logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Nepal, Sri Lanka și India, top 3 țări care furnizează forță de muncă străină României în 2025

Imagine din galeria Agerpres

Top trei țări care furnizează anul acesta forță de muncă străină pe teritoriul României este format din Nepal, cu 18.772 de persoane, Sri Lanka, la o diferență mare, cu 6.295 de lucrători, și India, cu 3.445 de persoane, potrivit comisarului-șef Daniel Titirigi, director al Direcției Migrație în cadrul Inspectoratului General de Imigrări (IGI).

'Am aici o situație statistică pentru principalele 10 state care furnizează forță de muncă pe teritoriul României. Am avea pe primul loc Nepal, cu 18.772 de persoane, Sri Lanka, la o diferență mare, 6.295, apoi India - 3.445, Bangladesh, Egipt, Pakistan, Maroc, Turcia, Etiopia, Filipine. Vorbim de cei pentru care au fost solicitate anul acesta avize de angajare', a afirmat Titirigi, la conferința 'Muncitorii străini în România: realități și bune practici'.
În altă ordine de idei, comisarul-șef a arătat că nu există date îngrijorătoare cu privire la nerespectarea legislației în domeniu de către angajații străini sau de angajatori.

'Avem sancțiuni contravenționale aplicabile pentru lipsa avizului de angajare ori detașare sau lipsa avizului de angajare și a celui de detașare, inclusiv fără a avea un contract de muncă valabil. Sunt două sancțiuni contravenționale prevăzute de Ordonanța Guvernului 25/2014 privind încadrarea și detașarea străinilor pe teritoriul României. Avem 404 sancțiuni contravenționale săvârșite în perioada 01.01.2024 - 30.06.2025. Deci, raportat la numărul de persoane care vin în România și numărul angajatorilor din România care uzitează de forță de muncă, apreciez că nu este un număr ridicat pentru aceste fapte. De asemenea, neanunțarea de către persoanele fizice cetățeni străini a modificării raporturilor privind încetarea sau suspendarea raportului juridic - avem 148 de sancțiuni contravenționale și, de asemenea, pentru necomunicarea datelor de către angajatori sau străini - 130 de sancțiuni contravenționale. Ca atare, n-aș zice că sunt niște cifre care să fie îngrijorătoare din perspectiva respectării legislației de către străini sau de către angajatori', a transmis acesta.

De asemenea, oficialul IGI a transmis angajatorilor să fie foarte atenți în procesul de selecție a forței de muncă din străinătate, astfel încât să se evite cazurile de emigrație ilegală mascată.

'Recomandăm atenție foarte mare în procesul de selecție, pentru că Inspectoratul General de Imigrări, în momentul în care eliberează acele avize de angajare, face verificări și în ceea ce privește persoanele care au venit la acele societăți comerciale, astfel încât să ne formăm părerea că persoanele respective nu vin în România în alt scop decât pentru muncă și nu ne aflăm într-o situație de emigrație ilegală mascată. La aderarea la spațiul Schengen, viza de lungă ședere emisă de autoritățile române și permisul de ședere conferă un drept de ședere până la 90 de zile în spațiul Schengen și atunci procesul de verificare trebuie să fie aliniat legislației Schengen, iar verificările pe care România și le-a asumat prin autoritățile române atunci când a aderat a fost ca acelea să confere un pilon de stabilitate din perspectiva migrației ilegale și să nu ne confruntăm cu astfel de probleme', a explicat el.

Titirigi i-a îndemnat, totodată, pe angajatorii români să se adreseze IGI în situațiile de schimbare de angajator, astfel încât muncitorii străini să nu rămână ilegal pe teritoriul României sau să nu cadă în situații de trafic de persoane sau exploatare prin muncă.

Inspectoratul General de Imigrări (IGI) a eliberat în 2025, până în prezent, peste 42.500 de avize de angajare pentru cetățeni străini, la care se adaugă avizele pentru schimbarea angajatorului și cele pentru schimbarea de funcție.

'În ceea ce privește partea de avize de angajare, fac precizarea că doar pe anul 2025, ca și avize de angajare eliberate de Inspectoratul General de Imigrări, până în prezent avem 42.511 avize. Pentru schimbarea angajatorului avem 6.474 de avize eliberate, iar pentru schimbarea de funcție avem 683 avize eliberate, ceea ce înseamnă un total de 49.668 avize eliberate per total. După cum bine știți, de-a lungul timpului, Inspectoratul General pentru Imigrări, cu sprijinul Ministerului Afacerilor Interne, a căutat soluții, pe de-o parte, pentru a crește capacitatea de preluare a cererilor de avize de angajare în muncă, conștienți fiind de nevoia de pe piața forței de muncă din România de lucrători nou admiși, iar pe de altă parte de soluționarea și reglementarea șederii ulterioare a dreptului de ședere pentru cei care vin în România', a afirmat Daniel Titirigi.

Creșterea accelerată a cererii de forță de muncă în sectoare precum producția, construcțiile și serviciile determină angajatorii să se bazeze tot mai mult pe muncitori extracomunitari, într-un context în care resursele locale sunt insuficiente. Conform datelor oficiale furnizate de Inspectoratul General pentru Imigrări, la finalul anului 2024 erau înregistrați peste 140.640 de angajați proveniți din afara Uniunii Europene care lucrează legal în România. Cei mai mulți dintre aceștia provin din Nepal, Sri Lanka, Turcia și India, iar domeniile în care activează cu preponderență sunt producția (29.141 de angajați), construcțiile (28.538), comerțul (20.008), HoReCa (18.844) și serviciile administrative și de suport (12.189).

Potrivit Patronatului Importatorilor de Forță de Muncă (PIFM), această cifră reflectă doar o parte din nevoia reală a pieței, care este mult mai mare și rămâne departe de a fi acoperită. Cu toate acestea, pentru al doilea an consecutiv, plafonul anual pentru anul 2025 a fost menținut la 100.000 de avize. Mai mult de 60% dintre aceste avize vizează meserii din zone precum agricultura, construcțiile, curățenia sau manipularea mărfii, domenii în care angajatorii români întâmpină dificultăți majore în recrutarea locală.

În acest context, Patronatul Importatorilor de Forță de Muncă a organizat, miercuri, prima sa conferință națională intitulată 'Muncitorii străini în România: realități și bune practici', un eveniment care a reunit, pentru prima dată, instituțiile relevante implicate în gestionarea și integrarea forței de muncă extracomunitare. AGERPRES/(A - redactor: Oana Tilică, editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 793

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 30-04-2026 18:46

Darău, despre falimentul Șantierului Naval Damen Mangalia: Discuțiile cu potențialii investitori - foarte avansate

Ministrul Economiei, Irineu Darău, a declarat joi, la Constanța, referitor la situația Șantierului Naval Damen Mangalia, aflat în faliment, că discuțiile cu potențialii investitori sunt foarte avansate, însă situația rămâne una complexă. Darău a spus că potențialii investitori sunt serioși, cu intenții de a investi în R

Administratie 30-04-2026 17:50

Dâmbovița: Președintele CJ, Corneliu Ștefan, spune că 70% din bugetul instituției este pentru dezvoltare

Bugetul Consiliului Județean Dâmbovița a fost aprobat, în ședința de joi, iar președintele instituției, Corneliu Ștefan, spune că 70% din buget merge către dezvoltare și 30% pentru funcționare. ''Ca o concluzie, și anul acesta avem un buget pentru dezvoltarea județului Dâmbovița. 70% din sume se vor duce către dezvolt

Administratie 30-04-2026 16:51

Covasna: Președintele CJ, Tamas Sandor, afirmă că nu e normal ca județul să finanțeze paza unei structuri militare

Președintele Consiliului Județean (CJ) Covasna, Tamas Sandor, consideră că nu este normal ca autoritățile județene să fie obligate să finanțeze paza unor structuri militare. Acesta a declarat joi, în cadrul unei conferințe de presă, că plenul Consiliului Județean a aprobat ca 0,5% din bugetul pe acest an, din secțiunea de funcționare a i

Administratie 30-04-2026 16:43

Bistrița-Năsăud: Drumurile și sănătatea primesc cei mai mulți bani din bugetul propriu al Consiliului Județean

Modernizarea drumurilor județene și investițiile în sănătate vor fi finanțate cu peste 90% din bugetul propriu de dezvoltare al Consiliului Județean (CJ) Bistrița-Năsăud, a declarat, joi, președintele Radu Moldovan, în cadrul ședinței în care s-a aprobat bugetul general pentru anul în curs. ''Din bugetul propriu

Administratie 30-04-2026 16:19

Vaslui: Bugetul județului a fost aprobat în unanimitate de consilierii județeni

Consilierii județeni din Vaslui au aprobat, joi, în unanimitate, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean (CJ), proiectul bugetului general centralizat al județului. Conform hotărârii aprobate de consilierii județeni, veniturile totale prognozate pentru anul în curs sunt de peste 511 milioane de lei, sumă din

Administratie 30-04-2026 16:03

Satu Mare: Deputatul PNL Adrian Cozma depune plângere penală după alocarea fondurilor de la CJ

Deputatul Adrian Cozma, președinte al PNL Satu Mare, a anunțat joi, într-o conferință de presă, că va depune plângere penală și va ataca în contencios administrativ hotărârea Consiliului Județean (CJ) prin care sunt distribuiți bani către primării, acuzând abuzuri. ''Nu putem să nu avem o reacție față

Administratie 30-04-2026 14:36

Arad: Jumătate din bugetul județean va merge la investiții

Consilierii județeni din Arad au aprobat, joi, bugetul pe acest an, care este de aproximativ 500 de milioane de lei, iar jumătate din acești bani va merge către investiții, în timp ce 15% sunt alocați pentru chletuielile de personal. Bugetul este mai mic față de anul trecut, când a fost de 945 milioane de lei, dar președintele

Administratie 30-04-2026 14:30

Bihor: CJ contractează un împrumut de până la 38 de milioane de euro de la BEI pentru proiecte rutiere

Consilierii județeni bihoreni au aprobat, joi, în ședința ordinară, contractarea unei finanțări externe rambursabile de până la 38 de milioane de euro de la Banca Europeană de Investiții (BEI), fondurile urmând să fie utilizate pentru cofinanțarea unor proiecte majore de infrastructură rutieră din județ. ''Este vorba

Administratie 30-04-2026 14:09

Galați: Investiții de peste 100 de milioane de euro în infrastructura de irigații din județ (GALERIE FOTO)

Investiții de peste 100 de milioane de euro sunt în derulare pentru modernizarea sistemului de irigații din județul Galați, în cadrul unor proiecte implementate de Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare (ANIF), prin Programul Național de Reabilitare și Investiții în Infrastructura Principală de Irigații. Potrivit di

Administratie 30-04-2026 14:06

Ciprian Ciucu anunță că Primăria Capitalei vizează construirea unui spital nou

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, anunță că vizează construirea unui spital nou și că desfășoară discuții exploratorii în acest sens. Precizările au fost făcute, joi, în cadrul dezbaterilor privind proiectul de buget al Capitalei. Pentru capitolul sănătate vor fi alocați în acest an aproximativ 371 milioane lei, în con

Administratie 30-04-2026 13:58

Plimbări pe Dâmbovița, duminică, în seria de activități din cadrul proiectului 'Străzi deschise - București, Promenadă urbană'

Cel de-al doilea weekend al proiectului 'Străzi deschise - București, Promenadă urbană' aduce o serie de activități dedicate râului Dâmbovița, reunite sub tema 'Dâmbovița - râul care unește'. Potrivit unui comunicat ARCUB transmis joi, programul realizat cu sprijinul Nod Makerspace și al Asociației Ivan

Administratie 30-04-2026 13:19

Ciprian Ciucu spune că toate deciziile de comasare a unor instituții au fost atacate în instanță

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a declarat joi că toate hotărârile privind comasarea unor instituții din subordinea Primăriei Municipiului București au fost contestate în instanță. Afirmația a fost făcută în cadrul dezbaterii pe proiectul de buget al Capitalei, unde edilul a reiterat că își dorește reducerea cheltuielilor de funcționare și creștere

Administratie 30-04-2026 12:39

Bugetul Capitalei ar putea fi adoptat marți; Ciucu pledează pentru o lege a finanțelor care să asigure predictibilitate

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, anunță că proiectul de buget al Municipiului București ar urma să fie dezbătut marți, într-o ședință de îndată a Consiliului General. El a menționat că este deja 'foarte târziu' și că e 'absurd' ca bugetul să fie aprobat în luna mai. 'Normal ar fi fost să &

Administratie 30-04-2026 11:36

Cluj: Conacul Dujardin din Coasta va fi reabilitat cu peste 10 milioane de lei din fonduri europene

Conacul Dujardin din localitatea Coasta urmează să fie reabilitat printr-un proiect în valoare de peste 10 milioane de lei din fonduri europene. 'Consiliul Județean Cluj a emis autorizația de construire necesară în vederea executării lucrărilor de restaurare și reabilitare a Conacului Dujardin, situat în satul Coasta din

Administratie 30-04-2026 06:00

Bugetul Capitalei, prezentat în detaliu într-o dezbatere organizată la PMB

Bugetul Capitalei va fi prezentat în detaliu, joi, într-o dezbatere organizată în Sala de Consiliu a Primăriei Generale, la care participă și reprezentanți ai instituțiilor din subordine. Primarul general, Ciprian Ciucu, anunța recent că la această dezbatere, care începe la ora 10:00, vor fi făcute publice în deta