logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Mureş: Un absolvent de medicină şi teologie, Ovidiu Butuc, învestit în funcţia de prefect al judeţului

Image

Dr. Ovidiu Butuc, un absolvent de medicină şi de teologie şi care a fost mai mulţi ani manager al spitalelor din Târgu Mureş şi Târnăveni, a fost învestit, joi, în funcţia de prefect al judeţului Mureş, după retragerea lui Ciprian Dobre, care va candida la Camera Deputaţilor din partea Partidului Naţional Liberal (PNL).

Ovidiu Mugurel Butuc este medic, specialitatea Hematologie, a fost manager al Spitalului Municipal "Gheorghe Marinescu" din Târnăveni, manager al Spitalului Clinic Judeţean Mureş şi al Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş.

Este absolvent al Universităţii de Medicină şi Farmacie din Târgu Mureş şi al Facultăţii de Teologie Pastorală "Andrei Şaguna" din cadrul ULB Sibiu, având, între altele, şi un masterat în Teologie Ortodoxă şi un masterat în managementul serviciilor de sănătate.

"Vă spun sincer că atât de multe emoţii n-am avut nici măcar când am dat admiterea la facultate şi credeţi-mă că am dat o admitere grea. Este un moment important din viaţa mea şi mi-aş dori să-l tratez ca atare şi să-l responsabilizez în măsura în care competenţele mele mi-o vor permite. Am depus astăzi jurământul în calitate de prefect cu gândul, cu inima şi cu sufletul pentru dezvoltarea judeţului Mureş. Aş vrea să vă asigur pe dumneavoastră, aş vrea să-i asigur pe toţi mureşenii că voi rămâne acelaşi om competent şi responsabil pentru respectarea legalităţii în judeţul Mureş, în colaborare cu dumneavoastră, cei de faţă cu toate instituţiile din judeţul Mureş, cu echipa prefectului. Vreau să depunem toate eforturile pentru ca cetăţenii judeţului Mureş să fie asiguraţi că nu vom precupeţi niciun efort pentru stabilitate şi mai ales pentru grija faţă de ei", a declarat Ovidiu Butuc, în timpul ceremoniei.

Noul prefect i-a mulţumit lui Ciprian Dobre pentru toată munca pe care a depus-o ca prefect, dar şi ca mentor al său în ceea ce prieşte cultura administrativă.

"De asemenea, aş vrea să-i mulţumesc doamnei Mara Togănel şi, iată, suntem aici în faţa dumneavoastră trei prefecţi. Am învăţat foarte mult de la dânsa şi ceea ce a făcut în funcţia de prefect mi-a întărit convingerea că acest judeţ a fost foarte bine reprezentat în ceea ce priveşte competenţa la nivelul Instituţiei Prefectului", a afirmat Butuc.

Fostul prefect, Ciprian Dobre, a mulţumit celor doi subprefecţi, Nagy Zsigmond şi Alexandru Cîmpeanu, precum şi colaboratorilor săi şi şi-a exprimat speranţa că Ovidiu Butuc va fi un partener al instituţiilor deconcentrate. AGERPRES / (A - autor: Dorina Matiş, editor: Marius Frăţilă, editor online: Anda Badea)

Afisari: 791

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 29-06-2026 16:58

Mureș: Aquapark cu o suprafață de circa 20.000 mp, la Sovata, investiție de 104,52 milioane de lei

Consiliul Județean (CJ) Mureș a aprobat, luni, într-o ședință extraordinară, încheierea unui parteneriat cu Orașul Sovata pentru realizarea unui Aquapark cu o suprafață de circa 20.000 mp, o investiție de 104,52 milioane de lei care se dorește a fi realizată prin fonduri europene. 'Investiția va fi depusă spre finanțare prin Pr

Administratie 29-06-2026 16:47

Maramureș: Primăria Baia mare și CJ vizează extinderea colaborării cu orașe din China în domeniul economic

Relațiile culturale ale primăriei municipiului Baia Mare cu trei orașe din China translează spre zona economică și sunt explorate condițiile unei asemenea colaborări inclusiv la nivelul județului Maramureș, a declarat, luni, primarul Doru Dăncuș, prezent la întâlnire a oamenilor de afaceri la care a participat și ambasadorul Chinei în România, Chen Fe

Administratie 29-06-2026 15:35

Vaslui: CJ dorește amenajarea unei zone de agrement la Ansamblul monumental 'Podul Înalt'

Conducerea Consiliului Județean (CJ) Vaslui a anunțat, luni, în cadrul unei conferințe de presă, că dorește amenajarea unei zone de agrement la Ansamblul Monumental 'Podul Înalt' din localitatea Băcăoani, comuna Muntenii de Jos. Președintele instituției, Ciprian Trifan, a precizat că a fost transferat un teren lângă complexul deja rea

Administratie 29-06-2026 12:23

Noul operator de salubritate din Sectorul 1 este pregătit să înceapă activitatea de la 1 iulie

Noul operator de salubrizare care va începe activitatea de la 1 iulie în Sectorul 1 anunță că pentru colectarea deșeurilor menajere, fracția umedă, va folosi 23 de autogunoiere, cu capacități adaptate traseelor, iar pentru fracția uscată sunt pregătite 14 autospeciale.

Administratie 29-06-2026 05:00

Lucrări la Pasajul Basarab - mașinile vor circula pe o singură bretea

Lucrările de remediere la Pasajul Basarab continuă luni, etapă în care mașinile vor circula pe o singură bretea. 'În perioada 29 iunie - 31 iulie, mașinile vor circula pe o singură bretea, în ambele sensuri, dinspre Calea Grozăvești înspre Șos. Nicolae Titulescu și invers', potrivit Primăriei Capitalei.

Administratie 28-06-2026 10:23

'Străzi Deschise - București, Promenadă urbană' - duminică, până la ora 22:00

Evenimentul 'Străzi Deschise - București, Promenadă urbană' se desfășoară duminică, până la ora 22:00, pe Calea Victoriei, publicul fiind invitat, totodată, la un tur ghidat și la dezbateri despre reducerea riscului seismic.

Administratie 25-06-2026 15:56

Harghita: Președintele CJ solicită sprijinul Comisiei Europene pentru gestionarea problemei urșilor

Președintele Consiliului Județean Harghita, Bíró Barna-Botond, a solicitat sprijinul președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, pentru gestionarea conflictelor tot mai frecvente generate de prezența ursului brun în apropierea localităților, arătând că problema a depășit capacitatea de intervenție a autorităților locale și naționale

Administratie 25-06-2026 12:33

Sector 1: Târguri cu produse pe bază de lavandă, în weekend, în piețele Amzei și Matache

Târguri cu produse pe bază de lavandă vor fi organizate, în acest weekend, în piețele Amzei și Matache, unde vizitatorii interesați vor putea participa la diverse ateliere, admira expoziții tematice și se vor delecta cu spectacole de folclor și magie. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 1 transmis joi, piețele Amzei și Matache se

Administratie 25-06-2026 10:29

Ciprian Ciucu a semnat contractele pentru realizarea PUZ-urilor necesare drumurilor radiale 9 și 10

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, anunță că a semnat contractele pentru realizarea PUZ-urilor necesare drumurilor radiale 9 și 10. Odată construite, acestea vor muta traficul din centrul orașului spre periferie și vor conecta direct sudul Capitalei de Autostrada A0, precizează edilul general, joi, pe Facebook. Cele două PUZ-uri vor fi gata la &

Administratie 25-06-2026 10:19

Brașov: Liceenii vor propune soluții de mobilier urban la Școala de vară 'Orașul ca Sală de Clasă'

Un număr de 18 elevi de liceu vor gândi și construi prototipuri de mobilier urban pentru patru amplasamente din centrul istoric al Brașovului, în cadrul celei de a IV-a ediții a Școlii de vară 'Orașul ca Sală de Clasă', organizată în parteneriat cu Primăria municipiului, care se va desfășura între 1 și 7 iulie. Programul educați

Administratie 25-06-2026 10:10

Neamț: Investiție de 46 de milioane de lei pentru modernizarea Curții Domnești din Piatra-Neamț

Curtea Domnească din Piatra-Neamț va fi modernizată în cadrul unui proiect finanțat din fonduri europene în valoare de 46 de milioane de lei, a anunțat primarul municipiului, Adrian Niță. Potrivit edilului, 39 de milioane de lei reprezintă finanțare nerambursabilă. 'Vom moderniza acest simbol al orașului cu bani europeni, fără să

Administratie 25-06-2026 09:22

Argeș: Au fost reactivate cele zece puncte de prim ajutor și distribuție a apei din Pitești

Comitetul Local pentru Situații de Urgență al municipiului Pitești a dispus reactivarea punctelor de prim ajutor și de distribuție a apei potabile, pentru a veni în sprijinul populației și a atenua efectele disconfortului termic în perioadele caniculare. Potrivit unei informări transmise joi de Primăria Pitești, punctele de prim ajutor sunt amplasa

Administratie 24-06-2026 22:33

Sector 4: Tarif anual pentru parcarea publică stradală de 593 de lei

Primăria Sectorului 4 anunță că a fost introdus tariful anual pentru parcarea publică stradală, în cuantum de 593 de lei, prin care cei interesați pot beneficia de acces la toate parcările publice aflate în zona verde, cu excepția celor dotate cu bariere sau alte sisteme de restricționare a accesului. De asemenea, reprezentanții Pr

Administratie 24-06-2026 21:44

Sector 2: Normele privind stabilirea și sancționarea contravențiilor - actualizate

Un proiect de hotărâre care își propune să actualizeze normele privind stabilirea și sancționarea faptelor ce constituie contravenții în Sectorul 2 și să introducă măsuri de protecție a sănătății publice a fost adoptat de Consiliul Local în ședința de miercuri. Potrivit unui raport de specialitate al actului normativ, s

Administratie 23-06-2026 17:56

Arad: Lucrările la drumul către 'Litoralul Vestului' s-au ieftinit cu 10 milioane lei față de faza licitației

Lucrările la drumul către stațiunea de interes local Ghioroc, unde există plaja supranumită 'Litoralul Vestului', vor costa cu 10 milioane de lei mai puțin față de suma anunțată în faza licitației de atribuire a contractului, responsabilii locali afirmând că firmele participante și-au redus pretențiile pe fondul scăderii numărului de lucrări publi