CREART majorează tarifele pentru participare la târguri
Valoarea maximă a tarifelor practicate de Centrul de Creație, Artă și Tradiție al Municipiului București pentru spectacolele de teatru și târguri va fi majorată, conform unei hotărâri aprobate în ședința de marți a Consiliului General al Capitalei, cu 34 de voturi 'pentru', 7 abțineri și 8 voturi 'împotrivă'.
Potrivit referatului de aprobare, creșterea vizează toate serviciile culturale și activitățile instituției, raportată la indicele prețurilor de consum pentru servicii, care a crescut în anul 2025 cu 104,4% față de anul 2021.
Directoarea CREART, Claudia Popa, a declarat luni, în ședința Comisiei Economice, că valoarea maximă a tarifelor va fi practicată în cadrul Târgului de Crăciun.
Consilierul general Ovidiu Zară (AUR) a apreciat marți, în ședința CGMB, că noile tarife sunt 'extraordinar de mari', în contextul economic actual.
În replică, Diana Mardarovici (PNL) a atras atenția că, în fiecare an, există mai multe solicitări din partea comercianților decât numărul de locuri disponibile în vederea participării la târgul de Crăciun.
'Dacă le solicităm instituțiilor să se autofinanțeze, atunci trebuie să stabilească un preț conform solicitării și cererii din București. Asta face CREART. Ori le cerem să se autofinanțeze, ori îi subvenționăm în continuare. (...) În cazul în care mărim aceste tarife, avem perspectiva ca acest târg de Crăciun să își acopere cheltuielile', a spus ea.
Pe de altă parte, consilierul general REPER Cătălin Teniță a atras atenția că, în acest an, CREART are alocat pentru târgul de Crăciun un buget cu 50% mai mare față de anul anterior, ajungând la 15 milioane de lei. El a anticipat că o majorare a tarifelor va duce și la o scumpire a produselor comercializate.
'Evident că, până la urmă, cineva va vinde acolo. Numai că va vinde hamburger la 60 de lei. Kurtos-ul la 30 de lei. Și până la urmă cineva va plăti banii aceia. Vor plăti odată bucureștenii prin subvenția către CREART. Vor plăti bilet. Și vor plăti și a treia oară, pentru că dacă te duci cu copilul acolo, strângi din dinți și plătești înghețata 30 de lei și hamburger-ul 70', a spus el.
Viceprimarul Adrian Vigheciu (PSD) s-a declarat convins că cererea va depăși capabilitățile Primăriei de a oferi locuri comercianților. El a pledat pentru stabilirea unui prag minim și organizarea unei proceduri de licitație cu strigare.
Conform hotărârii, tarifele pentru spectacole de teatru vor fi cuprinse între 20,41 - 250 lei (în creștere față de 20,41 - 150 lei, până în prezent). Prețul biletelor la concerte va fi de 28,35 - 300 de lei (față de 28,35 - 200 de lei, până în prezent). De asemenea, va crește și prețul maxim al tarifelor pentru filme, la 15 - 75 de lei (față de 15 - 35 de lei, până în prezent).
Pentru alte evenimente culturale și de divertisment (dezbateri, artist talk, workshop-uri, expoziții, activități pentru copii, ateliere, masterclass-uri, ateliere de dezvoltare), prețul biletelor va putea varia între 5 - 2.000 de lei (față de 5 - 100 de lei, până în prezent).
În ceea ce privește participarea la târgurile organizate de CREART, tariful pentru meșteri populari va fi de 500 - 5.000 de lei (comparativ cu 500 - 3.100 de lei, până în prezent). Pentru artiști plastici sau cei care vând produse hand-made și produse naturiste, tariful va fi cuprins între 1.000 - 8.000 de lei (față de 850 -3.100 de lei, până în prezent).
Cei care vând mâncare tradițională preparată în locație vor achita un tarif de 3.000 - 40.000 de lei (față de 2.600 - 31.500 de lei, până în prezent).
Cresc însă și alte tipuri de tarife: mâncare de tip fast-food preparată în locație (2.500 - 25.000 de lei), produse alimentare ambalate (1.500 - 13.000 de lei), cafea, băuturi răcoritoare (2.500 - 20.000 de lei), stand de vin fiert (5.000 - 35.000 de lei), apicultori (1.500 - 5.000 lei). AGERPRES / (AS - redactor: Irinela Vișan, editor: Mihai Simionescu, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Galați: Peste 100 de campioni din județ ai ultimilor 50 de ani, celebrați la Gala Gloriei Sportive 1976-2026
Peste 100 de sportivi gălățeni care au reprezentat România la Jocurile Olimpice, Campionatele Mondiale și Campionatele Europene în ultimii 50 de ani au fost celebrați vineri, în cadrul Galei Gloriei Sportive Gălățene 1976-2026, eveniment dedicat performanțelor care au contribuit la promovarea numelui Galațiului în lume. Potrivit președi
Tulcea: Proiect de dezvoltare româno-ucrainean finanțat de Uniunea Europeană, lansat de comuna Luncavița
Comuna Luncavița din județul Tulcea a lansat, vineri, un nou proiect româno-ucrainean finanțat de Uniunea Europeană, care are drept obiectiv protejarea comunităților locale și dezvoltarea activităților sustenabile prin crearea de noi forme de cooperare. Proiectul a început în luna aprilie a acestui an, are un buget total de 878.959 de euro, e
Arad: Călătorii care folosesc tramvaie și autobuze în municipiu au acces instant la o bibliotecă digitală cu 50.000 de materiale
Călătorii din tramvaiele și autobuzele care circulă în municipiul Arad au, începând de vineri, acces instant la o bibliotecă digitală care cuprinde peste 50.000 de volume, ziare de arhivă, studii sau publicații istorice, fiind nevoie doar de scanarea cu telefonul a unui cod de bare afișat în mijloacele de transport în comun.
Sector 4: Lucrările de refacere a Planșeului Unirii intră în ultima etapă de execuție, circulația va fi restricționată parțial
Lucrările de refacere a Planșeului Unirii, aflate la un procent de peste 60%, intră în ultima etapă de execuție, cea de-a patra, aflată în proximitatea Pasajului Rutier Unirii, iar circulația rutieră va fi restricționată parțial pe perioada verii. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 4 transmis vineri, pentru a reduce im
Ciucu: E nevoie în următorii 2 ani de lucrări de infrastructură serioase; fac apel la bucureșteni să înțeleagă că e drumul corect
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a transmis joi că, în următorii doi ani, va fi nevoie de lucrări de infrastructură care vor genera disconfort, dar care sunt necesare pentru fluidizarea traficului și un transport în comun civilizat. 'E nevoie în următorii doi ani să avem lucrări de infrastructură serioase, care să ne pună ora
Stimulentele pentru persoane cu dizabilități urmează să fie achitate în cursul zilelor de joi și vineri
Stimulentele datorate persoanelor cu dizabilități urmează să ajungă joi și vineri în conturile beneficiarilor, a precizat directorul Direcției Economice din Primăria Municipiului București, Emanuela Jugureanu. Ea a explicat că este vorba despre suma datorată pentru luna mai 2024 și o diferență din luna aprilie 2024. 'Virarea sumelor pe
Ședința CGMB: Demersuri în vederea preluării ELCEN, pe ordinea de zi
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc în ședință joi, de la ora 10:00, urmând să dezbată o serie de proiecte care vizează consolidarea clădirilor, dar și transferul acțiunilor deținute de Ministerul Energiei la ELCEN către Municipiul București. * Astfel, CGMB se va pronunța asupra unui proiect în baza căruia pr
Ciprian Ciucu: Vom pune la punct Bulevardul Națiunile Unite; aducem în centru conceptul de 'oraș parc'
Bulevardul Națiunile Unite va fi reamenajat, urmând să se monteze mobilier stradal nou și pavaj, iar zona va deveni mai verde, a anunțat, miercuri, primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu. 'Când treceam pe Națiunile Unite, mi se făcea rușine! Cobori pe Victoriei, te duci către Palatul Parlamentului și treci pe acolo! A durat ceva mobilizar
Sector 4: Calea Văcărești devine mai verde și mai accesibilă mijloacelor de transport public
Calea Văcărești va deveni mai verde și mai accesibilă mijloacelor de transport public, peste 300 de arbori vor încadra calea de rulare a tramvaielor, pentru a reduce poluarea, zgomotul produs de trafic și disconfortul termic. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 4 transmis miercuri, autoritatea locală continuă procesul de modernizare și regene
Maramureș: Primele investiții din parcul de specializare inteligentă Fărcașa, estimate la peste 9 milioane de euro
Companiile care au ales să-și amplaseze bazele de producție în parcul de specializare inteligentă din comuna maramureșeană Fărcașa pregătesc investiții evaluate la peste 9 milioane de euro, menite să genereze aproape 100 de noi locuri de muncă, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, primarul Ioan Stegerean. ''Evoluția parcului a f
Arad: Bazinul de înot din Ineu va fi deschis în toamnă, cu o întârziere de doi ani (GALERIE FOTO)
Bazinul de înot din orașul Ineu, care este construit de Compania Națională de Investiții (CNI) - proiect de aproximativ opt milioane de lei, va fi deschis publicului cel mai devreme în toamnă, cu o întârziere de doi ani, cauzată atât de modificări aduse la arhitectură, cât și la soluția de încălzire a apei, care nu va mai fi
ASPA: 193 de câini, capturați în luna mai; 450 de sterilizări gratuite, în acest an
Un număr de 193 de câini au fost capturați în cursul lunii mai, dintre care 124 de adulți și 69 de pui. ''Capturarea se realizează exclusiv prin metode non-traumatice, utilizând echipamente precum țarcul-capcană monitorizat, cuștile-capcană, plasele și, atunci când este necesar, armele de tranchilizare. Unii din
Timiș: Președintele ARE, Lukas Mandl, prezent la o conferință legată de combaterea manipulării digitale și a dezinformării
Președintele Adunării Regiunilor Europene (ARE), Lukas Mandl, și președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, au participat marți, la Timișoara, la deschiderea conferinței la nivel înalt cu tema 'Apărarea rezilienței democratice în era dezinformării', care aduce în prim-plan modul în care regiunile pot combate manipularea d
O nouă campanie de donare de sânge, pe 4 iunie, la Primăria Capitalei
Primăria Capitalei organizează joi o nouă campanie de donare de sânge, în colaborare cu Centrul de Transfuzie Sanguină București, a anunțat administratorul public al Municipiului București, Lucian Judele. Acțiunea se va desfășura între orele 08:30 și 12:00, la sediul Primăriei Municipiului București. Persoanele care doresc să
USR București propune bilete integrate și ghidaj audio pentru linia turistică a STB
Consilierii generali de la USR București au depus un proiect de hotărâre pentru modernizarea liniei 'Bucharest City Tour'. Proiectul, inițiat de consilierii generali Nicorel Nicorescu, Daniel Dobrescu, Bogdan Sabo și Dragoș Radu, vizează transformarea liniei turistice într-un serviciu 'modern, integrat și predictibil, s










