Fritz: În Timişoara trebuie să se nască cel puţin o 'companie unicorn', în următorii cinci ani, cu impact internaţional

Primarul municipiului Timişoara, Dominic Fritz, a declarat, luni, pentru AGERPRES, că miza cea mare este ca, în următorii cinci-zece ani, oraşul să se dezvolte economic nu doar prin investiţii aduse de mari companii, ci să genereze o "companie unicorn", cu impact internaţional.
"Eu am sugerat că miza mare pentru noi este ca, în următorii cinci-zece ani, să devenim un oraş nu doar cu investiţii ale unor firme mari, ci mai ales prin start-up şi printr-un ecosistem de inovare şi tehnologie locală. Ar trebui să avem ambiţia să construim şi noi în următorii cinci ani cel puţin o firmă mare care se naşte aici, în Timişoara, un unicorn care să aibă apoi un impact european şi global. Aceasta trebuie să fie ambiţia noastră. Nu este suficient să ne mulţumim doar cu investitorii care vin aici, ci de la noi să se ramifice şi să plece spre alţii", a detaliat Dominic Fritz.
Edilul-şef a subliniat că la el vine cel puţin o dată la două luni câte o firmă mare care se gândeşte să deschidă în Timişoara afaceri. De obicei, aceste companii au de ales dintr-o paletă diversă de ţări unde vor să investească ori vor să vină în România, iar aici testează locul în care vor să deschidă investiţia.
"Toate aceste discuţii sunt mega-confidenţiale, pentru că uneori ei decid să vină aici, alteori nu, iar pentru ei e foarte important să nu se ştie, dar pot spune că am astfel de discuţii permanent şi Timişoara rămâne un loc foarte atractiv şi interesant atât pentru firme din Europa, cât şi pentru altele din spaţiul non-comunitar european. Avem un interes destul de mare şi din partea Asiei, pentru că, cu toate dificultăţile şi protecţionismul care este tot mai puternic, mulţi vor să se asigure că au lanţ de aprovizionare şi direct, în Europa. Domeniile în care cei interesaţi vor să investească sunt pe partea de tehnologie, cele mai multe pe partea de componente tehnologice, din automotiv, dar nu numai. Sunt chestii foarte diverse. Unii vin aici pentru că există deja un cluster în domeniul lor - automotiv sau tehnologie medicală, de exemplu, iar alţii pentru că Timişoara li se pare o locaţie cu o bună reputaţie, cu o situare geografică bună, unde găsesc oameni bine educaţi etc", a precizat primarul Timişoarei.
Şomajul în judeţul Timiş şi în Timişoara este foarte scăzut, de sub 1%, şi este criză de mână de lucru, iar primarul spune că de fiecare dată îi atenţionează pe potenţialii angajatori că trebuie să vină cu pachete ofertante pentru cei care şi-ar dori să se angajeze.
"Chestiunea forţei de lucru este întotdeauna subiectul pe care eu îl deschid când vorbesc cu potenţialii investitori. Să ştie că, dacă vor să vină aici, nu va fi coadă la uşa fabricii, ci dimpotrivă, va trebui să ofere un pachet bun, interesant şi atractiv şi să trateze bine angajaţii pentru a-i recruta. Oamenii sunt conştienţi de asta. Momentan, mi se pare că suntem încă într-o zonă fezabilă în care încă mai putem angaja oameni, mai ales dacă privim şi dincolo de Timişoara, în judeţ. De aceasta este important să avem o bună relaţie şi cu universităţile, mai ales că Politehnica oferă şi diferite masterate care sunt oarecum pliate pe nevoile industriei, pentru că noi suntem foarte conştienţi că doar dacă atragem mai mulţi oameni să se mute în Timişoara putem continua să oferim şi forţa de muncă necesară", a explicat primarul.
Şeful administraţiei locale spune că în ultimul timp au existat câteva firme care au creat locuri de muncă în Timişoara, cum ar fi un puternic concern german care şi-a extins afacerea lângă Timişoara, la Giarmata, şi care este specializat pe robotică, cu multiple aplicaţii, şi o companie timişoreană care a semnat cu o firmă din China pentru a face producţie pentru China, având planuri clare de extindere.
"Nicio fabrică nu creează 1.000 de locuri de muncă deodată, dar sunt procese de extindere în derulare. Un lucru mi se pare interesant. Aici vorbim şi de partea de producţie, dar şi pe partea de cercetare-dezvoltare şi de servicii. O companie germană şi-a mutat anul trecut toate serviciile la Timişoara, crescând semnificativ echipa, au angajat sute de persoane. Mai sunt şi altele, dar acestea sunt principalele direcţii: producţie, cercetare-dezvoltare şi servicii. Municipalitatea timişoreană mai are câteva hectare libere şi în parcul nostru industrial, unde mai avem şi cereri, doar că acolo vrem să ne asigurăm că, dacă aducem ceva, să fie ceva hi-tech, pentru că ambiţia noastră ca oraş trebuie să fie producţie cu valoare mare adăugată", a adăugat Dominic Fritz. AGERPRES/(A - autor: Otilia Halunga, editor: Anamaria Constantin, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Prahova: Penalități de 500.000 de euro pe lună, plătite de Primăria Ploiești din cauza stației de epurare vechi
Primăria Ploiești plătește penalități de 500.000 de euro pe lună din cauza stației de epurare vechi care a fost construită în perioada 1965-1970, lucrările la noua stație de epurare fiind sistate de 12 ani, a afirmat, miercuri, edilul Mihai Polițeanu. 'La acest moment, plătim penalități în valoare de 500.000 de euro pe lună pen
Tulcea: Concursul internațional pentru regenerarea urbană a centrului municipiului, lansat oficial
Ordinul Arhitecților din România (OAR) și Primăria municipiului Tulcea au anunțat, miercuri, lansarea concursului internațional de soluții pentru regenerarea urbană a centrului orașului, valoarea totală a proiectului fiind estimată la 8 milioane de euro. Concursul, anunțat deja în urmă cu o săptămână, a atras atenția speciali
Harghita: A fost inaugurată baza sportivă din Borsec; ministrul Cseke și Ladislau Boloni - printre invitați
Baza sportivă din stațiunea Borsec, renovată, modernizată și extinsă cu fonduri de la Compania Națională de Investiții (CNI) a fost inaugurată miercuri, în prezența ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila, a președintelui UDMR Kelemen Hunor, dar și a fostului mare fotbalist Ladislau Boloni, la eveniment fiind prezenți și parlam
Mureș: Cinematograful Patria, predat Primăriei Reghin de ministrul Dezvoltării; investiție de peste 15 milioane de lei
Ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila, a predat, marți, municipiului Reghin Cinematograful Patria, o investiție de peste 15 milioane de lei, derulată prin Compania Națională de Investiții, care a constat în reparații capitale și modernizarea unei clădiri în ruină, abandonată timp de 20 de ani.
Sector 5: O zonă de relaxare cu parcuri și terenuri de sport va fi amenajată pe circa 3,5 hectare în zona Șinei
O zonă de relaxare cu terenuri de sport, parcuri și locuri de joacă pentru copii va fi amenajată pe circa 3,5 hectare în zona Șinei din Sectorul 5. Reprezentanții autorității locale au scris, marți,
Sector 1: Un parc tematic de educație rutieră va fi amenajat pe terenul Academiei de Poliție
Primăria Sectorului 1, în parteneriat cu Academia de Poliție 'Alexandru Ioan Cuza', va amenaja pe terenul instituției de învățământ un parc tematic de educație rutieră, complet echipat cu semne de circulație, intersecții și semafoare, asigurând un mediu sigur și educativ pentru tinerii participanți. Reprezentanții autorității lo
Harghita: CJ a alocat de urgență 400.000 lei comunei Praid pentru stoparea infiltrațiilor de apă în salină
Consiliul Județean Harghita a alocat, marți, în cadrul unei ședințe extraordinare, suma de 400.000 lei comunei Praid, pentru efectuarea de lucrări de urgență în cazul infiltrațiilor de apă din Salina Praid. Potrivit unei informări transmise Biroul de Presă al Consiliului Județean Harghita, această sumă va fi utilizată 'pentru realizarea unor lu
Galați: Pod nou peste pârâul Suhurlui, în locul celui distrus în inundațiile din septembrie 2024
Președintele Consiliului Județean Galați, Costel Fotea, a anunțat, marți, că a început construcția unui pod nou peste pârâul Suhurlui, în locul celui distrus în urma inundațiilor din septembrie 2024. Investiția este de 5,4 milioane lei, iar noul pod rutier, care va lega localitățile Cudalbi și Băleni, va fi supraînălțat cu 4
Timiș/ Primarul Fritz: Timișoara, de la orașul libertății, la orașul ideilor care schimbă lumea
Primarul Dominic Fritz a declarat că miza administrației locale este ca Timișoara să devină un oraș mai mult decât atractiv pentru marile companii, unul în care se nasc idei și se dezvoltă start-up-uri, în acest sens urmând să fie organizată, în data de 28 mai, o întâlnire ce va reuni mediul privat, universitățile și investit
CTP Arad nu găsește suficienți șoferi pentru autobuze deși oferă inclusiv școlarizare gratuită
Compania de Transport Public (CTP) Arad caută de câteva săptămâni să angajeze 25 de șoferi care ar trebui să lucreze din iunie, când tramvaiele de pe o linie principală vor fi înlocuite cu autobuze, dar la interviuri se prezintă puțini doritori, astfel că doar patru au fost angajați până acum. Directorul CTP Arad, Claudiu Godja,
Maramureș: Piața Revoluției din municipiul Baia Mare, reamenajată arhitectonic
Piața Revoluției din municipiul Baia Mare, situată în zona centrală a orașului, a intrat într-un amplu program de modernizare și implementare a unui nou concept arhitectonic menit să pună în valoare zona, a declarat, marți, într-o conferință de presă, primarul Doru Dăncuș. 'Azi, deschidem șantierul de lucru pentru o
Olt: Primăria Slatina înlătură gardurile bordurate de pe spațiile verzi și amplasează aparate fitness
Gardurile bordurate ce delimitează spațiile verzi din municipiul Slatina vor fi eliminate treptat și în toate cartierele din oraș vor fi montate aparate de fitness pentru diferite categorii de vârstă, a declarat luni primarul Mario De Mezzo. Edilul a precizat pentru AGERPRES că se urmărește amenajarea, în următorii pa
Hunedoara: Primarul din Petroșani solicită includerea Termocentralei Paroșeni în renegocierea PNRR
Primarul municipiului Petroșani, Tiberiu Iacob-Ridzi, solicită ministrului Energiei, Sebastian Burduja, să includă și Termocentrala Paroșeni pe lista centralelor care vor rămâne în funcțiune în cazul renegocierii PNRR, el apreciind că dezbaterea privind viitorul industriei energetice din România trebuie să aibă în vedere și exploatările
Arad: Șase milioane de euro sunt investiți în modernizarea a trei zone din orașul Nădlac
Șase milioane de euro vor fi investiți, în următorii doi ani și jumătate, în trei zone din orașul Nădlac, în care vor avea loc ample lucrări de reamenajare urbanistică, cea mai mare parte a finanțării fiind obținută de la Uniunea Europeană. Potrivit unui comunicat de presă transmis, luni, de Agenția de Dezvoltare Regională Ve
Brașov: Începe montarea, în municipiu, a ecoinsulelor achiziționate prin PNRR
În municipiul Brașov va începe, săptămâna viitoare, montarea primelor ecoinsule pentru care Primăria a obținut, în 2023, finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) și care sunt dotate, conform legislației în vigoare, inclusiv cu containere separate pentru materialul biodegradabil. 'De lun