logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Braşov: Parcul 'La Iepure', abia deschis după investiţii de 1 milion de euro, intră în reparaţii

Image

Noul parc deschis sâmbătă în municipiul Braşov, în zona cunoscută sub numele "La Iepure", amenajat recent printr-o investiţie de peste 1 milion de euro, are nevoie de reparaţii, fapt recunoscut de Primărie, care dă asigurări că toate deficienţele vor fi imputate constructorului.

Subiectul a fost ridicat şi de subprefectul Lucian Pătraşcu (PSD) care, într-un comunicat remis presei, a criticat capacitatea conducerii Primăriei Braşov de a superviza procesele de recepţie a proiectelor finanţate din fonduri publice şi a cerut ca cei responsabili "să răspundă".

Reacţia subprefectului a venit după ce, încă de duminică, în mediul online au apărut imagini cu pavajul de piatră cubică sărit şi deficienţe la unele amenajări la locurile de joacă pentru copii.

"După doar o zi de la deschidere se dezvăluie o realitate dezamăgitoare - calitatea îndoielnică a lucrărilor. Aleile, în loc să ofere o plimbare lină şi sigură, prezintă pe alocuri defecte evidente. Pavajul este sărit în câteva locuri, fapt ce pune în pericol vizitatorii. În plus, asfaltul pistei de pump truck a fost turnat direct pe nisip, lucru care va duce în foarte scurt timp la degradarea căii de rulare. O asemenea neglijenţă nu poate fi trecută cu vederea. Cei responsabili trebuie să răspundă! Dar poate cel mai trist aspect este absenţa locurilor de joacă pentru copii sub 5 ani. Cum este posibil ca un parc proaspăt inaugurat să nu ofere nici măcar un colţ de joacă pentru cei mai mici dintre noi? Se presupune că o astfel de investiţie, finanţată din bani europeni, să fie complet funcţională la momentul inaugurării. În cazul parcului 'La Iepure', nu doar că s-au ignorat aspectele legate de siguranţă şi durabilitate, dar aproape că s-a şi ratat oportunitatea de a crea un spaţiu cu adevărat valoros pentru braşoveni", a comentat Lucian Pătraşcu.

În replică, la solicitarea presei, Primăria Braşov a precizat, prin purtătorul de cuvânt al instituţiei, Sorin Toarcea, că reparaţiile necesare vor fi efectuate pe cheltuiala constructorului. Parcul nu se va închide, însă zonele în care se va lucra vor fi semnalizate.

Conform reprezentantului Primăriei Braşov, pavajul ar fi fost distrus de şoferi care au intrat cu maşinile pe acesta în pofida faptului că acest lucru este interzis, însă, deocamdată, nu au fost identificaţi şi, în consecinţă, nici amendaţi.

Sorin Toarcea a precizat că, potrivit contractului, lucrările au o perioadă de garanţie de 3 ani, termen în interiorul căruia constructorul s-a obligat să realizeze reparaţiile necesare. De asemenea, nu-i va fi returnată nici garanţia de bună execuţie, de aproximativ 800.000 de lei pe care a depus-o la momentul participării la licitaţie.

Lucrările de amenajare au costat 7,4 milioane de lei fără TVA, finanţarea nerambursabilă reprezentând 98% din cheltuielile eligibile, şi au fost realizate de o asociere de firme braşovene: SC Energo Construcţii Civile şi Industriale SRL - lider de asociere şi SC T.H.I. Concept SRL - asociat, cu subcontractanţii SC Timişoreana SRL şi SC Real Automatic SRL. AGERPRES/(AS - autor: Diana Dumitru, editor: Irina Poenaru, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Afisari: 51

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 01-07-2026 17:59

Judele: Rețeaua de adăposturi climatice include 70 de instituții publice și 200 de farmacii partenere

Administratorul public al Capitalei, Lucian Judele, anunță că a fost deschisă Rețeaua de Adăposturi Climatice din București, un sistem de spații sigure pentru perioadele de caniculă și ger. Rețeaua include aproximativ 70 de instituții publice și 200 de farmacii partenere, toate integrate într-o hartă interactivă (bucuresti-rezilient.pmb.ro), alături de p

Administratie 01-07-2026 16:17

Ciucu propune construirea a două bazine de retenție a apei: Canalizarea nu face față

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, propune construirea a două bazine mari de retenție care să preia apa în timpul ploilor extreme și să o evacueze controlat în râul Dâmbovița, iar în perioadele secetoase să o păstreze pentru irigații. El menționează că actuala infrastructură de canalizare și de preluare a apelor pluviale a

Administratie 01-07-2026 15:02

Bihor: Un tramvai vechi Tatra, pictat de elevi în stil Art Nouveau, circulă la Oradea

Un tramvai pictat în stil Art Nouveau, realizat de elevii Colegiului Național 'Emanuil Gojdu' în parteneriat cu societatea de transport public OTL, a ieșit miercuri pe traseele din Oradea, după ce a efectuat o cursă inaugurală pe ruta Depou - Piața Unirii - Depou, a informat Primăria Oradea. 'Am vrut să facem ceva care să îi repre

Administratie 01-07-2026 14:44

PMB: Peste 100 de copaci căzuți pe trotuar în Sectorul 1; un număr de 50 de autoturisme avariate în Sectorul 5

Un număr de 110 copaci au căzut pe trotuar în Sectorul 1, iar 82 în Sectorul 5, în urma furtunii de marți spre miercuri, transmite Primăria Capitalei, pe pagina sa de Facebook. Potrivit info

Administratie 01-07-2026 14:16

Ciucu: Bucureștiul s-a confruntat cu unul dintre cele mai extreme fenomene meteo

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a transmis miercuri că Bucureștiul s-a confruntat, în noaptea de marți spre miercuri, cu 'unul dintre cele mai extreme fenomene meteorologice' din ultimii 30 de ani, conform evaluării făcute împreună cu reprezentanții ISU. El a atras atenția că urmează și alte avertizări meteo din aceeași categorie.

Administratie 01-07-2026 10:44

Primăria Brașov a încheiat un contract suplimentar de intervenție imediată pentru prevenirea și combaterea atacurilor urșilor

Primăria Brașov a încheiat, pentru perioada 1 iulie - 31 decembrie, un contract suplimentar privind asigurarea serviciilor de permanență și intervenție imediată pentru prevenirea și combaterea atacurilor exemplarelor de urs brun asupra persoanelor și bunurilor acestora, majorând suma alocată în luna mai pentru aceste servicii.

Administratie 01-07-2026 09:25

Neamț: Primăria construiește cu fonduri nerambursabile un Teatru de vară în incinta Ștrandului Municipal Piatra-Neamț

Primarul municipiului Piatra-Neamț, Adrian Niță, a anunțat semnarea contractului cu fonduri nerambursabile pentru construirea unui Teatru de vară în incinta Ștrandului Municipal. Investiția în valoare de 12 milioane de lei este asigurată prin Fondul European de Dezvoltare Regională - Programul Regional Nord-Est 2021-2027 iar contri

Administratie 29-06-2026 16:58

Mureș: Aquapark cu o suprafață de circa 20.000 mp, la Sovata, investiție de 104,52 milioane de lei

Consiliul Județean (CJ) Mureș a aprobat, luni, într-o ședință extraordinară, încheierea unui parteneriat cu Orașul Sovata pentru realizarea unui Aquapark cu o suprafață de circa 20.000 mp, o investiție de 104,52 milioane de lei care se dorește a fi realizată prin fonduri europene. 'Investiția va fi depusă spre finanțare prin Pr

Administratie 29-06-2026 16:47

Maramureș: Primăria Baia mare și CJ vizează extinderea colaborării cu orașe din China în domeniul economic

Relațiile culturale ale primăriei municipiului Baia Mare cu trei orașe din China translează spre zona economică și sunt explorate condițiile unei asemenea colaborări inclusiv la nivelul județului Maramureș, a declarat, luni, primarul Doru Dăncuș, prezent la întâlnire a oamenilor de afaceri la care a participat și ambasadorul Chinei în România, Chen Fe

Administratie 29-06-2026 15:35

Vaslui: CJ dorește amenajarea unei zone de agrement la Ansamblul monumental 'Podul Înalt'

Conducerea Consiliului Județean (CJ) Vaslui a anunțat, luni, în cadrul unei conferințe de presă, că dorește amenajarea unei zone de agrement la Ansamblul Monumental 'Podul Înalt' din localitatea Băcăoani, comuna Muntenii de Jos. Președintele instituției, Ciprian Trifan, a precizat că a fost transferat un teren lângă complexul deja rea

Administratie 29-06-2026 12:23

Noul operator de salubritate din Sectorul 1 este pregătit să înceapă activitatea de la 1 iulie

Noul operator de salubrizare care va începe activitatea de la 1 iulie în Sectorul 1 anunță că pentru colectarea deșeurilor menajere, fracția umedă, va folosi 23 de autogunoiere, cu capacități adaptate traseelor, iar pentru fracția uscată sunt pregătite 14 autospeciale.

Administratie 29-06-2026 05:00

Lucrări la Pasajul Basarab - mașinile vor circula pe o singură bretea

Lucrările de remediere la Pasajul Basarab continuă luni, etapă în care mașinile vor circula pe o singură bretea. 'În perioada 29 iunie - 31 iulie, mașinile vor circula pe o singură bretea, în ambele sensuri, dinspre Calea Grozăvești înspre Șos. Nicolae Titulescu și invers', potrivit Primăriei Capitalei.

Administratie 28-06-2026 10:23

'Străzi Deschise - București, Promenadă urbană' - duminică, până la ora 22:00

Evenimentul 'Străzi Deschise - București, Promenadă urbană' se desfășoară duminică, până la ora 22:00, pe Calea Victoriei, publicul fiind invitat, totodată, la un tur ghidat și la dezbateri despre reducerea riscului seismic.

Administratie 25-06-2026 15:56

Harghita: Președintele CJ solicită sprijinul Comisiei Europene pentru gestionarea problemei urșilor

Președintele Consiliului Județean Harghita, Bíró Barna-Botond, a solicitat sprijinul președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, pentru gestionarea conflictelor tot mai frecvente generate de prezența ursului brun în apropierea localităților, arătând că problema a depășit capacitatea de intervenție a autorităților locale și naționale

Administratie 25-06-2026 12:33

Sector 1: Târguri cu produse pe bază de lavandă, în weekend, în piețele Amzei și Matache

Târguri cu produse pe bază de lavandă vor fi organizate, în acest weekend, în piețele Amzei și Matache, unde vizitatorii interesați vor putea participa la diverse ateliere, admira expoziții tematice și se vor delecta cu spectacole de folclor și magie. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 1 transmis joi, piețele Amzei și Matache se