea posturilor vacante existente la sfârșitul anului 2025, precum și, după caz, creșterea numărului de personal și a cheltuielilor salariale aferente, ca urmare a dezvoltării activității, pentru 36 de operatori economici care nu au înregistrat pierderi sau

Administratie 12-06-2026 14:05

Gorj: Constantin Trufelea, numit în funcția de președinte al directoratului Complexului Energetic Oltenia

Consiliul de Supraveghere al societății Complexul Energetic Oltenia (CEO) a hotărât, vineri, numirea lui Constantin-Cosmin Trufelea în funcția de președinte al directoratului companiei, după plecarea din funcție a lui Iulius Dan Plaveti, care a fost numit, recent, în funcția de președinte al directoratului Hidroelectrica. Tot

Administratie 12-06-2026 13:09

Sibiu: Bazinul de înot Olimpia va fi modernizat și va putea găzdui, din 2027, concursuri internaționale

Bazinul de înot Olimpia din Sibiu, închis de șase ani din cauza neîndeplinirii normelor sanitare, va fi modernizat în urma unei investiții de aproximativ 7 milioane de euro, iar după finalizarea lucrărilor, în 2027, va putea găzdui, pentru prima dată, competiții internaționale, a anunțat, vineri, directorul Clubului Sportiv Municipal (CSM), Dari

Administratie 12-06-2026 13:02

Primăria Capitalei actualizează regulile pentru repartizarea locuințelor sociale, convenabile sau de necesitate (proiect)

Primăria Capitalei supune dezbaterii publice un nou regulament privind repartizarea locuințelor sociale, a locuințelor convenabile și a celor de necesitate. Proiectul prevede verificarea periodică a beneficiarilor, monitorizarea modului de utilizare a locuințelor și recuperarea spațiilor ocupate fără forme legale. Regulamentul propune și realiza

Administratie 12-06-2026 12:08

Buzău: Un urs a intrat în 8 case, ultima fiind locuită; a căutat inclusiv la frigider

  Autoritățile sunt în alertă după ce un urs a intrat, în ultima perioadă, în opt locuințe din localitatea Pleși, comuna Bisoca, cel mai recent incident având loc în noaptea de joi spre vineri, într-o casă în care se afla o femeie în vârstă. Potrivit conducerii administrației locale, majorita

Administratie 12-06-2026 09:52

Arad: Băncuțele clasice din orașul Pecica vor fi înlocuite cu unele solare smart

Băncuțele clasice de pe străzile din orașul Pecica vor fi înlocuite cu unele solare smart, care vor furniza internet wi-fi gratuit și vor avea porturi de încărcare a telefoanelor, pentru achiziție fiind alocat un buget de peste două milioane de lei, ce include instalarea unor camere de supraveghere. Primarul din Pecica, Petru Antal, a decla

Administratie 11-06-2026 18:04

Ciucu a vizitat șantierele cu întârzieri și îi va cere constructorului să se mobilizeze

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a vizitat joi patru șantiere pentru reabilitarea rețelei de termoficare ce înregistrează întârzieri și urmează să discute cu reprezentanții firmei, pentru a le cere să se mobilizeze. Unele șantiere înregistrează întârzieri de un an, informează PMB pe pagina sa de Facebook.

Administratie 11-06-2026 15:01

Galați: Fostul cinematograf 'Țiglina', transformat în sediu pentru Teatrul pentru Copii și Tineret 'Gulliver'

Fostul cinematograf 'Țiglina' din municipiul Galați este în plin proces de renovare printr-un proiect de peste 19 milioane de lei, urmând ca, după finalizarea lucrărilor, să devină noul sediu al Teatrului pentru Copii și Tineret 'Gulliver', a anunțat, joi, primarul Ionuț Pucheanu. 'Este o clădire de care ne leag

Administratie 11-06-2026 14:11

Galați: Peste 100 de participanți din 3 țări, la unicul concurs de pescuit pentru nevăzători din România

Peste 100 de persoane nevăzătoare din România, Republica Moldova și Serbia participă, joi, la cea de-a VIII-a ediție a Concursului Internațional de Pescuit Sportiv pentru Nevăzători, organizat la Complexul de Agrement Balta Zătun din Galați, competiție unică în România și prima de acest gen dedicată persoanelor cu deficiențe de vedere.

Administratie 10-06-2026 13:53

Primarul general Ciprian Ciucu va participa la Forumul Orașelor Lumii, la Singapore

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat, miercuri, că urmează să participe la a zecea ediție a Forumului Orașelor Lumii, desfășurat în Singapore, în perioada 14 - 16 iunie. Potrivit primarului, forumul este unul dintre cele mai importante evenimente destinate primarilor din lume, iar invitația i-a fost adresată de Guvernul din Singa

Administratie 09-06-2026 17:03

Olt: Zeci de sportivi și antrenori care au obținut medalii în anul precedent, premiați la Gala Excelenței în Sport (GALERIE FOTO)

Zeci de sportivi din județul Olt care anul trecut au urcat pe podiumul unor competiții naționale și internaționale, cât și antrenorii lor, au fost premiați marți, de Consiliul Județean (CJ) Olt, la Gala Excelenței în Sport.

Administratie 09-06-2026 15:09

Primarul Botoșaniului, Cosmin Andrei, acuză o contractare a economiei locale, pe fondul măsurilor de austeritate

Primarul municipiului Botoșani, Cosmin Andrei, atrage atenția asupra contractării economiei locale pe fondul măsurilor de austeritate adoptate de autoritățile centrale. El a afirmat, marți, că municipalitatea a beneficiat, în luna iunie, de o sumă cu 4,5 milioane de lei mai mică din cotele defalcate din impozitul pe venit, ca urmare a di