logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Femeile și bărbații contribuie aproape egal la alegerea și plata vacanțelor pe litoralul românesc (studiu)

Image

Femeile și bărbații se implică aproape în egală măsură la alegerea și plata vacanțelor pe litoralul românesc, arată un studiu realizat de un turoperator care activează pe segmentul vacanțelor la Marea Neagră.

'Atât doamnele, cât și domnii se implică în alegerea destinației, hotelului, tipului de pachet turistic, precum și în achitarea vacanței. Aproape 77% dintre respondenți susțin că ambii parteneri decid detaliile vacanței, în vreme ce aproximativ 17% declară să soția/partenera este cea care se ocupă de alegerea vacanței și doar 4% susțin că bărbații sunt cei care se ocupă exclusiv de această activitate', se arată în sondajul realizat de Litoralulromanesc.ro.

Când vine vorba despre achitarea sejurului, două treimi dintre participanții la sondaj (66,51%) spun că ambii parteneri contribuie la această cheltuială. Pe sexe, lucrurile stau puțin diferit față de întrebarea anterioară: astfel, în aproape 19% dintre cupluri, bărbatul este cel care achită sejurul, în vreme ce femeilor le revine această sarcină într-un procentaj mai mic (puțin peste 12%), relevă sursa citată.

De altfel, familiile reprezintă principala categorie de turiști care aleg stațiunile de la Marea Neagră ca destinație de vacanță. Aproape 70% dintre participanții la acest sondaj au declarat că merg în vacanță cu familia în stațiunile românești de la Marea Neagră. Următoarea categorie e reprezentantă de cupluri - aproape 20% din total. Pe locul trei, dar la mare distanță, însemnând un procent de doar 5,74%, se află turiștii care merg cu prietenii pe litoral, în vreme ce doar 2% dintre turiști călătoresc singuri.

Potrivit sursei citate, o parte însemnată dintre românii care merg pe litoralul autohton - aproape 60% - afirmă că aleg această destinație pentru că le place pur și simplu, proximitatea față de casă este un criteriu important în cazul a peste 34% dintre respondenți, aproape o treime (29,75%) invocă sentimentul de siguranță, peste 23% spun că este vorba despre o obișnuință și peste 19% își motivează opțiunea afirmând că este o 'tradiție de familie'. La aceeași întrebare cu răspuns multiplu, participanții la sondaj au bifat și 'opțiunile numeroase de cazare' (38,53%), plajele generoase (34,33%) și serviciile de calitate (20%).

'Motivele pentru care românii spun că aleg litoralul românesc ne arată că vorbim despre o destinație trans-generațională, în care copiii de ieri care mergeau la mare cu părinții și bunicii lor sunt adulții de azi ce își duc propriii copii în vacanță la Marea Neagră. Mai mult decât atât, e un loc în care se simt acasă și au sentimentul de siguranță. Din acest punct de vedere, litoralul nostru are un statut privilegiat în comparație cu alte destinații pentru vacanța de vară pentru că în alegerea sejurului intervine și factorul emoțional, nu doar cel rațional legat de preț și servicii', a afirmat Ștefan Necula, director agenție, într-un comunicat transmis AGERPRES.

În ceea ce privește clasamentul pe criteriul 'vârstă', peste 62% dintre participanții la sondaj, deci prezumtivi cumpărători de vacanțe pe litoralul autohton, au vârste cuprinse între 45 și 65 de ani, urmați de cei din segmentul de vârstă 35-44 ani, care reprezintă aproape un sfert din totalul respondenților. Pe locul trei se află seniorii cu vârste de peste 65 de ani (7,55%).

Distribuția pe regiuni a turiștilor care aleg litoralul nostru arată că aproape un sfert din total sunt din București-Ilfov și aproape o cincime din zona Sud-Muntenia (județele Argeș, Călărași, Dâmbovița, Giurgiu, Ialomița, Prahova și Teleorman). Pe locul al treilea sunt turiștii care provin din nord-estul țării, respectiv județele Bacău, Botoșani, Iași, Neamț, Suceava și Vaslui (cu 14,84%). Cei mai puțini - 6,18% - provin din vestul țării, respectiv din județele Arad, Caraș-Severin, Hunedoara și Timiș.

Sondajul, realizat în perioada 31 ianuarie-6 februarie 2025, a fost completat de un număr de 8.811 de persoane.

Cu peste 20 de ani de experiență pe piața turismului local, Litoralulromanesc.ro este liderul vacanțelor la Marea Neagră, atât în ceea ce privește numărul de turiști, cât și cifra de afaceri. Compania dispune de un portofoliu de peste 550 de unități de cazare. Compania a fost fondată de către Ionuț Nedea, iar în 2024 a devenit parte din Grupul Szallas.AGERPRES/(AS - editor: Mariana Nica, editor online: Anda Badea)

Afisari: 278

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Administratie 09-05-2025 09:23

Hidrologi: Cod galben de inundații pe râuri din Moldova, până la ora 12:00

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, vineri, avertizări Cod galben de inundații, ce vizează în următoarele ore râuri din șase județe din Moldova. Conform prognozei de specialitate, până la ora 12:00, ca urmare a precipitațiilor înregistrate, a celor prognozate și a propagării, se pot

Administratie 08-05-2025 12:34

Bucura-Oprescu: Cu toții simțim nevoia de forță de muncă calificată

Angajatorii români, dar și sindicatele simt nevoia de forță de muncă calificată, iar pentru a putea plăti beneficii sociale corecte este important să avem o piață a muncii puternică, care să ne ofere sustenabilitate, a declarat, joi, ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Simona Bucura-Oprescu. ''Angaja

Administratie 08-05-2025 12:09

Timiș: Mai multe terase din centrul Timișoarei, care funcționau fără autorizație, au fost desființate

Primăria Municipiului Timișoara a început, joi, să ridice 12 terase din centrul orașului, care își desfășurau activitatea fără autorizație, deși primarul Dominic Fritz a avertizat de săptămâna trecută că trebuie să intre în legalitate. 'Transmitem astăzi un semnal foarte clar tuturor antreprenorilor corecți din Timi

Administratie 08-05-2025 10:59

Sector 3: Fântânile arteziene vor fi repornite de vineri în Parcul Alexandru Ioan Cuza

Fântânile arteziene montate pe luciul apei din Parcul Alexandru Ioan Cuza vor fi repornite de vineri, spectacole acvatice fiind programate zilnic, de la ora 12:00, până în luna noiembrie. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 3 transmis joi, pe seară, în fiecare săptămână, de joi până duminic

Administratie 08-05-2025 09:50

Maramureș: Tot mai multe pensiuni și hoteluri folosesc lemnul pentru a se încadra în tradițional, susține președintele CJ

Din ce în ce mai multe pensiuni construite în zonele rurale și hoteluri aleg să folosească lemnul ca element de bază, acest lucru reprezentând o întoarcere la identitate, a precizat, joi, într-o postare pe pagina sa de Facebook, președintele Consiliului Județean (CJ) Maramureș, Gabriel Zetea. 'În Maramur

Administratie 07-05-2025 21:53

Olt: Primarul Slatinei susține că fosta administrație a cumpărat containere de gunoi fără stabilirea amplasamentelor

Primarul municipiului Slatina, Mario De Mezzo, a declarat miercuri seara referitor la colectarea selectivă a deșeurilor din municipiu că, deși anul trecut fosta administrație a achiziționat containere de 37 de milioane de lei, ele nu pot fi folosite pentru că nu au fost identificate și locurile de amplasare. 'Au achiziționat (fosta adminis

Administratie 07-05-2025 12:46

Tanczos Barna: Deficitul în prezent este în parametri normali; ne putem încadra în 7%, cu condiția să realizăm veniturile prognozate

Deficitul bugetar este în momentul de față în parametri normali și ne putem încadra în ținta de 7% cu condiția să poată fi realizate veniturile prognozate, a declarat, miercuri, ministrul Finanțelor, Tanczos Barna. 'La patru luni nu am calculat deficitul și nu am finalizat calculele pentru aprilie. Deficitul, î

Administratie 07-05-2025 11:36

Buzău: Un viceprimar propune evaluarea psihologică a candidaților la alegeri; cetățenii să aibă garanția că sunt echilibrați și sănătoși

Viceprimarul municipiului Buzău, Oana Matache, a lansat o propunere potrivit căreia toți candidații care participă la alegerile locale, parlamentare sau prezidențiale să fie evaluați de specialiști din punct de vedere psihologic, astfel încât cetățenii cărora li se cere girul prin vot, să aibă siguranța că sunt echilibrați și sănătoși.

Administratie 07-05-2025 09:09

Maramureș: CL Baia Mare a suplimentat bugetul destinat investițiilor; trei bulevarde intră în modernizare

Ultima rectificare bugetară efectuată în Consiliul Local este una pozitivă și prevede alocarea sumei de 56 de milioane de lei pentru investiții în infrastructura urbană, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, primarul municipiului Baia Mare, Doru Dăncuș. 'Aș putea spune, într-un ton optimist, că este o majorare bugetară po

Administratie 07-05-2025 08:31

Maramureș: Investițiile publice vor fi cofinanțate prin credite, anunță președintele CJ

Cofinanțarea proiectelor de investiții aflate în derulare va fi susținută din credite angajate, a informat, miercuri, președintele Consiliului Județean (CJ) Maramureș, Gabriel Zetea. 'Am spus-o clar în fața consilierilor județeni: nu putem muta bani de la funcționare la dezvoltare! Așa că, pentru a susține investițiile și a nu

Administratie 06-05-2025 18:35

Sector 3: Primăria deschide, pe 12 mai, platforma online pentru înscrieri la școli și grădinițe de vară

Primăria Sectorului 3 deschide, pe 12 mai, pe www.primarie3.ro, platforma online pentru înscrieri la școlile și grădinițele participante la programele educaționale de vară, ce se vor derula, în perioada iulie-august, a căror finanțare este asigurată de autoritatea locală pentru aproximativ 7.000 de copii.

Administratie 06-05-2025 15:18

Timiș: Municipalitatea a alocat 25 milioane de lei către compania de termoficare Colterm, pentru pierderi tehnologice

Aleșii Consiliului Local Timișoara (CLT) au votat, în ședința de marți, alocarea a 25 de milioane de lei de la bugetul local companiei locale de termoficare Colterm, pentru acoperirea pierderilor tehnologice induse în anul 2023, apărute în transportul, distribuția și furnizarea energiei termice, în rețeaua sistemului centralizat de încălzire.

Administratie 05-05-2025 14:58

TPBI: Stații noi pe traseele liniilor 97, 105, 182 și N117, de marți

Troleibuzele liniei 97 și autobuzele liniei de noapte N117 vor opri și în stația nou-înființată 'Polizu', situată pe Calea Griviței, pe sensul spre Bulevardul Dacia, începând de marți, informează Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI). De asemenea, de la aceeași dată, autobuzele

Administratie 05-05-2025 07:51

Mureș: Locuitorii comunei Corunca au spus ''Nu'' la referendumul privind construirea de blocuri în zonele rezidențiale

Din cei 1.646 (47,50%) de alegători din Corunca, care s-au prezentat la vot, duminică, la referendumul local pentru a răspunde la întrebarea ''Sunteți de acord să se construiască blocuri în zone rezidențiale din comuna Corunca?'', 1.423 (87,30 %) au răspuns ''Nu'', iar 207 (12,70 %) au răspuns ''Da'', potriv

Administratie 05-05-2025 06:51

Sălaj/Florin Florian: De azi începe un nou drum pentru Zalău

Noul primar ales al Zalăului, Florin Florian, declară, după anunțarea rezultatelor scrutinului, că va fi atât primarul celor care l-au susținut, cât și al celor care nu l-au votat. 'Este o onoare și o mare responsabilitate să fiu ales primar al orașului nostru. Victoria de ieri nu este despre un om, ci despre o comunitate care