Sector 2: Cheltuielile bugetului pe 2026 depășesc 2,7 miliarde de lei
Cheltuielile bugetului general consolidat al Sectorului 2 pe 2026 depășesc 2,7 miliarde de lei, din care 1,14 miliarde de lei sunt alocate investițiilor, potrivit proiectului adoptat de Consiliul Local în ședința de luni.
'Propunem un buget total de 2,75 miliarde de lei, din care 1,14 miliarde de lei sunt alocate investițiilor, ceea ce reprezintă undeva la 41,5% din totalul cheltuielilor și dacă scădem și alte cheltuieli absolut necesare pentru desfășurarea activității în bune condiții a Sectorului, mă refer la salubritate, de exemplu, bugetul de investiții vom constata că are o pondere de peste 50% din bugetul local', a declarat primarul Sectorului 2, Rareș Hopincă, în ședința de Consiliu Local.
El a precizat că printre obiectivele cuprinse în bugetul de investiții se numără o parcare subterană și demararea lucrărilor la Parcul Plumbuita.
'Am cuprins în acest buget de investiții obiective extrem, extrem de importante, care vor începe în acest an și vreau să mă refer cu precădere la o parcare subterană de mari dimensiuni (...) proiectarea pentru 12 parcări supraterane în zonele rezidențiale ale Sectorului nostru, de asemenea, continuarea lucrărilor la Parcul Național, începerea lucrărilor la Parcul Plumbuita, sperând că vom primi autorizația de construire de la Primăria Municipiului București. Noi suntem pregătiți, avem și contract de finanțare prin ADR București-Ilfov pentru acest proiect. De asemenea, sunt cuprinse în buget sumele pentru începerea investițiilor la grădinile urbane pentru care exproprierea a început în precedentul mandat (...) avem cuprinse sumele pentru efectuarea exproprierilor la Menajeria Circului și Aleea Circului 5A, pentru obiective de investiții publice, un parc sportiv și funcțiuni complementare', a spus primarul Hopincă.
Actul normativ aprobă venituri ale bugetului general consolidat al Sectorului 2 pe anul 2026 de 2.681.201.000 de lei. Deficitul de 74.831.000 de lei este finanțat din excedentul anului 2025. AGERPRES / (A - redactor: Iulia Carciog, editor: Marius Frățilă ,editor online: Andreea Preda)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Tulcea: La Somova a început festivalul Dichis'n'Blues
Câteva sute de persoane sunt așteptate, începând de vineri după-amiază, la Somova, județul Tulcea, la o nouă ediție a festivalului Dichis'n'Blues, un eveniment care își dorește atât promovarea comunei din apropierea municipiului reședință de județ, cât și a muzicii de calitate. Festivalul s-a deschis
Primăria Sectorului 1: Tribunalul București a decis că relația contractuală cu Romprest încetează la termen
Tribunalul București a respins cererea Romprest de suspendare a efectelor actului prin care operatorul este informat că relația contractuală cu Primăria Sectorului 1 încetează la termen, pe 30 iunie. ''În dosarul nr. 21166/3/2026, Tribunalul București a respins cererea Romprest de suspendare a efectelor actului prin care op
Mureș: Inițiatorii referendumului din Sânger acuză prejudicii publice; primarul respinge acuzațiile
Inițiatorii referendumului local pentru încetarea mandatului primarului comunei Sânger, Vasile Grec, programat duminică, 14 iunie, îi impută acestuia o serie de prejudicii aduse interesului public și un impact negativ asupra dezvoltării comunității, în timp ce edilul contrazice fiecare dintre motivele invocate, printr-o scrisoare deschisă adre
Guvern: Memorandum pentru creșterea salariilor și a personalului la 36 de operatori economici subordonați administrațiilor locale
Guvernul a aprobat vineri un memorandum privind majorarea cheltuielilor de natură salarială și ocuparea posturilor vacante existente la sfârșitul anului 2025, precum și, după caz, creșterea numărului de personal și a cheltuielilor salariale aferente, ca urmare a dezvoltării activității, pentru 36 de operatori economici care nu au înregistrat pierderi sau
Gorj: Constantin Trufelea, numit în funcția de președinte al directoratului Complexului Energetic Oltenia
Consiliul de Supraveghere al societății Complexul Energetic Oltenia (CEO) a hotărât, vineri, numirea lui Constantin-Cosmin Trufelea în funcția de președinte al directoratului companiei, după plecarea din funcție a lui Iulius Dan Plaveti, care a fost numit, recent, în funcția de președinte al directoratului Hidroelectrica. Tot
Sibiu: Bazinul de înot Olimpia va fi modernizat și va putea găzdui, din 2027, concursuri internaționale
Bazinul de înot Olimpia din Sibiu, închis de șase ani din cauza neîndeplinirii normelor sanitare, va fi modernizat în urma unei investiții de aproximativ 7 milioane de euro, iar după finalizarea lucrărilor, în 2027, va putea găzdui, pentru prima dată, competiții internaționale, a anunțat, vineri, directorul Clubului Sportiv Municipal (CSM), Dari
Primăria Capitalei actualizează regulile pentru repartizarea locuințelor sociale, convenabile sau de necesitate (proiect)
Primăria Capitalei supune dezbaterii publice un nou regulament privind repartizarea locuințelor sociale, a locuințelor convenabile și a celor de necesitate. Proiectul prevede verificarea periodică a beneficiarilor, monitorizarea modului de utilizare a locuințelor și recuperarea spațiilor ocupate fără forme legale. Regulamentul propune și realiza
Buzău: Un urs a intrat în 8 case, ultima fiind locuită; a căutat inclusiv la frigider
Autoritățile sunt în alertă după ce un urs a intrat, în ultima perioadă, în opt locuințe din localitatea Pleși, comuna Bisoca, cel mai recent incident având loc în noaptea de joi spre vineri, într-o casă în care se afla o femeie în vârstă. Potrivit conducerii administrației locale, majorita
Arad: Băncuțele clasice din orașul Pecica vor fi înlocuite cu unele solare smart
Băncuțele clasice de pe străzile din orașul Pecica vor fi înlocuite cu unele solare smart, care vor furniza internet wi-fi gratuit și vor avea porturi de încărcare a telefoanelor, pentru achiziție fiind alocat un buget de peste două milioane de lei, ce include instalarea unor camere de supraveghere. Primarul din Pecica, Petru Antal, a decla
Ciucu a vizitat șantierele cu întârzieri și îi va cere constructorului să se mobilizeze
Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a vizitat joi patru șantiere pentru reabilitarea rețelei de termoficare ce înregistrează întârzieri și urmează să discute cu reprezentanții firmei, pentru a le cere să se mobilizeze. Unele șantiere înregistrează întârzieri de un an, informează PMB pe pagina sa de Facebook.
Galați: Fostul cinematograf 'Țiglina', transformat în sediu pentru Teatrul pentru Copii și Tineret 'Gulliver'
Fostul cinematograf 'Țiglina' din municipiul Galați este în plin proces de renovare printr-un proiect de peste 19 milioane de lei, urmând ca, după finalizarea lucrărilor, să devină noul sediu al Teatrului pentru Copii și Tineret 'Gulliver', a anunțat, joi, primarul Ionuț Pucheanu. 'Este o clădire de care ne leag
Galați: Peste 100 de participanți din 3 țări, la unicul concurs de pescuit pentru nevăzători din România
Peste 100 de persoane nevăzătoare din România, Republica Moldova și Serbia participă, joi, la cea de-a VIII-a ediție a Concursului Internațional de Pescuit Sportiv pentru Nevăzători, organizat la Complexul de Agrement Balta Zătun din Galați, competiție unică în România și prima de acest gen dedicată persoanelor cu deficiențe de vedere.
Primarul general Ciprian Ciucu va participa la Forumul Orașelor Lumii, la Singapore
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat, miercuri, că urmează să participe la a zecea ediție a Forumului Orașelor Lumii, desfășurat în Singapore, în perioada 14 - 16 iunie. Potrivit primarului, forumul este unul dintre cele mai importante evenimente destinate primarilor din lume, iar invitația i-a fost adresată de Guvernul din Singa
Olt: Zeci de sportivi și antrenori care au obținut medalii în anul precedent, premiați la Gala Excelenței în Sport (GALERIE FOTO)
Zeci de sportivi din județul Olt care anul trecut au urcat pe podiumul unor competiții naționale și internaționale, cât și antrenorii lor, au fost premiați marți, de Consiliul Județean (CJ) Olt, la Gala Excelenței în Sport.
Primarul Botoșaniului, Cosmin Andrei, acuză o contractare a economiei locale, pe fondul măsurilor de austeritate
Primarul municipiului Botoșani, Cosmin Andrei, atrage atenția asupra contractării economiei locale pe fondul măsurilor de austeritate adoptate de autoritățile centrale. El a afirmat, marți, că municipalitatea a beneficiat, în luna iunie, de o sumă cu 4,5 milioane de lei mai mică din cotele defalcate din impozitul pe venit, ca urmare a di













