logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Maramureş: Licitaţia primului parc acvatic din municipiul Baia Mare, lansată

Image

Primăria municipiului Baia Mare a lansat licitaţia publică pentru serviciile de proiectare, asistenţă tehnică şi execuţie lucrări a primului Complex de agrement acvatic "Câmpul Tineretului", a anunţat, miercuri, primarul Doru Dăncuş.

"Am lansat licitaţia publică (...) pentru realizarea acestui obiectiv de investiţii mult dorit şi aşteptat de băimăreni. Luna trecută (iulie n.red.), am depus proiectul spre finanţare prin Programul Regional Nord-Vest 2021-2027 şi ne aflăm, în acest moment, în stadiul de evaluare. Este o investiţie deloc neglijabilă, în valoare de 152.677.360,62 lei şi cu o perioadă de implementare de 36 de luni. Am lansat această licitaţie publică cu clauză suspensivă, aşa cum am procedat şi vom proceda în continuare cu alte proiecte de interes pe care le-am depus sau urmează să le depunem spre finanţare, din dorinţa de a urgenta cât mai mult posibil realizarea lor. Vreau ca, în momentul în care identificăm şi obţinem finanţările necesare, să putem a doua zi să dăm drumul la treabă", a declarat Doru Dăncuş.

Primarul a mai adăugat, că proiectul de construcţie a parcului este în discuţie publică de peste 30 de ani.

"Sunt conştient că, în special acest subiect, este unul sensibil pentru băimăreni. Cetăţenilor li s-a promis de 30 de ani construirea unui ştrand, fapt care nu s-a întâmplat niciodată. Cu toate acestea, este un proiect pe care mi-am asumat să îl duc la bun sfârşit şi, alături de colegii mei din Primărie, facem tot posibilul să îl punem pe linie dreaptă cât mai curând. Promovarea şi dezvoltarea sectorului turistic este una dintre priorităţile mele. Am reuşit, de curând, să obţinem atestarea municipiului Baia Mare ca staţiune turistică de interes naţional. Este o bază pe care putem construi şi care poate aduce venituri substanţiale oraşului. Proiectul nostru este unul ambiţios, demn de un astfel de titlu, iar realizarea lui este o necesitate. Vorbim despre o investiţie de care se vor putea bucura nu doar băimărenii, ci şi turiştii, pe tot parcursul anului", a spus Doru Dăncuş.

Conform studiului tehnic, parcul se va desfăşura pe o suprafaţă de peste 30.000 de metri pătraţi.

"Complexul de agrement acvatic se va desfăşura pe o suprafaţă de 32.684 mp şi va avea o capacitate de 1.500 de persoane zilnic pe perioada verii, respectiv 400 de persoane zilnic pe perioada iernii. Va cuprinde o clădire principală cu vestiare pentru vizitatori şi personal, zona de acces şi administrativă, bazine şi tobogane interioare, zonă de bucătărie, restaurant, grupuri sanitare, zonă de relaxare, un corp pentru depozitarea materialelor şi deşeurilor, un corp de alimentaţie publică, un bazin de legătură interior-exterior, un bazin pentru copii, un bazin pentru adulţi, un bazin de înot, o zonă exterioară amenajată pentru 1.100 de şezlonguri şi scaune, cu umbrele şi zone umbrite de vegetaţie, dar şi un teren de sport pe nisip", a mai punctat Doru Dăncuş. AGERPRES/(AS-autor: Leontin Cupar, editor: Karina Olteanu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 71

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 03-09-2026 13:56

Brașov: Lucrările de consolidare a Bastionului Postăvarilor vor costa cu 41% mai mult decât contractul inițial

Lucrările de consolidare a Bastionului Postăvarilor din Brașov vor costa cu 41% în plus față de valoarea contractului, semnat anul trecut de administrația locală cu firma contractantă. Primăria Brașov a actualizat miercuri, pe SEAP, valoarea contractului de achiziții, de la 3,9 milioane de lei la 5,6 milioane de lei, invocând 'necesitatea unor

Administratie 03-09-2026 10:59

Pasajul Basarab, curățat de graffiti, după ce a fost vandalizat la scurt timp de la începerea lucrărilor de reparații

Pereții Pasajului Basarab au fost curățați, după ce au fost vandalizați la aproximativ două luni de la începerea lucrărilor de reabilitare. Primăria Capitalei anunță că Poliția Locală va supraveghea zona, până la montarea camerelor de supraveghere. 'Am curățat graffiti-ul de pe Pasajul Basarab! Pereții proaspăt reparați și vopsiț

Administratie 02-09-2026 17:54

Mureș: Peste 300 de alergători sunt așteptați la ediția a doua a 'Sighișoara 10K'

Peste 300 de alergători și-au anunțat participarea la cea de-a doua ediție a competiției atletice 'Sighișoara 10K', eveniment ce îmbină activitatea fizică cu promovarea patrimoniului istoric, oferind participanților ocazia de a alerga printre zidurile Cetății Medievale. 'Pe 5-6 septembrie Sighișoara se pregătește pentru cea de-a doua ediție a

Administratie 02-09-2026 16:12

Ciucu: Costul transportului public a crescut foarte mult; cantina STB are o pierdere de 2 milioane de lei pe an

Costul transportului public, per kilometru, a crescut foarte mult în București, raportat la alte orașe din țară, a declarat miercuri primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu. El a criticat ADI TPBI pentru modul în care a realizat auditul STB, apreciind că acest audit nu trebuia să includă centre de cost precum: cantina STB, cabana de la Predeal

Administratie 02-09-2026 15:22

Ciucu spune că PMB urmează să se îndrepte împotriva Solaris pentru recuperarea prejudiciului

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a declarat miercuri că există 'probleme mari' la mai multe mijloace de transport în comun achiziționate de la Solaris și Imperio. Edilul a anunțat că a dispus un control pentru verificarea problemelor și că municipalitatea intenționează să se îndrepte împotriva companiei Solaris pentru rec

Administratie 02-09-2026 14:56

Ciucu spune că au existat decizii de 'management îngrozitor' în cazul VFU Pașcani: Mulțumim pentru 'buna guvernare'

Primarul general, Ciprian Ciucu, apreciază că la nivelul Primăriei Capitalei și al Societății de Transport București (STB) au existat decizii de management 'îngrozitor' în ce privește gestionarea achiziției de 40 de tramvaie de la Electroputere VFU Pașcani. Edilul general a precizat că nu există hotărâri definitive în acest sens

Administratie 02-09-2026 14:09

Ciucu le-a propus primarilor ilfoveni optimizarea traseelor de transport și modificarea subvenției; el a cerut și reorganizarea ADITPBI

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, le-a propus miercuri primarilor din Ilfov o raționalizare a traseelor de transport în comun, dar și o contribuție mai substanțială în ce privește subvenția, acoperită în prezent în proporție de 90% de PMB. În cadrul ședinței Adunării Generale a Asociaților TPBI, Ciucu a pledat și pentru o reorgan

Administratie 01-09-2026 20:09

Gorj: Valoarea proiectelor implementate prin PNRR este de aproape 120 de milioane de lei

Șase proiecte în valoare de aproximativ 120 de milioane de lei au fost finalizate în județul Gorj prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), acestea vizând investiții în sănătate, servicii sociale, eficiență energetică și educație, a anunțat, marți, președintele Consiliului Județean (CJ), Cosmin Popescu. Po

Administratie 01-09-2026 19:01

Danemarca: Bărbații de peste 55 de ani nu vor mai avea acces la tratamente de fertilitate

În Danemarca, bărbații cu vârste de peste 55 de ani nu vor mai avea acces la tratamentele de fertilitate din sectorul medical public, a anunțat marți organizația regiunilor daneze, care gestionează structurile publice de sănătate din această țară, informează AFP. 'Noua reglementare înseamnă că, de acum înainte, bărbații vor trebui &

Administratie 01-09-2026 17:51

Primăria Constanța informează că, la finalul PNRR, municipalitatea a absorbit 239 milioane de euro

Primăria Constanța a informat, marți, că municipalitatea a absorbit, la finalul Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), 239 milioane de euro, cea mai mare sumă fiind investită într-o nouă centrală termoelectrică (CET). ''Valoarea totală a investițiilor prezentate depășește suma de 1,2 miliarde de lei, echivalentul a

Administratie 01-09-2026 16:43

Botoșani: O porțiune din DN 29D s-a surpat la mai puțin de trei ani de la modernizarea drumului

O porțiune din drumul național DN 29D, care face legătura între municipiul Botoșani și Vama Stânca, s-a surpat pe fondul unor alunecări de teren. Surparea are loc în zona unui viaduct construit pe raza localității Drislea din comuna Trușești și s-a produs la mai puțin de trei ani de la reabilitarea și modernizarea drumului re

Administratie 01-09-2026 16:11

Ciucu: Au fost inițiate procedurile de selecție pentru patru directori de teatre

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, anunță că au fost inițiate procedurile de selecție pentru ocuparea posturilor de manager la patru instituții de cultură din București: Teatrul de Animație ''Țăndărică'', Teatrul ''Ion Creangă'', Opera Comică pentru Copii și Teatrul ''Excelsior''. Edil

Administratie 01-09-2026 15:29

Olguța Vasilescu: Toate investițiile atrase prin PNRR în Craiova au fost finalizate la termen

Investițiile atrase prin PNRR în Craiova au fost finalizate la termen, proiectele de dezvoltare în cartiere, școli și spitale, transport public și infrastructură ridicându-se la aproximativ 80 de milioane de euro, a anunțat, marți, primarul Lia Olguța Vasilescu. ''PNRR a însemnat pentru Craiova investiții de apr

Administratie 01-09-2026 15:23

Bihor: Stadiul lucrărilor pe lotul Chiribiș-Biharia al autostrăzii A3 a depășit 70%; progres de șase procente în ultima lună

Lucrările pe lotul 3C2 Chiribiș-Biharia al Autostrăzii Transilvania (A3), în lungime de 28,5 kilometri, au ajuns la un stadiu fizic de 71%, înregistrând un progres de șase puncte procentuale în luna august, a informat marți, într-un comunicat, Compania Națională de Investiții Rutiere. Potrivit sursei citate, const

Administratie 01-09-2026 14:36

Constanța: 57 de localități beneficiază de un sistem unitar de gestionare a deșeurilor; valoarea proiectului - 190 de milioane de lei

Județul Constanța are un sistem unitar de gestionare a deșeurilor, printr-un proiect cu fonduri europene în valoare de aproape 190 de milioane de lei, 57 de unități administrativ-teritoriale putând beneficia, începând cu 1 septembrie, de servicii moderne de colectare, transport, transfer, sortare, tratare și depozitare.