Dolj: Proprietari de câini și pisici au dat în judecată Primăria Craiova, nemulțumiți de limitarea numărului de animale la bloc
Mai mulți proprietari de câini și pisici sau ONG-uri au dat în judecată Primăria Craiova pentru Hotărârea de Consiliu Local referitoare la regulamentul care limitează la doi câini și două pisici numărul de animale de companie dintr-un apartament de bloc, a anunțat, luni, primarul Lia Olguța Vasilescu.
Aceasta a scris, pe pagina sa de facebook, că surpriza este că, la aceeași instanță, primăria a câștigat de două ori, a pierdut o dată și în alte cazuri se judecă încă, iar întrebarea este ce hotărâre judecătorească trebuie să aplice municipalitatea.
'Întrebarea este: ce hotărâre judecătorească trebuie aplicăm și ce răspundem familiilor disperate, care s-au adresat primăriei că nu mai pot trăi în propriile apartamente din cauza mirosului degajat de fecalele patrupedelor vecinilor care, în unele cazuri, dețin mai mult de 30 de pisici într-un apartament? E inadmisibil să nu poți aplica nicio sancțiune unui astfel de proprietar de animale care e total insensibil când vecinii îi arată că urina de la pisicile lui a trecut prin tavan, iar în apartamentul de la etajul inferior trăiește o familie cu copii mici. Până acum nu s-a putut aplica nici măcar o amendă, nici de DSP, nici de Poliția Locală, nici de alte instituții, pentru că nu există o lege în acest sens. Singura variantă pe care am găsit-o ca să ajutăm aceste familii disperate a fost regulamentul aprobat prin HCL, care, iată, e judecat diferit. În ultimii ani, chiar și eu am fost la instanță ca să pledez în alte cazuri care privesc câinii maidanezi', a scris primarul municipiului Craiova.
Olguța Vasilescu explică că deși în acest caz există o lege cu prevederi clare în vigoare, au fost judecători care și în ceea ce privește maidanezii au anulat dreptul municipalității de a-i aduna de pe străzi, 'în condițiile în care numărul lor crește, mai ales în zona de periferie unde îi aruncă din alte localități sau chiar craioveni care nu și-au sterilizat animalele de companie'.
'Noroc că au fost alții care au înțeles că interesul public primează. Chiar și după ce am avut un caz de copil ucis de maidanezi, ne luptăm în instanță cu tot felul de ONG-uri de protecție a animalelor, care caută diferite tertipuri să anuleze activitatea de ecarisaj, iar angajații noștri sunt agresați zilnic de unii cetățeni, când vin să captureze maidanezi. De o săptămână, după ce am avut sesizări că în parcul Romanescu au apărut din nou maidanezii, avem zilnic echipaj de la ecarisaj acolo. S-a reușit capturarea mai multor exemplare, dar încă au rămas destui câini agresivi care provoacă tot felul de incidente, unul foarte recent, care era să ducă la o tragedie. Însă toți maidanezii care vin noaptea în parc, sunt adăpostiți ziua pe un teren privat, unde angajații de la ecarisaj nu au acces. Este motivul pentru care aceștia acum lucrează și noaptea, inclusiv în perioada sărbătorilor s-a întâmplat, pentru a-i captura. Și toți câinii prinși provin de pe proprietăți private. Pe lângă asta, avem situații de proprietari de câini de luptă care îi aduc la plimbare fără lesă sau botniță în Parcul Romanescu, deși au o zonă amenajată pentru câini în Parcul Tineretului, unde îi pot alerga în voie', mai spune Olguța Vasilescu.
Primarul municipiului Craiova le reamintește proprietarilor de animale că au obligația, conform legii, să-și păstreze animalele de companie pe domeniul privat, dar și să le sterilizeze și microcipeze.
'Având în vedere că Salubritate Craiova nu poate acționa pe teren privat, se va trece la amendarea proprietarilor terenurilor private din vecinătatea parcului.Pentru a stopa acest fenomen de înmulțire necontrolată a acestor câini fără stăpân, care provin de la câinii nesterilizați cu stăpân, Primăria și Salubritate Craiova au făcut și o campanie gratuită de sterilizare voluntară a câinilor cu stăpân. De altfel, Primăria Craiova, Salubritatea și reprezentanții Poliției animalelor vor demara, de anul viitor, verificări în tot orașul la proprietarii care nu își sterilizează animalele și se vor aplica amenzi', a menționat Olguța Vasilescu.
Conform acesteia, capturarea câinilor de pe domeniul public se face conform legislației în vigoare, respectând normele și regulamentele, ce includ și condițiile de capturare ce trebuie îndeplinite concomitent. Totodată, pentru a eficientiza activitatea de ecarisaj din municipiu, ea le-a recomandat cetățenilor să sune direct la dispeceratul Salubritate Craiova (0251.422.733), care funcționează nonstop și care poate sesiza imediat echipajul de capturare. AGERPRES / (AS - redactor: Maria Mitrică, editor: Marius Frățilă, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bihor: Pasajul de pe DN19, la intrarea în Oradea, aproape finalizat și deschis traficului; investiție de 38,8 milioane de lei (GALERIE FOTO)
Lucrările la pasajul rutier suprateran de la intrarea în Oradea pe DN 19 (Oradea - Sighetu Marmației) au ajuns la un stadiu de execuție de 85%, fiind deschisă circulația pentru traficul rutier, a anunțat luni, pe șantier, vicepreședintele Consiliului Județean (CJ) Bihor, Horea Abrudan. ''Pasajul reprezintă unul dintre cele mai im
Sector 1: Suplimentarea locurilor disponibile la grădinița și școala de vară, în atenția Consiliului Local
Proiectele privind suplimentarea locurilor disponibile în programele ''Școala de Vară'' și ''Grădinița de Vacanță'' se regăsesc pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local de joi. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 1 transmis luni, pentru a răspunde numărului tot mai mare de solicitări din p
Ciucu: Regulamentul privind terasele de pe domeniul public, supus dezbaterii publice
Regulamentul pentru terasele de pe domeniul public a fost supus dezbaterii publice, anunță primarul Capitalei, Ciprian Ciucu. El menționează că, în această perioadă, administrația locală lucrează la mai multe regulamente pentru a aduce ''mai multă ordine și mai multă predictibilitate'' în București. &
Program de guvernare/ Administrație publică: Instituirea un cadru unitar pentru relația cetățean - administrație
Adoptarea Codului Finanțelor Publice Locale, a Codului de Procedură Administrativă care ar institui un cadru unitar pentru relația cetățean - administrație și operaționalizarea consorțiilor administrative rurale se numără printre măsurile cu orizont de timp de 12 - 18 luni ale capitolului 'Administrație publică și descentralizare' din programul de guvernare p
Program de guvernare/ Reforma administrativ-teritorială, precondiția ca celelalte capitole ale programului să funcționeze
Reforma administrativ-teritorială este prioritatea 'zero' a programului de guvernare, fiind 'precondiția' pentru ca celelalte capitole să funcționeze - stipulează programul de guvernare propus de premierul desemnat Eugen Tomac. 'România este singura țară din UE care nu a realizat o reformă administrativ-teritorială la
Sector 3: Festivalul Cireșelor de Iunie și cel al Plăcintelor Brașovene, în weekend în parcurile Pantelimon și IOR
Festivalul Cireșelor de Iunie și Festivalul Plăcintelor Brașovene cu preparate tradiționale sunt organizate, în acest weekend, în parcurile Pantelimon și IOR din capitală. Reprezentanții Primăriei Sectorului 3 au scris, vineri, pe Facebook, că Festivalul Cireșelor de Iunie are loc, de vineri până duminică, în Parcul Pan
Tulcea: La Somova a început festivalul Dichis'n'Blues
Câteva sute de persoane sunt așteptate, începând de vineri după-amiază, la Somova, județul Tulcea, la o nouă ediție a festivalului Dichis'n'Blues, un eveniment care își dorește atât promovarea comunei din apropierea municipiului reședință de județ, cât și a muzicii de calitate. Festivalul s-a deschis
Primăria Sectorului 1: Tribunalul București a decis că relația contractuală cu Romprest încetează la termen
Tribunalul București a respins cererea Romprest de suspendare a efectelor actului prin care operatorul este informat că relația contractuală cu Primăria Sectorului 1 încetează la termen, pe 30 iunie. ''În dosarul nr. 21166/3/2026, Tribunalul București a respins cererea Romprest de suspendare a efectelor actului prin care op
Mureș: Inițiatorii referendumului din Sânger acuză prejudicii publice; primarul respinge acuzațiile
Inițiatorii referendumului local pentru încetarea mandatului primarului comunei Sânger, Vasile Grec, programat duminică, 14 iunie, îi impută acestuia o serie de prejudicii aduse interesului public și un impact negativ asupra dezvoltării comunității, în timp ce edilul contrazice fiecare dintre motivele invocate, printr-o scrisoare deschisă adre
Guvern: Memorandum pentru creșterea salariilor și a personalului la 36 de operatori economici subordonați administrațiilor locale
Guvernul a aprobat vineri un memorandum privind majorarea cheltuielilor de natură salarială și ocuparea posturilor vacante existente la sfârșitul anului 2025, precum și, după caz, creșterea numărului de personal și a cheltuielilor salariale aferente, ca urmare a dezvoltării activității, pentru 36 de operatori economici care nu au înregistrat pierderi sau
Gorj: Constantin Trufelea, numit în funcția de președinte al directoratului Complexului Energetic Oltenia
Consiliul de Supraveghere al societății Complexul Energetic Oltenia (CEO) a hotărât, vineri, numirea lui Constantin-Cosmin Trufelea în funcția de președinte al directoratului companiei, după plecarea din funcție a lui Iulius Dan Plaveti, care a fost numit, recent, în funcția de președinte al directoratului Hidroelectrica. Tot
Sibiu: Bazinul de înot Olimpia va fi modernizat și va putea găzdui, din 2027, concursuri internaționale
Bazinul de înot Olimpia din Sibiu, închis de șase ani din cauza neîndeplinirii normelor sanitare, va fi modernizat în urma unei investiții de aproximativ 7 milioane de euro, iar după finalizarea lucrărilor, în 2027, va putea găzdui, pentru prima dată, competiții internaționale, a anunțat, vineri, directorul Clubului Sportiv Municipal (CSM), Dari
Primăria Capitalei actualizează regulile pentru repartizarea locuințelor sociale, convenabile sau de necesitate (proiect)
Primăria Capitalei supune dezbaterii publice un nou regulament privind repartizarea locuințelor sociale, a locuințelor convenabile și a celor de necesitate. Proiectul prevede verificarea periodică a beneficiarilor, monitorizarea modului de utilizare a locuințelor și recuperarea spațiilor ocupate fără forme legale. Regulamentul propune și realiza
Buzău: Un urs a intrat în 8 case, ultima fiind locuită; a căutat inclusiv la frigider
Autoritățile sunt în alertă după ce un urs a intrat, în ultima perioadă, în opt locuințe din localitatea Pleși, comuna Bisoca, cel mai recent incident având loc în noaptea de joi spre vineri, într-o casă în care se afla o femeie în vârstă. Potrivit conducerii administrației locale, majorita
Arad: Băncuțele clasice din orașul Pecica vor fi înlocuite cu unele solare smart
Băncuțele clasice de pe străzile din orașul Pecica vor fi înlocuite cu unele solare smart, care vor furniza internet wi-fi gratuit și vor avea porturi de încărcare a telefoanelor, pentru achiziție fiind alocat un buget de peste două milioane de lei, ce include instalarea unor camere de supraveghere. Primarul din Pecica, Petru Antal, a decla












