logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Nicuşor Dan: Intrarea în Bucureşti, în vederea participării la protest, pe Şoseaua Alexandriei, între 6.00-7.00

Imagine din galeria Agerpres

Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, precizează că intrarea în Bucureşti a tractoarelor şi capetelor tractor de TIR, în vederea participării la protestul din Piaţa Constituţiei, se va realiza pe Şoseaua Alexandriei, între orele 6.00 - 7.00.

Într-o intervenţie pentru B1Tv, el a precizat că din comisia care analizează cererile pentru protest fac parte şi reprezentanţi ai Poliţiei, Poliţiei Rutiere şi Jandarmeriei şi că, în urma discuţiilor, a fost semnat un protocol între organizator şi reprezentanţii autorităţilor.

"Protocolul spune că intrarea în Bucureşti se face pe Şoseaua Alexandriei între 6.00 - 7.00 dimineaţa. Ieşirea din Bucureşti se face tot pe Şoseaua Alexandriei, între 22.00 şi 23.00. (Protocolul, n.r.) obligă organizatorul să comunice instituţiilor de ordine numerele de identificarea ale maşinilor şi un număr de organizatori, cu care Poliţia şi Jandarmeria să fie în contact pe perioada manifestării", a precizat edilul general.

Nicuşor Dan a declarat că există cazuri în care numărul participanţilor este mai mare decât cel anunţat.

"Asta se întâmplă, pentru că, evident, numărul acesta este o estimare. Se întâmplă să fie mai puţini, de cele mai multe ori. Se întâmplă să fie şi mai mulţi. Organele de ordine ştiu să lucreze cu asta şi dacă se depăşeşte numărul, nu e nicio problemă. Nu a fost niciodată", a spus primarul.

În ce priveşte faptul că solicitarea de protest a fost semnată de către doi avocaţi ai Partidului SOS, edilul general a precizat că această cerere a fost aprobată deoarece întrunea condiţiile legale. El a menţionat că, dacă ar fi existat mai multe cereri care să întrunească toate condiţiile legale, ar fi fost aprobată ce a organismelor reprezentative pentru fermieri sau transportatori.

"Da, am văzut numele solicitantului. Noi aplicăm legea. Am respins nişte solicitări pentru că nu aveau elementele pe care legea spune că trebuie să le aibă. Am respins un protest pentru că încălca prevederea legală care spune că nu trebuie să stânjeneşti circulaţia, desfăşurarea normală a activităţii în oraş. Şi am aprobat acest protest la solicitarea unui cetăţean, aşa cum am aprobat o mie de alte proteste până acum, pentru că îndeplinea condiţiile legale. (...) Dacă noi am fi avut simultan mai multe cereri, ne-am fi uitat şi la criteriul reprezentantivităţii. Dacă am fi avut simultan mai multe cereri care s-ar fi referit la o aceeaşi locaţie, la aceleaşi solicitări, evident că ne-am fi uitat la reprezentantivitate, dar atâta timp cât nu am avut din partea organismelor reprezentative ale fermierilor sau transportatorilor solicitări, am avut o solicitare care întrunea condiţiile legale, a trebuit să o aprobăm, aşa cum am aprobat o mie de alte proteste în trei ani", a spus edilul general.

El a reamintit că solicitarea Federaţiei Operatorilor Români de Transport (FORT) prevedea participarea a 15.000 de utilaje şi a subliniat că acest lucru ar fi însemnat "paralizarea" circulaţiei în Capitală.

"Au fost vreo patru-cinci solicitări pe care le-am respins, pentru că nu aveau toate elemente: câţi oameni vin, de unde vin, pe unde pleacă. După care a fost acea solicitare pentru 15.000 de utilaje, cu precizarea expresă că vor bloca cu maşini Piaţa Victoriei şi toate bulevardele care intră în Piaţa Victoriei, ceea ce ar fi însemnat paralizarea Bucureştiului. După aceea am avut această cerere, care s-a discutat în comisie ieri, pentru 200 de utilaje, 5.000 de oameni. Solicitarea a fost pentru Piaţa Victoriei şi în urma discuţiilor din comisie am aprobat-o pentru parcarea din Piaţa Constituţiei. Diferenţa esenţială între cele două este că nu se afectează traficul rutier", a spus primarul general.

Nicuşor Dan a anunţat, joi, că autorităţile locale au aprobat organizarea unui protest, duminică, luni şi marţi, în Piaţa Constituţiei, cu participarea a 5.000 de persoane, 100 de tractoare şi 100 de capete tractor de TIR. AGERPRES/(A - autor: Irinela Vişan, editor: Mihai Simionescu, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 29

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Administratie 06-06-2025 15:57

Primarul Brașovului: Vom face investițiile necesare să preîntâmpinăm situații de genul celor de la inundațiile de săptămâna trecută

Primarul municipiului Brașov, George Scripcaru, a anunțat, vineri, în urma ședinței Comitetului Local pentru Situații de Urgență, că municipalitatea va face toate investițiile necesare pentru a preîntâmpina, pe viitor, situații de genul celor din urmă cu o săptămână, când mai multe zone ale orașului au fost afectate de ploile torențiale.

Administratie 06-06-2025 14:25

Covasna: Lacul din Sfântu Gheorghe, reabilitat cu fonduri europene, inaugurat printr-un picnic comunitar

Sfântu Gheorghe, 6 iun /Agerpres/ - Lacul artificial aflat în cartierul Gării din municipiul Sfântu Gheorghe, reabilitat din fonduri europene, va fi inaugurat oficial duminică, 8 iunie, printr-un picnic comunitar, a anunțat primăria. Lacul artificial din Cartierul Gării a fost amenajat în urmă cu peste patru decenii pe un teren aflat &i

Administratie 06-06-2025 12:16

Harghita: S-au extins sufoziunile din zona minei vechi, de la Praid; nu pun în pericol activitățile desfășurate (GALERIE FOTO)

Sufoziunile din zona minei vechi de la Praid s-au extins în ultimele 24 de ore, dar ele nu pun în pericol activitățile desfășurate, a informat, vineri, Instituția Prefectului, după ședința operativă desfășurată cu toți factorii implicați în gestionarea situației de urgență de la Salina Praid.

Administratie 06-06-2025 08:30

Bihor: Județul va avea, în opt luni, o strategie de dezvoltare turistică, cu un plan de acțiune pe zece ani

Județul Bihor va avea, în opt luni, o strategie de dezvoltare turistică, în urma semnării unui contract în valoare de 200.000 de lei cu o firmă de specialitate, a anunțat, vineri, Consiliul Județean (CJ). ''Județul Bihor are unul dintre cele mai mari și mai diversificate potențiale turistice din țară. Acesta se concen

Administratie 05-06-2025 20:20

ANRE a emis autorizația pentru unul dintre cele mai mari parcuri eoliene din România (ministru)

Autoritatea Națională de Reglementare în Energie (ANRE) a emis, joi, autorizația de înființare pentru unul dintre cele mai mari parcuri eoliene din România, Ialomița Nord, cu o capacitate totală de peste 246 MW, a anunțat ministrul Energiei, Sebastian Burduja. Este un proiect deținut de compania portugheză Greenvolt, prin Țăndărei Solar, și v

Administratie 05-06-2025 17:06

Timiș: Se reiau cursele cu vaporetele pe Bega spre ecluza din Sânmihaiu Român

Societatea de Transport Public Timișoara a anunțat, joi, că începând cu acest weekend, vor fi reluate cursele cu vaporetele pe Bega, până la ecluza din Sânmihaiu Român. Cursele vor porni de la stația Catedrala Mitropolitană, în fiecare sâmbătă și duminică, de la la ora 13:00, durata unei astfel de călătorii fiind de ap

Administratie 05-06-2025 17:05

Mureș: Prima insulă ecologică din cele 200 cu finanțare prin PNRR, montată în municipiul reședință

În municipiul Târgu Mureș a fost instalată, joi, prima insulă ecologică din totalul celor 200 prevăzute în cadrul unui proiect în valoare de 23,8 milioane de euro, finanțat prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). 'Așa cum am promis, au început instalarea insulelor ecologice în Târgu Mureș. Precum

Administratie 05-06-2025 16:25

Bujduveanu: Propun o creștere substanțială a amenzilor pentru tăieri neautorizate de arbori

Primarul general interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu, a anunțat, joi, vă va propune o creștere 'substanțială' a amenzilor pentru tăierile neautorizate de arbori. El a precizat că va aborda acest subiect cu primarii de sector și grupurile politice din CGMB. 'De Ziua Mondială a Mediului, ne gândim serios la viitor: Ce oraș

Administratie 05-06-2025 14:32

Timiș/Simonis: Este inacceptabil ca Timișoara să deconteze erorile altora; nu voi accepta ca Stadionul să fie retras de la finanțare

Președintele Consiliului Județean (CJ) Timiș, Alfred Simonis, a declarat, joi, că nu va accepta scoaterea de pe lista de finanțare de către Guvern a lucrărilor la Stadionul 'Dan Păltinișanu' din Timișoara și consideră că este inacceptabil ca Timișoara să deconteze 'erorile altora'. 'Este inacceptabil ca Timișoara să deconte

Administratie 05-06-2025 14:26

Neamț: Teste de rezistență pe podul de la Luțca, construit în locul celui vechi prăbușit imediat după reabilitare

Piatra-Neamț, 5 iun /Agerpres/ - Reconstrucția podului de la Luțca a fost finalizată cu cinci luni înainte de termen, iar în aceste zile se realizează testele de rezistență, a anunțat, joi, președintele Consiliului Județean (CJ) Neamț, Daniel Vasilică Harpa. Dacă rezultatul testelor va fi conform parametrilor tehnici, circulația rutieră pe pod va f

Administratie 05-06-2025 12:58

Bihor: Vechea stemă a orașului Oradea, expusă în cadrul festivalului Zilele Sfântului Ladislau

Vechea stemă a orașului Oradea, considerată pierdută, va fi expusă în cadrul celei de-a XIII-a ediții a Festivalului multicultural Zilele Sfântului Ladislau, care va avea loc în perioada 23 - 29 iunie 2025, au anunțat, joi, organizatorii evenimentului cultural. Potrivit unui comunicat de presă al organizatorilor, stema orașul

Administratie 05-06-2025 12:00

Harghita: Prefectul solicită să nu se utilizeze drone proprii în zona Praid, deoarece pun în pericol dronele de cercetare

Prefectul Harghitei, Petres Sandor, a solicitat, joi, să nu se mai utilizeze drone proprii în zona afectată de la Praid, deoarece pun în pericol dronele de cercetare, care sprijină activitățile derulată de autorități, după inundarea salinei. 'Avem deasupra zonei zboruri cu drone. Ale colegilor de la Salvamont, ale colegilor de

Administratie 04-06-2025 18:26

Un bloc de locuințe va fi construit pentru medicii din spitalul municipal Hunedoara

Un bloc cu 20 de locuințe ce vor fi destinate medicilor și specialiștilor care lucrează în Spitalul Municipal 'Dr. Alexandru Simionescu', din Hunedoara, va fi construit în municipiu printr-un proiect finanțat de Agenția Națională pentru Locuințe (ANL), autoritățile locale estimând că lucrările ar putea începe în ultimul trimestru din ace

Administratie 04-06-2025 17:17

Primarul interimar anunță că există restanțe la plata stimulentelor pentru persoane cu dizabilități, în urma restrângerilor bugetare

Primarul general interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu, a informat, miercuri, că există în continuare restanțe la plata stimulentelor datorate persoanelor adulte cu dizabilități, din cauza restrângerilor bugetare cu care se confruntă autoritatea locală. El a menționat că în aceste zile sunt virați câte 375 de lei/persoană, dar a fo

Administratie 04-06-2025 16:24

Prefectura Neamț anunță deversări controlate de 50 metri cubi pe secundă la barajul Izvorul Muntelui

Prefectura Neamț a anunțat că joi, 5 iunie, începând cu ora 12:00, vor avea loc probe tehnice la instalațiile de descărcare de suprafață ale barajului Izvorul Muntelui, de la Bicaz. În cadrul acestor probe, se va efectua o deversare controlată a unui debit de 50 metri cubi pe secundă, timp de 30 minute, pentru fiecare stavilă.