logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Timiș: Primarul Fritz a prezentat bugetul municipiului Timișoara, în valoare de 2,65 miliarde de lei

Imagine din galeria Agerpres

Primarul municipiului Timișoara, Dominic Fritz, a declarat, marți, că bugetul orașului pentru acest an va fi de 2,65 miliarde de lei, în creștere față de anul precedent, când a fost de 2,52 miliarde de lei, jumătate din sumă mergând spre dezvoltare, iar cealaltă jumătate urmând să fie folosită pentru funcționarea aparatului administrativ.

În ceea ce privește cheltuielile cu personalul, acestea vor scădea, conform proiectului finalizat de Primărie, de la 276 milioane lei în 2024 la 234 milioane lei în 2025.

Dominic Fritz a subliniat, citat într-un comunicat de presă al Primăriei, că bugetul asigură fondurile necesare pentru toate investițiile aflate în derulare, precum și pentru demararea unor lucrări majore noi.

'În ciuda contextului național incert, municipalitatea a echilibrat alocările astfel încât să nu existe riscul sistării investițiilor din motive financiare. În același timp, în contextul scăderilor impozitelor pentru clădiri nerezidențiale votate deja la sfârșitul anului trecut, sunt prevăzute reduceri la capitolul cheltuieli cu personalul în valoare de 42 de milioane de lei. Este un buget ambițios în aceste vremuri economice dificile și tocmai de aceea accentul îl punem pe dezvoltarea Timișoarei și pe o mai eficientă funcționare a orașului', a afirmat Dominic Fritz, conform comunicatului menționat.

Potrivit acestuia, cele trei mari priorități ale acestui an sunt investițiile în infrastructura de mobilitate a orașului, cu patru poduri, noi mijloace de transport public și finalizarea pasajului Solventul.

La capitolul educație, se vor reabilita complet mai multe școli, asigurând condiții mai bune pentru elevi. Pentru sănătate, municipalitatea susține dotarea spitalelor cu aproape 26 de milioane de lei, mai mult decât dublu față de anul trecut.

În plan sportiv, se va dezvolta infrastructura cu stadionul nou de pe Calea Buziașului, finalizarea bazei sportive de pe strada Mircea cel Bătrân și repornirea șantierului sălii polivalente.

Secțiunea de dezvoltare, cu o valoare de 1,35 miliarde lei, include proiecte majore, dar și investiții mai mici în toate cartierele susținute din banii timișorenilor, finanțări nerambursabile câștigate prin PNRR și din finanțări rambursabile. Din această sumă, aproape 35% reprezintă alocări pentru mobilitate: achiziția de noi mijloace de transport și investiții în derulare, precum pasajul Solventul, și care vor intra în execuție, precum podurile Solventul și Iuliu Maniu, pasajul Slavici-Polonă și Pasarela Îndrăgostiților.

Tot la capitolul dezvoltare sunt prevăzute sume pentru alte obiective aflate în execuție, respectiv campusul Lenau, Clinica de Balneologie, blocurile în reabilitare termică sau amenajarea bazei sportive de pe strada Mircea cel Bătrân.

Totodată, sunt asigurate fonduri pentru investițiile care vor intra în execuție, printre care regenerarea urbană a zonei Traian, Traseul Revoluției, retehnologizarea rețelei de termoficare, skatepark-ul și Sala Polivalentă (împreună cu Universitatea Politehnică Timișoara și Consiliul Județean Timiș) și mai multe unități de învățământ.

Secțiunea de funcționare are prevăzută suma de 1,3 miliarde lei. Sunt incluse fonduri care vor susține transportul public, iluminatul public, termoficarea, curățenie, spațiile verzi, ordinea publică, asistența socială, cultura și sportul.

Printre altele, sunt prevăzute 90 de milioane de lei pentru reparații străzi și trotuare, în creștere cu 20 de milioane de lei față de anul 2024. Bugetul propus pentru lucrările de reparații și întreținere școli și grădinițe este de 85 de milioane de lei, în creștere cu 35% față de 2024.

Proiectul este în dezbatere publică până joi, 27 martie. AGERPRES / (AS - redactor: Otilia Halunga, editor: Marius Frățilă, editor online: Andreea Lãzãroiu)

Afisari: 985

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 16-04-2026 14:02

Galați: S-a deschis 'Bob&Bike Adrenalina Gârboavele', noul complex de agrement cu piste de bob realizat de CJ

Consiliul Județean (CJ) Galați anunță că joi s-a deschis zona de agrement 'Bob&Bike Adrenalina Gârboavele', un complex destinat activităților recreative și sportive, realizat în urma unei investiții a instituției administrative în valoare de 15,4 milioane de lei.

Administratie 16-04-2026 13:31

Galați: Patru păduri urbane, amenajate într-un proiect cu finanțare PNRR de aproximativ 3,5 milioane de lei

Un amplu proiect finanțat prin PNRR cu aproximativ 3,5 milioane de lei, care vizează amenajarea a patru păduri urbane în municipiul Galați, respectiv a 196.000 de puieți, se finalizează joi, a informat Primăria. Potrivit sursei citate,

Administratie 16-04-2026 12:52

Cluj: Aeroportul 'Avram Iancu' va avea un punct de comandă mobil, în valoare de 1,3 milioane de lei

Aeroportul Internațional 'Avram Iancu' din Cluj-Napoca va achiziționa un punct de comandă mobil, în valoare de 1,3 milioane de lei. 'Zboruri mai sigure pentru pasagerii Aeroportului Internațional 'Avram Iancu' Cluj. Se achiziționează un punct de comandă mobil, cu o valoare estimată de circa 1,3 milioane de lei. Aeroportul Internaționa

Administratie 16-04-2026 12:34

CJ Arad a cumpărat noi microbuze electrice, dar cu 80.000 de euro mai ieftine față de anul trecut

Consiliul Județean (CJ) Arad a predat unor primării, joi, șase noi microbuze școlare electrice cumpărate cu fonduri economisite anul trecut, când au mai fost achiziționate 17 vehicule din același model, însă acum prețul a fost de aproximativ 120.000 de euro bucata, față de 200.000 de euro în urmă cu un an. Predarea cheilor microbuzelor școlar

Administratie 16-04-2026 12:30

Timiș: CJ anunță că a realizat un concept unitar destinat sensurilor giratorii de pe drumurile județene, pentru siguranța în trafic

Președintele Consiliului Județean (CJ) Timiș, Alfred Simonis, a declarat, joi, că administrația sa a realizat un concept unitar pentru sensurile giratorii de pe drumurile județene, pentru creșterea siguranței în trafic. 'În urma discuțiilor cu specialiști și cu o echipă de arhitecți, am ajuns la un proiect final pe care îl vom implementa

Administratie 15-04-2026 20:31

Primăria Sectorului 6: Reduceri de posturi și disponibilizări; cheltuielile de personal vor fi diminuate cu peste 14 milioane de lei

Un proiect de hotărâre privind diminuarea cheltuielilor de personal, în 2026, cu peste 14 milioane de lei, prin modalități prevăzute în prevăzute de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 7/2026, respectiv reducerea numărului de posturi finanțate și disponibilizări, a fost adoptat de Consiliul Local Sector 6 în ședința de marți.

Administratie 15-04-2026 19:50

ASPA: 25 de câini, găsiți într-un apartament din Sectorul 4

Autoritatea pentru Supravegherea și Protecția Animalelor (ASPA) a informat miercuri că au fost găsiți 25 de câini într-un apartament din Calea Văcărești, Sectorul 4. Luni, în urma unui apel la 112 care anunța un incendiu, la fața locului au intervenit echipaje ale Secției 14 Poliție și ale Inspectoratului pentru Situații de U

Administratie 15-04-2026 14:19

Alba: Începe construirea unui nou pod la Cărpiniș, pe DN 74A

Un nou pod va fi construit pe DN 74A, pe raza localității Cărpiniș, comuna Roșia Montană, în locul vechiului pod afectat de o alunecare de teren în urmă cu cinci ani. Potrivit Instituției Prefectului - Județul Alba, miercuri a avut loc, la Cărpiniș, o întâlnire de lucru în teren privind demararea lucrărilor de des

Administratie 14-04-2026 16:21

Primăria Timișoara a evacuat familia care ocupa ilegal o vilă de pe bulevardul Loga, unde se va amenaja o grădiniță

Primăria Municipiului Timișoara (PMT) a evacuat, marți, familia care ocupa ilegal vila de pe bulevardul C.D. Loga nr. 52, în baza unei hotărâri definitive dată de Tribunalul Arad în noiembrie 2025, aici urmând să se amenajeze o creșă sau o grădiniță. Vila cu grădina generoasă de peste 1.202 mp se află în apropiere

Administratie 14-04-2026 15:43

Galați: Au fost montate primele cinci stații de încărcare pentru mașini electrice, dintr-un lot de 159

Primele cinci stații de încărcare pentru mașini electrice, dintr-un nou lot de 159 achiziționate în cadrul unui proiect finanțat prin PNRR, au fost montate în municipiul Galați, informează Primăria. Potrivit sursei citate, noile stații se adaugă celor 47 deja existente, consolidând investițiile în infrastructura p

Administratie 14-04-2026 14:03

Mureș: Alocare de peste 1,7 milioane de lei către 14 UAT-uri pentru Programul pentru școli al României

Consiliul Județean (CJ) Mureș a alocat, marți, în cadrul unei ședințe extraordinare, 1.783.000 lei din sumele defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru finanțarea Programului pentru școli al României în perioada ianuarie-iunie a anului școlar 2025-2026, pentru instituții de educație din 14 unități administrative teritoriale.

Administratie 14-04-2026 14:02

Sector 1: Primăria a deschis trei parcări automatizate și pe cea cu barieră de la Basarab

Primăria Sectorului 1 a deschis trei parcări automatizate și pe cea cu barieră de la Basarab, iar prețurile abonamentelor sunt cuprinse între 150 și 250 de lei pe lună. Potrivit unui comunicat al autorității locale transmis marți AGERPRES, cererile se depun online, pe noua platformă parcari.primariasector1.ro. Un număr de

Administratie 11-04-2026 16:44

Primarul Capitalei: Parcul Herăstrău nu este bine; voi face o dezbatere despre abordare, resurse, planificare

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat sâmbătă că, în aproximativ o lună, va organiza o dezbatere despre viitorul Parcului Herăstrău. 'În aproximativ o lună voi face o dezbatere în parc cu privire la ce va urma, la abordare, resurse și planificarea în timp', a scris edilul Capitalei, &icir

Administratie 10-04-2026 18:01

PMB: 25 de linii de noapte STB vor circula în noaptea de Paște

Primăria Municipiului București (PMB) anunță că, de Paște, vor circula în Capitală 25 de linii de noapte de autobuze, troleibuze și tramvaie. De asemenea, în noaptea de sâmbătă spre duminică este menținută în circulație linia de tramvaie 41, până în jurul orei 03:00, la intervale de succedare de 20 de minute.

Administratie 10-04-2026 12:39

Iași: Autobuzele electrice și tramvaiele cumpărate cu fonduri europene, verificate în perioada vacanței de Paște

Primarul Mihai Chirica a dispus Companiei de Transport Public (CTP) ca pe perioada vacanței de Paște a elevilor să fie făcute analize tehnice amănunțite la întregul parc de autobuze electrice și tramvaie cumpărate în ultimii ani cu fonduri europene. Primele care vor fi supuse acestor verificări sunt tramvaiele Bozankaya.