logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

ALPAB: Peste 1.100 de arbori uscați, în Parcul Regele Mihai I; vegetația resimte intens schimbările climatice

Imagine din galeria Agerpres

Peste 1.100 de arbori din Parcul Regele Mihai I sunt uscați în proporție de 100%, anunță Administrația Lacuri Parcuri și Agrement, care a depus de-a lungul ultimilor cinci ani documentații pentru emiterea avizelor de defrișare.

Potrivit unui comunicat al ALPAB transmis marți AGERPRES, cauzele care duc la uscarea arborilor sunt complexe, dar cel mai important factor îl reprezintă schimbările climatice din ultimii cinci ani.

Astfel, din anul 2021 până în prezent, au fost depuse la Direcția de Mediu din cadrul Primăriei Capitalei documentații în vederea emiterii avizelor de defrișare pentru 1.136 de arbori uscați din Parcul Regele Mihai I. În prezent se continuă inventarierea.

'Începând cu luna august a anului 2024, Direcția de Mediu a început eliberarea avizelor pentru documentațiile depuse, astfel s-au emis avize pentru 1.136 arbori în Parcul Regele Mihai I (596 arbori în 2024 și 540 arbori în 2025)', a precizat ALPAB.

Avizele emise de Direcția de Mediu sunt condiționate însă de obținerea avizului de la Direcția pentru Cultură a Municipiului București, având în vedere că parcul reprezintă o zonă protejată.

Dosarele pentru obținerea avizelor de la Direcția de Cultură includ: acte de proprietate, extras de carte funciară, angajament de plantare, memoriu justificativ referitor la încadrarea parcului în zona protejată, informații despre arbori (diametru, înalțime, specie, poze), plan de amplasament.

Direcția pentru Cultură a solicitat completarea dosarelor cu documentații întocmite de specialiști, experți și verificatori tehnici atestați.

'Avizul de defrișare este condiționat de întocmirea unui plan de plantare, compensare, amenajare spații verzi, întocmit de arhitect peisagist, atestat în domeniul monumentelor istorice. Pentru toate avizele primite de la Direcția de Mediu au fost făcute solicitări la Ocolul Silvic al Municipiului București în vederea marcării arborilor. Până în prezent Ocolul Silvic nu a emis niciun document în acest sens pentru Parcul Regele Mihai I (Herăstrău)', a explicat ALPAB.

Administrația Lacuri Parcuri și Agrement a subliniat că se confruntă cu efectele schimbărilor climatice la nivelul tuturor spațiilor din subordine.

'La nivel global, fondul vegetal resimte intens schimbările climatice. Seceta pedologică și atmosferică înregistrată în ultimii ani pun la încercare capacitatea de adaptare a plantelor la un stres hidric foarte ridicat, fenomen înregistrat în toate anotimpurile, cumulat cu temperaturi foarte ridicate. Plantațiile arboricole sunt cele care pot înregistra cele mai semnificative pierderi la speciile care nu se pot acomoda la noile condiții de viață', se evidențiază în comunicatul citat.

Conform ALPAB, în urma inspecției efectuate de Autoritatea Națională Fitosanitară în Parcul Regele Mihai I, s-a recomandat aplicarea de tratamente pentru combaterea organismelor dăunătoare (acarieni, tigrul platanului, păienjeni) sau a altor simptome identificate în teren, respectiv ciuruirea frunzelor, făinare, înroșirea acelor la conifere etc.

'La recomandarea Autorității Naționale Fitosanitare am solicitat Centrului de Protecție a Plantelor aplicarea de tratamente fitosanitare în vederea combaterii dăunătorilor (afide, omizi, acarieni, tigrul platanului, molia castanului, cicada albă, omida buxusului, etc) și combaterea bolilor (rugina, făinare, mană, pătări și arsură bacteriană, etc.) Menționăm că lunar se execută tratamente fitosanitare asupra vegetației dendrologice din parcuri, pentru combaterea bolilor și dăunătorilor', se indică în comunicat.

Centrul de Protecție a Plantelor București a efectuat tratamente fitosanitare în perioadele 31 martie - 9 aprilie și 28 aprilie - 27 mai. Este în desfășurare un nou tratament, în perioada 11 august - 9 septembrie și va urma încă unul. AGERPRES/(AS - redactor: Irinela Vișan, editor: Claudia Stănescu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 712

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 21-07-2026 19:19

Hunedoara: Proiectul noului stadion 'Corvinul' intră în linie dreaptă

Ultimele detalii privind proiectul tehnic al noului stadion din municipiul Hunedoara au fost discutate marți de reprezentanții administrației locale la sediul Companiei Naționale de Investiții (CNI), context în care autoritățile apreciază că lucrările ar putea începe în cursul anului viitor. Proiectul tehnic întocmit pe

Administratie 21-07-2026 17:33

Bihor/Lucrările de eficientizare energetică de la Colegiul Național 'Emanuil Gojdu' vor fi terminate până la începerea anului școlar

Lucrările de eficientizare energetică, derulate prin PNRR, la Colegiul Național 'Emanuil Gojdu' din Oradea au ajuns la un stadiu de execuție de aproximativ 95%, cu un an mai repede decât termenul inițial, pentru a nu pierde fondurile europene, iar elevii și profesorii vor începe noul an școlar fără șantier, a anunțat marți primarul Florin Birta, &

Administratie 21-07-2026 15:29

Reprezentanții municipalității în AGA a STB, mandatați să solicite CA al societății declanșarea procedurii de insolvență

Reprezentanții municipalității în Adunarea Generală a Acționarilor (AGA) a STB au fost mandatați să solicite Consiliului de Administrație al societății să declanșeze procedura de insolvență, printr-un proiect de hotărâre adoptat în ședința Consiliului General de marți. Actul normativ a fost adoptat cu 39 de voturi 'pentru

Administratie 21-07-2026 14:05

Botoșani: A fost semnat contractul de execuție a lucrărilor pentru șoseaua de centură a municipiului reședință, prin Curtești

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară 'Zona Metropolitană Botoșani' a încheiat, marți, contractul de execuție lucrări pentru șoseaua de centură a municipiului Botoșani. Valoarea totală a proiectului depășește 58 de milioane de euro, din care doar 2% reprezintă contribuția Primăriei municipiului Botoșani, restul fiind acoperit p

Administratie 20-07-2026 21:29

Maramureș: Comuna Băiuț a primit de la Guvern statutul de sat specializat, care va sprijini dezvoltarea turismului local

Comuna Băiuț a primit din partea Ministerului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului documentele care atestă recunoașterea comunei cu sate specializate, fapt care sprijină turismul local, a declarat, luni seara, pentru AGERPRES, primarul Loredana Krisztiana Bertoti. ''A fost o mare surpriză pentru noi să primim cele

Administratie 20-07-2026 20:56

Ciucu: Voi convoca marți o ședință a CGMB privind mandatarea AGA a STB pentru declanșarea insolvenței

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat că va convoca, marți, o ședință de îndată a Consiliului General al Municipiului București (CGMB) pentru a acorda un mandat expres Adunării Generale a Acționarilor (AGA) a STB și a formula o recomandare către Consiliul de Administrație privind declanșarea procedurii de insolvență. &#

Administratie 20-07-2026 20:47

Ciprian Ciucu declară că încearcă să salveze STB și că el nu a dus compania în această situație

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a declarat că încearcă să salveze STB și că el nu a dus compania în această situație. ''Aș vrea să rețineți un lucru: eu nu-mi doresc insolvența STB! Am cerut managementului și sindicatelor să agreeze un plan de măsuri încă din luna februarie. Din păcate, nu s-a înt&

Administratie 20-07-2026 20:03

Alba: O femeie din Cugir, de 111 ani, cea mai în vârstă persoană din România și Balcani

Cea mai vârstnică persoană din România, o femeie din orașul Cugir născută în 1915, care ocupă locul 124 în lume în topul celor mai longevive persoane, a fost sărbătorită, luni, la aniversarea a 111 ani. ''Orașul Cugir marchează astăzi un reper istoric și celebrează o longevitate rară: doamna Noja Paladia a

Administratie 20-07-2026 17:57

Dâmbovița: Președintele PSD al CJ solicită public parlamentarilor din județ să nu voteze legea salarizării

Președintele Consiliului Județean (CJ( Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a anunțat, luni, că este alături de cadrele medicale care au protestat și solicită parlamentarilor din județ, indiferent de culoarea politică, să nu voteze legea salarizării. 'Astăzi (luni, n.r.), angajații Spitalului Județean de Urgență Târgoviște au participat

Administratie 20-07-2026 17:44

Bihor: Al patrulea pasaj subteran din cele opt construite de CJ se apropie de finalizare; stadiul lucrărilor - 85%

Lucrările la pasajul rutier subteran de pe DN 79, din intersecția Căii Aradului cu Centura Oradea, au ajuns la 85%, iar primul strat de asfalt a fost deja așternut, a anunțat, luni, Consiliul Județean (CJ) Bihor. Investiția, finanțată prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), va fi finalizată cel târziu la mijlocul lunii au

Administratie 20-07-2026 17:15

Au început lucrările de amenajare la noul parc Grozăvești

Lucrările de amenajare la noul parc Grozăvești, care integrează zone de agrement, sport și cultură, spații pentru copii, dar și pentru adulți, au început luni și se vor finaliza în zece luni. 'Aici, acum cinci ani, urmau să fie construite turnuri cu 20+ etaje. Însă dorința primarului și lupta care a urmat pentru a salva z

Administratie 20-07-2026 15:05

Olt/Primarul municipiului Slatina, Mario De Mezzo: La finalul lui 2027 vom avea o sala de sport municipală

Municipiul Slatina va avea o sală de sport municipală la finalul anului 2027, iar sala polivalentă, aflată în construcție, se va finaliza la sfârșitul anului 2028, a declarat primarul Mario De Mezzo, luni, la conferința de presă de prezentare a lotului echipei feminine de handbal a CSM Slatina pentru noul sezon competițional. Prima

Administratie 20-07-2026 15:03

VIDEO Ciprian Ciucu: Insolvența este singurul mecanism legal rămas pentru asanarea financiară și operațională a STB

Insolvența este singurul mecanism legal rămas pentru asanarea financiară și operațională a Societății de Transport București, care se află într-o situație financiară aproape dezastruoasă, având în vedere că în 2025 datoria companiei a depășit 1,7 miliarde de lei, din care aproape 1,5 miliarde de lei doar către ANAF, a declarat luni primarul ge

Administratie 20-07-2026 12:45

Cluj: Fosta fabrică de încălțăminte Clujana devine centru regional de inovare

Clujul devine un centru strategic de referință adresat inovării și cercetării aplicate, prin transformarea fostei fabrici de încălțăminte Clujana într-un hub care va integra funcțiuni complementare esențiale pentru dezvoltarea ecosistemului regional de inovare, anunță Consiliul Județean (CJ) Cluj. 'Consiliul Județean Cluj și Agenția de Dezvolta

Administratie 19-07-2026 20:06

Primarul Rareș Hopincă: Pagube produse în Sectorul 2 de vremea extremă; 25 de arbori doborâți de vânt

Primarul Sectorului 2, Rareș Hopincă, a informat că furtuna de duminică după-amiază a produs pagube în sectorul său, fiind un bilanț de cel puțin 25 de arbori doborâți de vânt, nefiind înregistrate însă victime. 'Vremea extremă a produs pagube în Sectorul 2. Până la această oră, avem un bilanț de 2