logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Crețu (ELCEN): Ne interesează să integrăm cât se poate de mult energiile regenerabile în sistemul de încălzire

Imagine din galeria Agerpres

Autoritățile sunt interesate să integreze energii regenerabile în sistemul de încălzire și analizează posibilitatea unor sisteme mixte, adică baterii cu pompe de căldură, deoarece în viitor, prin investiții în eolian și solar, vom avea în anumite intervale orare sau în anumite zile, exces de energie sau multă energie ieftină, a declarat, marți, la o dezbatere de specialitate, directorul general al Electrocentrale București (ELCEN), Claudiu Crețu.

'Șantierele pe rețele merg așa cum merg, pe principiul mai târziu decât niciodată. Ultimul subiect care ne interesează este să integrăm cât se poate de mult energii regenerabile în sistemul de încălzire și pentru a putea fi pe viitor cât mai verzi și eficienți. Avem acel proiect cu energia geotermală. Analizăm posibilitatea integrării unor sisteme mixte, adică baterii cu pompe de căldură, deoarece în viitor, prin investiții în eolian și solar, vom avea în anumite intervale orare sau în anumite zile, exces de energie sau multă energie ieftină. Ne interesează să absorbim acea energie în baterii și să putem folosi pompe de căldură mari. Nu sunt povești. Se întâmplă treaba asta în multe orașe mai ales în zona scandinavă - Norvegia, Danemarca, care sunt modele de urmat. Avem proiecte, inclusiv stații de încărcare electrice. Știm că CET-urile sunt capete de rețea pentru cursele de autobuz. Tot auzim că vor veni din ce în ce mai multe autobuze electrice, dar n-am auzit unde și cine le încarcă. Așa că ne vom profila ca zone de încărcare atât pentru autobuze, cât și pentru autoturisme electrice. Considerăm o oportunitate foarte bună să vindem și en-detail energie, nu doar angro. Repet, toate aceste proiecte, toate aceste investiții pot fi duse la capăt dacă se plătește factura. Știu că sună foarte ciudat. Toată lumea este obișnuită să vândă o marfă și să încaseze banii. La noi se întâmplă să produci marfa, s-o vinzi și să aștepți', a subliniat Crețu.

El a explicat că sistemul de infrastructură are probleme, cea mai mare fiind, însă, lipsa de dialog, și a readus în discuție datoria pe care Primăria Capitalei o are față de ELCEN.

'Din păcate, sistemul de infrastructură energetică are probleme. Cea mai mare problemă este lipsa de dialog. Unde ne aflăm astăzi? Ne aflăm în situația în care iarăși vorbim de acele datorii de 1,2 miliarde și citesc prin presă că Primăria n-are nicio datorie, că a ieșit din faliment. Totul este perfect la București. Dar datoria de 1,2 miliarde este actuală și sunt facturile din ultimele șase luni. Nu vorbim de datorii vechi. Faptul că sunt avarii, că sunt probleme punctuale o zi, două, trei nu este atât de grav. Ce este cel mai grav este ce facem în următorii 10, 20, 30 de ani, pentru că, astăzi, funcționăm cu CET-uri din anii 1964, cârpim la țevi. Care este viziunea ? Orașele civilizate din Europa folosesc deșeurile care resursă energetică. Noi depunem la groapă toate deșeurile. Deci, iată o resursă care se pierde. Vorbim de București-Ilfov, o cantitate enormă de deșeuri este îngropată în pământ și nu o folosim ca resursă energetică. Nu mai spun de biomasă', a spus Claudiu Crețu.

Potrivit sursei citate, investițiile planificate la nivelul infrastructurii de termoficare din Capitală riscă să fie periclitate de 'acest joc cu datoria'.

'Pentru CET-uri am depus, anul trecut, pe Fondul de modernizare, am semnat trei contracte, iar în acest moment trebuie să co-finanțăm aceste proiecte. Evident că orice instituție bancară se uită în cifrele noastre și prima întrebare este când încasați banii de la Primăria Bucureștiului. Iată că acest joc cu datoria riscă să pericliteze investițiile și atragerea de fonduri europene de sute de 400 de milioane de euro. Evident că nu e acum momentul de discuție. N-ai cu cine vorbi acum, e perioadă electorală. După 18-19 mai, să vedem cu cine stăm de vorbă și ce soluții sunt. Dar dincolo de discuții, realitatea este că avem CET-uri din 1964 și că este nevoie de investiții, de plata acestor facturi, astfel încât să putem cofinanța proiecte. De ce să facem CET-uri ? Ca să consumăm aproape gaz la jumătate, ca să avem independență energetică, ca să avem emisii mai mici de carbon. Avem acele certificate de carbon care ne îngroapă, plătim 100 de milioane de euro pe an, astfel încât costul total al gigacalorie să fie unul mai mic', a menționat Crețu.

DC Media Group a organizat, marți, cea de-a XIII-a ediție a evenimentului Energy Forum. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 312

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 29-06-2026 16:58

Mureș: Aquapark cu o suprafață de circa 20.000 mp, la Sovata, investiție de 104,52 milioane de lei

Consiliul Județean (CJ) Mureș a aprobat, luni, într-o ședință extraordinară, încheierea unui parteneriat cu Orașul Sovata pentru realizarea unui Aquapark cu o suprafață de circa 20.000 mp, o investiție de 104,52 milioane de lei care se dorește a fi realizată prin fonduri europene. 'Investiția va fi depusă spre finanțare prin Pr

Administratie 29-06-2026 16:47

Maramureș: Primăria Baia mare și CJ vizează extinderea colaborării cu orașe din China în domeniul economic

Relațiile culturale ale primăriei municipiului Baia Mare cu trei orașe din China translează spre zona economică și sunt explorate condițiile unei asemenea colaborări inclusiv la nivelul județului Maramureș, a declarat, luni, primarul Doru Dăncuș, prezent la întâlnire a oamenilor de afaceri la care a participat și ambasadorul Chinei în România, Chen Fe

Administratie 29-06-2026 15:35

Vaslui: CJ dorește amenajarea unei zone de agrement la Ansamblul monumental 'Podul Înalt'

Conducerea Consiliului Județean (CJ) Vaslui a anunțat, luni, în cadrul unei conferințe de presă, că dorește amenajarea unei zone de agrement la Ansamblul Monumental 'Podul Înalt' din localitatea Băcăoani, comuna Muntenii de Jos. Președintele instituției, Ciprian Trifan, a precizat că a fost transferat un teren lângă complexul deja rea

Administratie 29-06-2026 12:23

Noul operator de salubritate din Sectorul 1 este pregătit să înceapă activitatea de la 1 iulie

Noul operator de salubrizare care va începe activitatea de la 1 iulie în Sectorul 1 anunță că pentru colectarea deșeurilor menajere, fracția umedă, va folosi 23 de autogunoiere, cu capacități adaptate traseelor, iar pentru fracția uscată sunt pregătite 14 autospeciale.

Administratie 29-06-2026 05:00

Lucrări la Pasajul Basarab - mașinile vor circula pe o singură bretea

Lucrările de remediere la Pasajul Basarab continuă luni, etapă în care mașinile vor circula pe o singură bretea. 'În perioada 29 iunie - 31 iulie, mașinile vor circula pe o singură bretea, în ambele sensuri, dinspre Calea Grozăvești înspre Șos. Nicolae Titulescu și invers', potrivit Primăriei Capitalei.

Administratie 28-06-2026 10:23

'Străzi Deschise - București, Promenadă urbană' - duminică, până la ora 22:00

Evenimentul 'Străzi Deschise - București, Promenadă urbană' se desfășoară duminică, până la ora 22:00, pe Calea Victoriei, publicul fiind invitat, totodată, la un tur ghidat și la dezbateri despre reducerea riscului seismic.

Administratie 25-06-2026 15:56

Harghita: Președintele CJ solicită sprijinul Comisiei Europene pentru gestionarea problemei urșilor

Președintele Consiliului Județean Harghita, Bíró Barna-Botond, a solicitat sprijinul președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, pentru gestionarea conflictelor tot mai frecvente generate de prezența ursului brun în apropierea localităților, arătând că problema a depășit capacitatea de intervenție a autorităților locale și naționale

Administratie 25-06-2026 12:33

Sector 1: Târguri cu produse pe bază de lavandă, în weekend, în piețele Amzei și Matache

Târguri cu produse pe bază de lavandă vor fi organizate, în acest weekend, în piețele Amzei și Matache, unde vizitatorii interesați vor putea participa la diverse ateliere, admira expoziții tematice și se vor delecta cu spectacole de folclor și magie. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 1 transmis joi, piețele Amzei și Matache se

Administratie 25-06-2026 10:29

Ciprian Ciucu a semnat contractele pentru realizarea PUZ-urilor necesare drumurilor radiale 9 și 10

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, anunță că a semnat contractele pentru realizarea PUZ-urilor necesare drumurilor radiale 9 și 10. Odată construite, acestea vor muta traficul din centrul orașului spre periferie și vor conecta direct sudul Capitalei de Autostrada A0, precizează edilul general, joi, pe Facebook. Cele două PUZ-uri vor fi gata la &

Administratie 25-06-2026 10:19

Brașov: Liceenii vor propune soluții de mobilier urban la Școala de vară 'Orașul ca Sală de Clasă'

Un număr de 18 elevi de liceu vor gândi și construi prototipuri de mobilier urban pentru patru amplasamente din centrul istoric al Brașovului, în cadrul celei de a IV-a ediții a Școlii de vară 'Orașul ca Sală de Clasă', organizată în parteneriat cu Primăria municipiului, care se va desfășura între 1 și 7 iulie. Programul educați

Administratie 25-06-2026 10:10

Neamț: Investiție de 46 de milioane de lei pentru modernizarea Curții Domnești din Piatra-Neamț

Curtea Domnească din Piatra-Neamț va fi modernizată în cadrul unui proiect finanțat din fonduri europene în valoare de 46 de milioane de lei, a anunțat primarul municipiului, Adrian Niță. Potrivit edilului, 39 de milioane de lei reprezintă finanțare nerambursabilă. 'Vom moderniza acest simbol al orașului cu bani europeni, fără să

Administratie 25-06-2026 09:22

Argeș: Au fost reactivate cele zece puncte de prim ajutor și distribuție a apei din Pitești

Comitetul Local pentru Situații de Urgență al municipiului Pitești a dispus reactivarea punctelor de prim ajutor și de distribuție a apei potabile, pentru a veni în sprijinul populației și a atenua efectele disconfortului termic în perioadele caniculare. Potrivit unei informări transmise joi de Primăria Pitești, punctele de prim ajutor sunt amplasa

Administratie 24-06-2026 22:33

Sector 4: Tarif anual pentru parcarea publică stradală de 593 de lei

Primăria Sectorului 4 anunță că a fost introdus tariful anual pentru parcarea publică stradală, în cuantum de 593 de lei, prin care cei interesați pot beneficia de acces la toate parcările publice aflate în zona verde, cu excepția celor dotate cu bariere sau alte sisteme de restricționare a accesului. De asemenea, reprezentanții Pr

Administratie 24-06-2026 21:44

Sector 2: Normele privind stabilirea și sancționarea contravențiilor - actualizate

Un proiect de hotărâre care își propune să actualizeze normele privind stabilirea și sancționarea faptelor ce constituie contravenții în Sectorul 2 și să introducă măsuri de protecție a sănătății publice a fost adoptat de Consiliul Local în ședința de miercuri. Potrivit unui raport de specialitate al actului normativ, s

Administratie 23-06-2026 17:56

Arad: Lucrările la drumul către 'Litoralul Vestului' s-au ieftinit cu 10 milioane lei față de faza licitației

Lucrările la drumul către stațiunea de interes local Ghioroc, unde există plaja supranumită 'Litoralul Vestului', vor costa cu 10 milioane de lei mai puțin față de suma anunțată în faza licitației de atribuire a contractului, responsabilii locali afirmând că firmele participante și-au redus pretențiile pe fondul scăderii numărului de lucrări publi