Ciprian Ciucu: Referendumul local este util, însă momentul organizării sale este prost ales
Referendumul local este util, pentru că presupune o discuţie despre creşterea coerenţei administrative, însă momentul organizării sale, simultan cu primul tur al scrutinului prezidenţial şi în preajma alegerilor parlamentare, este prost ales, este de părere edilul Sectorului 6, Ciprian Ciucu.
"Discuţia despre raţionalizarea Bucureştiului, despre creşterea coerenţei administrative, este extrem de utilă! Referendumul este util, îl susţin! Mi se pare niţel prost ales momentul, fiind alegeri prezidenţiale şi parlamentare, pentru că de aceea nu avem o dezbatere reală, ci avem poziţionări politice, lupte duse în tranşee. Eu aş fi organizat acest referendum în primăvară, decuplat de dezbaterile sterile, electorale", a scris Ciprian Ciucu, joi, pe Facebook.
El a atras atenţia că sunt multe discuţii care nu fac obiectul referendumului, cum ar fi cea despre desfiinţarea sectoarelor şi că oraşul este prea mare pentru a putea fi administrat eficient de un singur nivel administrativ.
"Întrebarea referitoare la bani pusă în cadrul referendumului mi se pare prost aleasă. Suntem întrebaţi dacă suntem de acord ca de la un moment dat (...) banii să nu mai fie atribuiţi între PMB şi sectoare în baza unei formule predictibile, ci în baza unei negocieri politice în cadrul Consiliului General", a punctat Ciprian Ciucu.
Potrivit edilului Ciucu, nu este în regulă ca bugetul Bucureştiului să fie rezultatul "unui troc între partidele politice", iar consilierii generali nu au timp fizic să analizeze complexitatea proiectelor de investiţii şi necesarului financiar pentru a opera diferitele servicii ale Municipalităţii şi a şase primării de sectoare.
"Acest referendum pune căruţa înaintea boilor: trebuie ca mai înainte să delimităm responsabilităţile (cine se ocupă de ce anume), cădem de acord pe cât ne costă operarea serviciilor şi necesarul de investiţii, apoi, raţional discutăm despre bani şi alocăm bani", a menţionat primarul Sectorului 6.
În altă ordine de idei, el este de acord ca autorizaţiile de construire să fie preluate de Municipalitate, dar nu crede că aceasta are capacitatea administrativă să le gestioneze.
"În ultimii ani (...) avem întârzieri fabuloase la nivelul serviciului de urbanism al PMB. De aceea vin cu următoarea propunere: să le ia pe toate, dar să le lăsăm doar pe cele publice la nivelul Primăriilor de Sector, pentru că altfel NU vor mai exista investiţii publice", a spus Ciprian Ciucu.
Pe de altă parte, el crede că întrebarea pe tema drogurilor nu va produce efecte. "PSD avea nevoie de un motiv pentru care să voteze în CGMB pentru organizarea referendumului. (...) Va da foarte bine din punct de vedere politic atunci când va fi singura care va trece sau când va avea un număr mai mare decât celelalte întrebări", este de părere Ciprian Ciucu.
Conform acestuia, dacă va referendumul local va trece, îi va da edilului general o unealtă politică.
"Există şi obiecţii de constituţionalitate şi mă aştept să fie atacat de către diverşi pe baza acestor obiecţii. Pentru ca referendumul să se transforme în lege, Primarul General va avea nevoie de sprijin parlamentar. Mă voi bate în PNL să îi asigurăm sprijinul parlamentar acestui referendum, după ce vom fi avut o dezbatere serioasă, pe baza unui 'white paper' la care ar trebui să lucrăm împreună cu bună credinţă pentru Bucureşti! Referendumul, dacă va trece, îi va da Primarului General un cal de bătaie, o unealtă politică pe care să o folosească în următorul ciclu electoral. Dar şi mie, pentru că voi milita întotdeauna pentru respectarea voinţei bucureştenilor!", a adăugat Ciucu. AGERPRES/(AS - autor: Iulia Carciog, editor: Mihai Simionescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bugetul Capitalei, prezentat în detaliu într-o dezbatere organizată la PMB
Bugetul Capitalei va fi prezentat în detaliu, joi, într-o dezbatere organizată în Sala de Consiliu a Primăriei Generale, la care participă și reprezentanți ai instituțiilor din subordine. Primarul general, Ciprian Ciucu, anunța recent că la această dezbatere, care începe la ora 10:00, vor fi făcute publice în deta
#AnulNadia Hunedoara: Primăria Deva va depune documentația pentru un muzeu al gimnasticii românești
Primăria Deva lucrează la documentația necesară pentru obținerea unei finanțări nerambursabile în vederea realizării în municipiu a unui muzeu dedicat gimnasticii românești, a anunțat, miercuri, primarul localității, Lucian Rus. Dosarul cu cererea de finanțare va fi depus în luna iulie la Agenția de Dezvoltare Regională
Mureș: ISU a primit o a doua cisternă de transportare a apei de 30.000 de litri, cumpărată de Consiliul Județean
Inspectoratul pentru Situații de Urgență 'Horea' al județului Mureș a primit, miercuri, a doua cisternă pentru transportarea apei în zonele cu probleme, autovehiculul având o capacitate de 30.000 de litri și fiind achiziționată de Consiliul Județean (CJ) Mureș cu suma de 470.000 de lei. Inspectoratul pentru Situații de Urge
Iași: Consilierii județeni au aprobat dotarea cu echipamente de înaltă complexitate a Spitalului de Neurochirurgie
Consilierii județeni au aprobat miercuri, în ședință ordinară, alocarea fondurilor necesare pentru achiziția de echipamente de înaltă complexitate și tehnologie de ultimă oră la Spitalul Clinic de Urgență 'Prof. Dr. Nicolae Oblu' din Iași, cunoscut și sub denumirea de Spitalul de Neurochirurgie. Pentru proiectul care are o
PMB anunță că începe montarea șinelor de tramvai în Prelungirea Ghencea
Primăria Capitalei anunță că au sosit primele șine pentru linia de tramvai care va fi construită pe Prelungirea Ghencea și că încep lucrările de montare. Este practic prima linie nouă de tramvai construită în București după 30 de ani, informează miercuri PMB,
Buget PMB: Proiecte pentru sistemul de termoficare, transportul în comun, piste de biciclete și revizuirea PUG
Municipiul București își propune în acest an un program de investiții în valoare totală de 2,8 miliarde de lei, potrivit proiectului de buget publicat pe site-ul Primăriei Capitalei. Fondurile sunt destinate în principal reabilitării sistemului de termoficare,
Gorj: Mii de arbori, arbuști și plante ornamentale vor fi plantați în Parcul Central din Târgu Jiu
Mii de arbori, arbuști și plante ornamentale vor fi plantați în Parcul Central din municipiul Târgu Jiu, care se află în plin proces de modernizare în cadrul unui proiect cu fonduri nerambursabile de peste 20 de milioane de euro. Lucrările au început în luna februarie și, ținând cont că 2026 este Anul Constanti
Gorj: Propunerea Primăriei Târgu Jiu în cazul jocurilor de noroc - eliminarea publicității și supraimpozitarea spațiilor
Autoritatea locală din municipiul Târgu Jiu a propus păstrarea pe raza orașului a jocurilor de noroc, cu anumite restricții și supraimpozitarea spațiilor în care se desfășoară astfel de activități, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, primarul Marcel Romanescu. Potrivit acestuia, proiectul a fost pus în transparență pe site-
Vaslui: Liberalii anunță că nu vor vota bugetul local și nu vor aproba contractarea unui împrumut
Președintele PNL Vaslui, Marius Arcăleanu, a anunțat, marți, în cadrul unei conferințe de presă că aleșii liberali din Consiliul Local al municipiului reședință, alături de colegii de la Forța Dreptei, nu vor vota bugetul local și nu vor aproba contractarea unui împrumut în valoare de 45 de milioane de lei pentru echilibrarea bugetului.
Argeș: Ioana Făcăleață (PSD) a demisionat din funcția de prefect
Social-democrata Ioana Făcăleață a anunțat, marți, că a demisionat din funcția de prefect al județului Argeș, 'ca un gest de demnitate' și din respect față de valorile în care crede. 'Mandatul meu a avut la bază susținerea politică a PSD, partidul din care fac parte, a coaliției care m-a propus, care a format Guvernul și a pr
Maramureș: Prefectul Florian Sălăjeanu și-a depus demisia din funcție
Prefectul județului Maramureș, Florian Sălăjeanu, și-a depus demisia din funcție, anunțul fiind făcut de acesta, marți seara, pe pagina de Facebook. 'Astăzi fac un pas dificil, dar necesar. &
Iași: Subprefecții social-democrați au demisionat din funcții
Subprefecții județului Iași, social-democrații Marian Șerbescu și Felix Guzgă, și-au depus, marți, demisiile din funcție. 'Astăzi închei mandatul de subprefect al județului Iași - un capitol important al activității publice, asumat cu responsabilitate și dedicare. A fost o perioadă cu provocări și decizii dificile, dar și cu realizăr
Covasna: Subprefectul Sebastian Cucu a demisionat din funcție și va reveni la conducerea Departamentului Juridic
Subprefectul județului Covasna, Sebastian Cucu, a demisionat, marți, din funcție în urma solicitării conducerii PSD. Acesta a declarat pentru AGERPRES că a înaintat demisia ministerului de resort, precizând că gestul său este firesc în condițiile în care a existat o decizie politică în acest sens.
Hunedoara: Prefectul Constantin Fulga și-a înaintat demisia din funcție
Prefectul județului Hunedoara, Constantin Fulga, și-a înaintat demisia din funcție. 'Instituția Prefectului - județul Hunedoara informează că, în contextul deciziei adoptate la nivel național privind înaintarea demisiilor de către prefecții propuși de PSD, prefectul județului Hunedoara, Constantin Fulga, și-a înaintat demisia din fu
Sălaj: Alexandru Pura și-a dat demisia din funcția de subprefect al județului
Subprefectul județului Sălaj, Alexandru Pura, și-a dat demisia din funcție, marți, ca o consecință a deciziei luate în urma cu o zi de Biroul Politic al PSD. 'Alexandru Pura și-a înaintat demisia, astăzi, către Ministerul Afacerilor Interne, pentru a putea fi adoptată Hotărârea de Guvern privind eliberarea sa din funcție&










